Սեպտեմբերի 1-ից տաքսի ծառայություն մատուցելու համար պարտադիր է միանալ հարկային մարմնի էլեկտրոնային համակարգին
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ են մտնում մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների իրականացման վերաբերյալ նոր կարգավորումները։
Պարտադիր է միանալ հարկային մարմնի էլեկտրոնային համակարգին և տրամադրել էլեկտրոնային ՀԴՄ կտրոն
Օրենսդրական փոփոխությունների համաձայն՝ մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումներ կարող են իրականացնել միայն այն կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը կամ ֆիզիկական անձինք, որոնք միացել են հարկային մարմնի էլեկտրոնային համակարգին։ Սեպտեմբերի 1-ից պարտադիր է դառնում նաև մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցողների համար էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կիրառությունը։ Յուրաքանչյուր պատվերի իրականացման դեպքում ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցողը պարտավոր է պատվիրատուին տրամադրել պատվերի վճարման էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն (բացառությամբ՝ էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայության միջոցով ուղևորափոխադրումներին)։ Իսկ այն դեպքում, երբ թեթև մարդատար ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումներն իրականացվում են էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայության միջոցով, ապա պատվերի վճարման էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոնը պատվիրատուին տրամադրում է էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցող կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը։
Հիշեցնենք, որ էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն է համարվում էլեկտրոնային եղանակով, այդ թվում՝ համացանցի միջոցով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների օգտագործմամբ ուղևորների փոխադրման պատվերների ընդունման և փոխանցման ծառայությունների մատուցումը։
Էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցելու համար անհրաժեշտ ձեռք բերել դրա մատուցման իրավունքը
Կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերն էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն կարող է մատուցել միայն լիազոր մարմնից դրա մատուցման իրավունքը ձեռք բերելու դեպքում, որի համար սահմանված է տարեկան պետական տուրք՝ տարեկան բազային տուրքի (1000 դրամ ) 1000-ապատիկի չափով։ Էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցելու դեպքում կազմակերպությունը կամ անհատ ձեռնարկատերը պետք է՝
- ձևակերպված պատվերների վերաբերյալ լիազոր մարմնին և հարկային մարմնին առցանց տրամադրի տվյալների բազայի հասանելիություն,
- յուրաքանչյուր պատվերի իրականացման դեպքում պատվիրատուին տրամադրի փոխադրման ընդհանուր արժեքի մասին տեղեկատվություն,
- յուրաքանչյուր պատվերի իրականացման դեպքում պատվիրատուին տրամադրի պատվերի վճարման էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն,
- հաշվարկի, գանձի և պետական բյուջե վճարի փոխադրման ընդհանուր արժեքից պետական տուրքը՝ «Պետական տուրքի մասին» օրենքով սահմանված չափով և կարգով։
Ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ արտոնագիր և վճարել պետական տուրք
Կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի և ֆիզիկական անձանց կողմից ՀՀ տարածքում թեթև մարդատար ավտոմոբիլներով ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումների, ինչպես նաև մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար անհրաժեշտ է ունենալ արտոնագիր։ Օրենսդրական փոփոխություններով սահմանվել են նաև արտոնագրի տրամադրման համար պետական տուրքի նոր դրույքաչափերը։
Կանխիկ դրամով վճարումների դեպքում պետական տուրքը սահմանվել է յուրաքանչյուր փոխադրման ընդհանուր արժեքի՝
- 2 տոկոսի չափով՝ 2024 թ․սեպտեմբերի 1-ից
- 3․5 տոկոսի չափով՝ 2025 թ․ հունվարի 1-ից
- 5 տոկոսի չափով՝ 2026 թ․ հունվարի 1-ից։
Իսկ անկանխիկ դրամով վճարումների դեպքում յուրաքանչյուր փոխադրման ընդհանուր արժեքի՝
- 1․5 տոկոսի չափով՝ 2024 թ․սեպտեմբերի 1-ից
- 2․5 տոկոսի չափով՝ 2025 թ․ հունվարի 1-ից
-
4 տոկոսի չափով՝ 2026 թ․ հունվարի 1-ից։
Մինչև յուրաքանչյուր ամսվան հաջորդող ամսվա 10-ը ներառյալ անհրաժեշտ է ներկայացնել հայտարարություն
Կազմակերպությունները, անհատ ձեռնարկատերերը և ֆիզիկական անձինք մարդատար-տաքսի ավտոմոբիլներով ուղևորափոխադրումների գործունեության իրականացման վերաբերյալ հայտարարությունը, ինչպես նաև էլեկտրոնային հարթակով էլեկտրոնային ծառայության միջոցով ձևակերպված պատվերով իրականացված ուղևորափոխադրման համար գանձված և պետական բյուջե վճարման ենթակա պետական տուրքի վերաբերյալ հայտարարությունը հարկային մարմին պետք է ներկայացնեն բացառապես էլեկտրոնային եղանակով՝ մինչև յուրաքանչյուր ամսվան հաջորդող ամսվա 10-ը ներառյալ։ Իսկ պետական տուրքն անհրաժեշտ է վճարել յուրաքանչյուր ամսվա համար՝ մինչև տվյալ ամսվան հաջորդող ամսվա 10-ը ներառյալ։
Օրենքը չպահպանելու դեպքում սահմանված են պատասխանատվության միջոցներ
