«Արտանիշ-9» հնավայրում հայտնաբերվել է Քրիստոսից առաջ 3-րդ հազարամյակի առաջին կեսին թվագրվող դամբարանադաշտ
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ համայնքի Շողակաթ և Արտանիշ բնակավայրերի միջակայքում գտնվող «Արտանիշ-9» հնավայրում շարունակված հնագիտական պեղումները, որոնք ընթացել են 2024 թվականի հուլիսից, հետաքրքիր ու նոր բացահայտումներ են տվել՝ լրացնելով ու հարստացնելով 2020-2023 թվականներին իրականացված պեղումների արդյունքները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց հնագիտական արշավախմբի անդամ, հնագետ Հասմիկ Սիմոնյանը, պեղումներն իրականացվել են ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի արշավախմբի կողմից՝ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Հալեի Մարտին Լյութերի անվան համալսարանի հետ համատեղ՝ Արսեն Բոբոխյանի եւ Ռենե Կունցեի համաղեկավարությամբ։
Պեղումները և իրականացված գեոֆիզիկական աշխատանքները տվել են չափազանց կարևոր արդյունքներ ու տեղեկություններ Սևանա լճի հյուսիսարևելյան ափին՝ Արտանիշի թերակղզում, մեզանից շուրջ 5 հազար տարի առաջ հիմնադրված ու շուրջ երկու դար գործող բնակավայրի մասին։ Հնավայրում բացվել է վաղ բրոնզեդարյան բնակատեղի և դամբարանադաշտ, որը թվագրվում է Քրիստոսից առաջ 3-րդ հազարամյակի առաջին կեսով: «Սեւանա լճի հյուսիսային եւ հյուսիսարևելյան ափի հնագիտական հուշարձանները բավականին քիչ են ուսումնասիրված, ու այս առումով մեր արշավախմբի բացահայտումները չափազանց կարևոր արժեք ու նշանակություն են ձեռք բերում։ Մեր արշավախումբը 2015 թվականին հետախուզական աշխատանքներ իրականացրեց այս բլրի տարածքում՝ հայտնաբերելով չափազանց կարեւոր ու հարուստ հնագիտական նյութեր պարունակող «Արտանիշ 9» հնավայրը, որի պեղումները սկսեցինք 2020 թվականից։
Ինչպես նախորդ, այնպես էլ այս տարվա ընթացքում կատարված պեղումները տվել են հիանալի արդյունքներ։ Պետք է շեշտել, որ սա առայժմ Սևանա լճի հյուսիսարևելյան ափին պեղված միակ հնավայրն է, որը պատկանում է կուրարաքսյան մշակույթի վերջին փուլին, որը թվագրվում է Քրիստոսից առաջ 3-րդ հազարամյակով։ Պեղումները փաստում են, որ բնակավայրի կացարաններն ունեցել են կլոր հատակագիծ, քարե հիմք և կավածեփ հատակներ: Կացարաններից մեկի կենտրոնում բացվել է նաև կավաշեն օջախ: Բավականին լավ են մնացել պատերը, որոնց պահպանված բարձրությունը հասնում է մինչեւ 1 մետրի: Ձեռք բերված տվյալները փաստում են, որ սկզբից բնակեցվել է բլրի արևմտյան հատվածը, հետո այն աստիճանաբար ընդարձակվել ու հասել է մինչև արևելյան հատված։ Բնակավայրը գործել է Քրիստոսից առաջ 28-26-րդ դարերում, որից հետո այն լքվել է։ Մեր կարծիքն այդպիսին է առայժմ, քանի որ այստեղ դեռ չենք հայտնաբերել կրակի, ավերածությունների կամ թշնամական հարձակումների հետքեր։ Իսկ բնակավայրի լքվելուց հետո այստեղ հաստատված վաղ միջինբրոնզեդարյան մշակույթի կրողները տարածքն օգտագործել են թաղումների համար։
