Փորձ է արվում ԶՈւ-ում արմատական փոփոխությունների գնալ․ մարտունակության թռի՞չք են ենթադրում, թե՞ նպատակ՝ ցույց տալու, որ ՌԴ-ից տարանջատումը նաև անվտանգության ուղղությամբ է
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի հայտարարությունը` ՀՀ ՊՆ-ում ներկացուցիչ գործուղելու մտադրության վերաբերյալ, կառավարությունից այդպես էլ չպարզաբանվեց, այս մասին գրում է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը:
Ըստ նրա` ակնհայտ է, որ ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան պատահական չբարձրաձայնեց այդ հարցը, ինչը նշանակում է, որ կողմերը դրա հետ կապված քաղաքական որոշում ունեն:
«Հիշեցնեմ, որ ավելի վաղ Ֆրանսիայի պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարն էր տեղեկացրել, որ ՀՀ-ում ռազմական կցորդի միջոցով ՀՀ ԶՈւ-ի հետ ռազմական համագործակցությունը խորացնելու ծրագրեր են նախապատրաստում:
Իհարկե, մեկ բան է ռազմական գործակցության ընդլայնումը ռազմական կցորդի ակտիվ ներգրավածությամբ, մեկ այլ խորություն է ՊՆ-ում ներկայացուցիչ ունենալու հանգամանքը, ինչը, ըստ ամերիկացի դիվանագետի, ռազմավարական գործընկերության փուլ թևակոխելու պատմական փաստ է:
Պաշտոնական Երևանը չի շտապում փակագծերն ամբողջությամբ բացել, սակայն ակնհայտ է, որ փորձ է արվում ԶՈւ-ում արմատական փոփոխությունների գնալ, որն ունի և´ գաղափարական, և´ քաղաքական, և´ հայեցակարգային հիմք:
Զուտ ռազմական տեսանկյունից, այս կամ այն մոդելի առումով կողմնորոշումը կամ միտվածությունը դեռ չի երաշխավորում այդպիսի չափանիշներով բանակի ձևավորումը, դրա համար ահռելի աշխատանք և ռազմաքաղաքական ճիշտ, որակյալ ու գրագետ վերանայումներ են ենթադրում, ինչը ներկայիս ռազմաքաղաքական ղեկավարության պայմաններում բացառվում է:
Երկրորդ, դեռ պետք է հասկանալ՝ առկա քաղաքական համաձայնություններն առաջնային հայկական բանակի մարտունակության թռի՞չք են ենթադրում, թե՞ դա բացառապես աշխարհաքաղաքական նպատակ են ենթադրում` ցույց տալու, որ ՌԴ-ից տարանջատումը նաև անվտանգության ուղղությամբ է, ինչը բևեռային վերանայումների առանցքային բաղադրիչն է»,- նշել է Աբրահամյանը:

Предпринимается попытка радикальных преобразований в Вооружённых Силах: Подразумевают ли они скачок боеспособности или это цель показать, что отделение от РФ идет еще и в сторону безопасности?
Заявление заместителя госсекретаря США о намерении направить представителя в Минобороны Армении не было разъяснено правительством, об этом пишет секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
По его словам, очевидно, что высокопоставленный представитель США не случайно поднял этот вопрос, а значит, у сторон есть политическое решение по нему.
"Напомню, что ранее глава Минобороны Франции сообщил, что они готовят планы по углублению военного сотрудничества с Вооруженными силами Армении через военного атташе в Армении.
Конечно, одно дело расширение военного сотрудничества с активным привлечением военного атташе, другое обстоятельство наличия представителя в Минобороны, что, по мнению американского дипломата, является историческим фактом выхода на стадию стратегического партнерства.
Официальный Ереван не спешит полностью раскрывать скобки, но очевидно, что предпринимается попытка радикальных изменений в Вооруженных Силах, имеющая идеологическую, политическую и концептуальную основу.
С чисто военной точки зрения ориентация или настроенность по той или иной модели еще не гарантирует формирования армии по таким стандартам, для этого требуется огромная работа и правильные, качественные и грамотные военно-политические перестройки, что исключено при нынешнем военно-политическом руководстве.
Во-вторых, еще необходимо понять, предполагают ли существующие политические договоренности в первую очередь скачок боеспособности армянской армии, или же они подразумевают исключительно геополитическую цель показать, что отделение от РФ идет еще и в сторону безопасности, что является ключевым компонентом полярных перестроек", - сказал Абрамян.