Հայաստանի ֆինանսական համակարգը կայուն է և նահանջ չի գրանցել. Հակոբ Արշակյան
Հայաստանի ֆինանսական համակարգը կայուն է եւ նահանջ չի գրանցել, ՄԱԿ-ի կայուն զարգացմանը նվիրված բարձր մակարդակի քաղաքական ֆորումի խորհրդարանական ֆորումում ասել է ԱԺ փոխնախագահ Հակոբ Արշակյանը:
«ՀՀ-ն նախաձեռնել է համակարգային բարեփոխումների մի ամբողջ փաթեթ, որն արտացոլված է 2021-2026 թվականների Կառավարության գործողությունների ծրագրում եւ մինչեւ 2050 թվականի Հայաստանի վերափոխման ռազմավարության մեջ: Չնայած այն բանին, որ 2020 թվականից ի վեր ՀՀ-ն անցնում է մարդասիրական ճգնաժամերի եւ արտակարգ իրավիճակների միջով՝ նախկին Կամավոր ազգային զեկույցի հետ համեմատած ցուցիչների վերանայումը 2020-2023 թվականներն ընկած ժամանակահատվածում տարբեր ոլորտներում ի հայտ է բերել շատ դրական փոփոխություններ:
Վերջին տարիների ընթացքում ՀՀ տնտեսությունը գրանցում է ՀՆԱ-ի կայուն երկնիշ աճ (2022 թվականին՝ 12.6 տոկոս, 2023 թվականին՝ 8.7 տոկոս)՝ տասնյակ հազարավոր քաղաքացիների օգնելով դուրս գալ աղքատության շեմից: ՀՀ-ի ֆինանսական համակարգը կայուն է եւ նահանջ չի գրանցել»,- նշել է նա:
Արշակյանի խոսքով` դատական, սոցիալական պաշտպանության եւ կրթության ոլորտների հավակնոտ բարեփոխումների վճռական իրականացումը եւ երկրի անզիջում պայքարն ընդդեմ կոռուպցիայի ավելի են ամրապնդել հասարակության հավատը պետական ինստիտուտների նկատմամբ:
«Առաջընթաց է կատարվել սոցիալական պաշտպանության համակարգում՝ ուշադրությունը կենտրոնացնելով ամենախոցելի անձանց վրա: ՀՀ-ն նաեւ հետեւողականորեն խթանում է կանանց ու աղջիկների իրավունքները, նրանց հնարավորությունների ընդլայնումը եւ զգալի մասնակցությունը որոշումների կայացման գործընթացում հանրային կյանքի բոլոր բնագավառներում: ՀՀ Ազգային ժողովում կանանց ունեցած տեղերի համամասնությունը կազմում է 36.5 տոկոս»,- ասել է Արշակյանը:

Акоп Аршакян: финансовая система Армении стабильна и не демонстрирует спада
Финансовая система Армении стабильна и не демонстрирует спада, заявил вице-спикер парламента Акоп Аршакян в ходе Политического форума высокого уровня по устойчивому развитию.
Как отметил вице-спикер парламента, правительство Армении инициировало целый пакет системных реформ, что отражено в программе действий на 2021-2026 гг. и в Стратегии трансформации Армении до 2050 г.
"Экономика Республики Армения в последние годы регистрирует стабильный рост ВВП (12,6% – в 2022 г., 8,7% – в 2023 г.), что помогло десяткам тысяч граждан преодолеть порог бедности. Финансовая система Армении стабильна и не демонстрирует спада", – сказал Аршакян.
По словам вице-спикера парламента Армении, проведение амбициозных реформ в судебной системе, в сферах социальной защиты и образования, а также бескомпромиссное противодействие коррупции еще более укрепили веру общества в государственные институты.
Как отметил Аршакян, достигнут прогресс в деле социальной защиты, особое внимание уделяется наиболее уязвимым группам населения. Власти последовательно продвигают права женщин, расширяя их возможности и участие в процессе принятия решений во всех сферах общественной жизни.
Зампред НС обратил внимание на то, что женщины занимают 36,5% мест в парламенте.
Политический форум высокого уровня (ПФВУ) был создан в 2015 году после принятия Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года и Целей в области устойчивого развития (ЦУР).