Նախորդ տարվա պեղումների ժամանակ կացարաններից մեկի պատի վնասման արդյունքում մարդկային թաղման դեպքի էինք հանդիպել, ու մեզ պետք էր պարզել՝ արդյո՞ք այս դեպքում գործ ունենք բազմաշերտ մշակութային հուշարձանի հետ, թե՞ պարզապես կուրարաքսյան մշակույթը կրող հասարակության սովորության հետ ենք առնչվում, երբ թաղումներն իրականացվում էին տան հատակի տակ: Իսկ այս տարվա պեղումներով հաստատվեց արդեն, որ այդ թաղումները պատկանում են մեր թվարկության 13-14-րդ դարերին՝ մոնղոլական տիրապետության ժամանակաշրջանին, և մարդիկ թաղվել են աջ կողքի վրա։ Նույն դարաշրջանի մի քանի թաղումներ կան նաև հնավայրի կենտրոնական հատվածում, միջին բրոնզեդարյան դամբարանին մոտիկ։ Ասել է, թե այս հին բնակատեղին, բնակիչների կողմից լքվելուց հետո, տարածքին մոտիկ ապրող ու բոլորովին այլ մշակույթ կրող մարդիկ օգտագործել են թաղումների նպատակով»,-ներկայացրեց Հասմիկ Սիմոնյանը։ Արշավախմբի կողմից բացվել է նաև միջինբրոնզեդարյան դամբարանը, որտեղից դուրս է բերվել լավ պահպանված մարդկային 3 կմախք՝ ընտանի կենդանիների ոսկորների հետ միասին։ Ընդ որում, ընտանի կենդանիների կմախքները դրված են եղել մարդկանց կմախքների տակ։ Դամբարանում գտնվել է նաև կավե 2 սափոր։ Դամբարանի քարային զրահն ունեցել է 17 մետր տրամագիծ։ «Հայտնաբերվել է մարդաբանական հարուստ նյութ, որի ուսումնասիրությունը բազմաթիվ հարցերի պատասխաններ կարող է տալ տարածքում բնակված մարդկանց հավատալիքների, սովորույթների, զբաղվածության, մարդաբանական կառուցվածքի, սեռի, տարիքի, կրած հիվանդությունների, այլ հետաքրքրությունների մասին։ Հայտնաբերված նյութերն ուղարկվում են լաբորատոր հետազոտության՝ լրացնելով ու հարստացնելով այս հուշարձանի պատմությունն ու ժամանակագրությունը»,-հավելեց Հասմիկ Սիմոնյանը։
Արշավախմբի համաղեկավար Ռենե Կունցեի տեղեկացմամբ՝ նախորդ տարիներին իրականացված պեղումները և գեոֆիզիկական աշխատանքները փաստում են, որ բլրի ողջ շրջագծով մեկ տարածվում է մինչեւ 1,5 մետր լայնությամբ բավականին զանգվածեղ պատ, որը կարող էր պարիսպ ծառայել բնակավայրի համար։ Այս տարվա գեոռադարային ուսումնասիրության արդյունքում գտնվել է նաև այդ պաշտպանական կառույցի մուտքը, որը տեղադրված է հուշարձանի հյուսիսարևմտյան կողմում, բավականին մեծ լայնությամբ։ 2023 թվականին իրականացված դաշտային և լաբորատոր հետազոտությունները հաստատել են, որ այստեղ ապրող հասարակությունը զբաղվել է երկրագործությամբ, անասնապահությամբ, որսորդությամբ, մետաղագործությամբ, ունեցել ինքնատիպ ճարտարապետական և բրուտագործական ավանդույթներ: Բնակատեղիից հայտնաբերված կենդանական և բուսական մնացորդների ուսումնասիրությունները ևս փաստել են, որ այստեղ մարդիկ զբաղվել են ձկնորսությամբ, վայրի կենդանիների որսով, ընտանի անասունների՝ ձիերի, խոշոր և մանր եղջերավոր անասունների բուծմամբ, հացաբույսերի մշակությամբ, մետաղի մշակմամբ։ Այդ են վկայում հայտնաբերված մետաղե իրերի բեկորները, մետաղամշակման մեջ օգտագործվող հալոցները և կաղապարները։Նախորդ տարվա գտածոների մեջ արժեքավոր իրեր են համարվել տարատեսակ ուլունքները, բրոնզե իրերի մասերը, վանակատե շեղբերն ու նետասլաքները, ոսկրե իլիկի գլուխները, քարե և ոսկրե աշխատանքային գործիքները, կայծքարե մանգաղի ներդիրները, կավե օջախների բեկորներն ու կաղապարները:
Հետաքրքիր է կավակերտ անիվի մանրակերտը, որը փաստում է առ այն, որ մեզանից 5 հազար տարի առաջ այստեղ ապրող մարդիկ տնտեսության մեջ ու կենցաղում արդեն կիրառել են անիվը։Այս ժամանակների երկրագործությունն ուսումնասիրելու համար հետաքրքիր տվյալներ են ստացվել գետնափոր բազմաշերտ լիցք ունեցող հորում, որը ծառայել է որպես հացահատիկի ամբար։ Այդ են փաստել բուսական մնացորդների մեջ հայտնաբերված ցորենի և գարու ածխացած հատիկները։ Ռենե Կունցեի հավաստմամբ՝ «Արտանիշ-9» հուշարձանի տարածքում պեղումները կշարունակվեն նաև առաջիկա տարիների ընթացքում։ «Մեր համալսարանը և «Գերմանական գիտահետազոտական