Կազմակերպությունների, անհատ ձեռնարկատերերի և ֆիզիկական անձանց կողմից սահմանված ժամկետում պետական տուրքի վճարումը չկատարելու դեպքում չվճարված գումարը ենթակա է բռնագանձման՝ ժամկետանց յուրաքանչյուր օրվա համար 0.075 տոկոսի չափով հաշվարկված տույժի հետ միասին: Իսկ այն դեպքում, երբ ուղևորափոխադրումներն իրականացվում են էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայության միջոցով, ապա պետական տուրքի գանձման և պետական բյուջե վճարման համար պատասխանատու են էլեկտրոնային հարթակով ուղևորափոխադրման ծառայություն մատուցող կազմակերպությունները կամ անհատ ձեռնարկատերերը։ Չվճարված պետական տուրքի գումարները, ինչպես նաև դրանց համար հաշվարկված տույժերը պետական բյուջե պետք է վճարել լիազորված մարմնի համապատասխան ակտի ամսաթվին հաջորդող 10 օրվա ընթացքում:
Միաժամանակ, ՀՀ տարածքում թեթև մարդատար ավտոմոբիլներով ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրումներն առանց արտոնագրի իրականացնելու, ինչպես նաև պետական տուրքի գումարը սահմանված չափից պակաս հաշվարկելու դեպքերում սահմանված է 500 հազար դրամի չափով տուգանք: Իսկ ուղևորափոխադրումն առանց էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի կամ դրա կիրառության կանոնների խախտմամբ իրականացնելու դեպքում սահմանված է տուգանք՝ յուրաքանչյուր դեպքի համար 200 հազար դրամի չափով:

С 1 сентября 2024 года в Армении вступают в силу новые правила осуществления пассажирских перевозок автомобилями-такси.
Как сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов Республики Армения, осуществлять перевозки автомобилями - такси могут только те организации, индивидуальные предприниматели или физические лица, которые присоединились к электронной системе налогового органа. С 1 сентября использование кассового аппарата с электронным контролем также станет обязательным для предприятий, занятых в сфере такси. При каждом заказе поставщик услуг пассажирских перевозок обязан предоставить клиенту электронную квитанцию об оплате заказа (за исключением перевозок через электронную платформу пассажирских перевозок). А в случае, когда пассажирские перевозки осуществляются через электронную платформу, то чек контрольно- кассового аппарата предоставляется заказчику организацией или индивидуальным предпринимателем, оказывающим услуги пассажирских перевозок на электронной платформе.
Напомним, услугой по перевозке пассажиров на электронной платформе считается оказание услуг по приему и передаче заказов на перевозку пассажиров, в том числе через сеть Интернет, с использованием информационных технологий. Организация или индивидуальный предприниматель могут оказывать услуги по перевозке пассажиров посредством электронной платформы только в случае получения права на ее оказание от уполномоченного органа, за что устанавливается годовая государственная пошлина в размере 1000-кратной годовой базовой платы (1 тысяча драмов).
В случае оказания услуги по перевозке пассажиров посредством электронной платформы организация или индивидуальный предприниматель обязаны предоставить уполномоченному органу и налоговому органу онлайн-доступ к базе данных, предоставлять информацию об общей стоимости перевозки при каждом заказе. При каждом заказе заказчику предоставляется чек об оплате заказа.
Организациям, индивидуальным предпринимателям и физическим лицам необходимо иметь лицензию на осуществление такси -перевозок. Поправками в законодательство также установлены новые ставки госпошлины за выдачу лицензии. При наличном расчете с 1 сентября 2024 года перевозчикам такси придется платить в госказну госпошлину в размере 2% от общей стоимости каждой перевозки, с 1 января 2025 года - 3,5% процента, с 1 января 2026 года - 5%.
В случае безналичной оплаты с 1 сентября 2024 года размер отчислений госпошлины в госказну составит 1,5%, с 1 января 2025 года - 2,5%, с 1 января 2026 года - 4%.
Организации, индивидуальные предприниматели и физические лица должны представить отчет об осуществлении перевозок такси, а также отчет о взимаемой и уплачиваемой в государственный бюджет государственной пошлине за пассажирские перевозки исключительно в электронном виде до 10 числа включительно каждого месяца. При этом госпошлину необходимо уплачивать за каждый месяц до 10-го числа месяца, следующего за данным месяцем.
В случае неуплаты государственной пошлины в указанный срок неуплаченная сумма подлежит конфискации вместе со штрафом, исчисляемым в размере 0,075 процента за каждый день просрочки. А в случае, когда перевозки осуществляются посредством электронной платформы, ответственность за взимание государственной пошлины и уплату в государственный бюджет несут организации или индивидуальные предприниматели, оказывающие данную услугу.