հիմնադրամը»՝ որպես պեղումների համար միջոցներ տրամադրող կառույցներ, ցանկություն ու նպատակ ունեն դեռ երկար տարիներ ուսումնասիրել այս հնավայրը, մեր հայ գործընկերների հետ փորձել տալ բոլոր այն հարցերի պատասխանները, որոնք կարող են նորովի լույս սփռել պատմահնագիտական իրողությունների վրա։ Հավելեմ, որ մեր համագործակցությունը հայ գործընկերների հետ ոչ միայն կայացած է, այլ նաև տարիների ճանապարհ անցած։ Ուրախ եմ գտնվել Արտանիշում և, առհասարակ, Հայաստանում: Գերմանական կողմի անունից շնորհակալություն եմ հայտնում այստեղ անցկացվող ժամանակի համար»,- ներկայացրեց Ռենե Կունցեն։
Հայկական կողմից հնագիտական արշավախմբի կազմում ընդգրկված են հնագետներ Հասմիկ Սիմոնյանը, Մարիամ Ամիրյանը, Ավետիս Գրիգորյանը, Հայկ Դավեյանը, Արտյոմ Անանյանը։ Հնագիտական պեղումներին և ուսումնասիրություններին մասնակցել են նաև ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետի հնագիտության բաժնի ուսանողներ։ Գերմանական կողմից հնագիտական պեղումներին մասնակցում են Հալեի համալսարանի ասպիրանտներ, ուսանողներ, ինչպես նաև երկարաբաններ և երկրաֆիզիկներ։

При археологических раскопках на городище "Артаниш-9" обнаружено захоронение, датируемое первой половиной III тысячелетия до нашей эры
Продолжающиеся в июле 2024 года археологические раскопки на древнем городище “Артаниш-9”, расположенном между поселениями Шогакат и Артаниш общины Чамбарак Гегаркуникской области Армении, дали интересные и новые открытия, дополняя и обогащая результаты раскопок, проведенных в 2020-2023 гг.
Как сообщила "Арменпресс" член археологической экспедиции археолог Асмик Симонян, раскопки проводила экспедиция Института археологии и этнографии Национальной академии наук Республики Армения совместно с археологической группой Галле-Виттенбергского университета имени Мартина Лютера (ФРГ) под руководством Арсена Бобохяна и Рене Кунце.
Раскопки и проведенные геофизические работы дали чрезвычайно важные результаты и сведения о поселении, основанном около 5 тысяч лет назад и действовавшем около двух столетий на северо-восточном берегу озера Севан, на полуострове Артаниш. На древнем городище обнаружено поселение и могильник раннего бронзового века, относящиеся к первой половине III тысячелетия до н. э.
“Археологические памятники северного и северо-восточного берегов озера Севан изучены довольно мало, и в связи с этим находки нашей экспедиции приобретают чрезвычайно важную ценность и значение. В 2015 году наша экспедиция провела геологоразведочные работы в районе этого холма, обнаружив древний памятник “Артаниш 9”, содержащий чрезвычайно важный и богатый археологический материал. Его раскопки мы начали в 2020 году. Как в прошлом, так и в этом году раскопки дали отличные результаты.
Следует подчеркнуть, что это единственная раскопанная на северо-восточном берегу озера Севан древняя стоянка, относящаяся к последнему этапу куро-аракской культуры, датируемому III тысячелетием до нашей эры. Раскопки показывают, что жилища поселения имели круглую форму, каменный фундамент и глиняные полы. В центре одного из жилищ также был открыт глинобитный очаг. Достаточно хорошо сохранились стены, высота которых до 1 метра.
Полученные данные доказывают, что западная часть холма изначально была заселена, затем постепенно расширялась и дошла до восточной части. Поселение функционировало в 28-26 веках до нашей эры, после чего было заброшено. Это наше мнение на данный момент, поскольку следов пожаров, разрушений или враждебных нападений мы здесь не обнаружили. А после оставления поселения утвердившаяся здесь культура раннего среднего бронзового века использовала территорию для захоронений.
Во время прошлогодних раскопок в результате повреждения стены одного из жилищ мы наткнулись на случай человеческого захоронения, и нам предстояло выяснить, имеем ли мы в данном случае дело с многослойным памятником культуры или просто с обычаем носителей куро-аракской культуры, когда захоронения осуществлялись под полом. И раскопки этого года подтвердили, что эти захоронения относятся к 13-14 векам нашей эры, периоду монгольского владычества, и погребения осуществлялись на правой стороне. В центральной части древнего городища, рядом с могилой эпохи средней бронзы, имеется также несколько захоронений той же эпохи. Это говорит о том, что после того, как жители покинули это старое поселение, люди, живущие поблизости и имеющие совершенно другую культуру, использовали его с целью захоронений", - рассказала Асмик Симонян.
Экспедиция также открыла гробницу эпохи средней бронзы, из которой были извлечены три хорошо сохранившихся человеческих скелета вместе с костями домашних животных. Более того, под скелеты людей помещались скелеты домашних животных. В гробнице также были найдены 2 глиняных кувшина. Каменное ограждение гробницы имело в диаметре 17 метров.
“Обнаружен богатый антропологический материал, изучение которого может дать ответы на многие вопросы о верованиях, обычаях, занятости, антропологическом составе, поле, возрасте, перенесенных заболеваниях и других интересах людей, проживающих в данной местности. Обнаруженные материалы отправляются на лабораторные исследования, дополняющие и обогащающие историю и хронологию этого памятника", - добавила Асмик Симонян.
По словам соруководителя экспедиции Рене Кунце, раскопки и геофизические работы, проведенные в предыдущие годы, доказывают, что по всему периметру холма проходит довольно массивная стена шириной до 1,5 метров, которая могла служить ограждением. для поселения. В результате георадарного исследования этого года был также обнаружен вход в это оборонительное сооружение, которое находится с северо-западной стороны памятника и имеет довольно большую ширину.
Полевые и лабораторные исследования, проведенные в 2023 году, подтвердили, что проживающее здесь общество занималось земледелием, животноводством, охотой, металлообработкой, имело уникальные архитектурные и гончарные традиции. Исследования останков животных и растений, обнаруженных на поселении, также доказали, что люди занимались рыболовством, охотой на диких животных, разведением домашних животных - лошадей, крупного и мелкого рогатого скота, выращиванием хлебных культур, обработкой металлов. Об этом свидетельствуют найденные фрагменты металлических предметов, расплавов и форм, используемых в металлообработке.
Среди находок предыдущего года ценными предметами считались различные бусы, части бронзовых предметов, монолитные клинки и стрелы, костяные наконечники рукоятей, каменные и костяные орудия обработки, кремневые вставки серпов, фрагменты и формы глиняных очагов. Интересен макет глиняного колеса, что доказывает, что люди, жившие здесь за 5 тысяч лет до нас, уже использовали колесо в своем хозяйстве и быту.
Для изучения земледелия тех времен интересные данные были получены в колодце с многослойным заполнением, служившем зернохранилищем. Это подтвердили обнаруженные среди растительных остатков обгоревшие зерна пшеницы и ячменя.
По словам Рене Кунце, раскопки в районе памятника "Артаниш-9" продолжатся в ближайшие годы.
“Наш университет и “Немецкий исследовательский фонд”, как структуры, выделяющие средства на раскопки, имеют желание и цель изучать это древнее место долгие годы, попытаться вместе с нашими армянскими коллегами ответить на все вопросы, которые могут пролить новый свет на историко-археологические реалии. Хочу добавить, что наше сотрудничество с армянскими партнёрами не только налажено, но и давнее. Я счастлив быть в Артанише и вообще в Армении. От имени немецкой стороны благодарю вас за время, проведенное здесь», — представил Рене Кунце.
С армянской стороны в археологическую экспедицию включены археологи Асмик Симонян, Мариам Амирян, Аветис Григорян, Айк Давеян, Артём Ананян. В археологических раскопках и исследованиях приняли участие также студенты кафедры археологии исторического факультета ЕГУ. С немецкой стороны в археологических раскопках принимают участие аспиранты, студенты, а также геологи и геофизики Университета Галле.