Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհի և զինծառայողների մահվան դեպքի վերաբերյալ քրեական գործով անցնող Գոռ Աղեկյանն ազատվել է կալանքից. Փաստաբան
Ազատ գյուղում զինվորական կացարանի հրդեհի եվ զինծառայողների մահվան դեպքի վերաբերյալ քրեական գործով զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը դատարանի կողմից փոփոխվեց եվ մեղադրյալը ազատ արձակվեց դատարանի դահլիճից. այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը:
««LSA» փաստաբանական գրասենյակի փաստաբան Գուրգեն Ներսիսյանը վերջին ամիսներին ստանձնել էր 2023թ. հունվարի 19-ին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում տեղակայված «զինվորական կացարանում» հրդեհի հետևանքով զինծառայողների մահվան դեպքի կապակցությամբ հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ, N զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ Գոռ Աղեկյանի պաշտպանությունը:
23.08.2024թ. դատարանը (նախագահությամբ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանի դատավոր Վարդան Հարությունյանի) որոշեց փոխել Գոռ Աղեկյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանքը այլընտրանքային խափանման միջոցներով և նրան կալանքից ազատեց հենց դատարանի դահլիճից:
Թեև դեռ կա երկարատև համբերատար աշխատանքի անհրաժեշտություն, այդուհանդերձ այս գործով պաշտպանության կողմը ունի բավարար ապացույցներ և համոզված է, որ դատավարության արդյունքում վերջնականապես հիմնավորվելու է Գոռ Աղեկյանի անմեղությունը:
2023թ. հունվարի 19-ին Հայաստանի Հանրապետությունը ցնցած այս դեպքի շուրջ դատաքննությունն ընթանում է հանրային ուշադրության ներքո, պարբերաբար հնչում են ամենատարբեր տեքստեր ու ենթատեքստեր պարունակող հայտարարություններ, գնահատականներ, այդուհանդերձ գործը նախագահող դատավոր Վարդան Հարությունյանին հաջողվում է բարձր պատասխանատվությամբ արդարադատություն իրականացնել՝ չնայած այս գործով նախադեպը չունեցող հոգեբանական ու էմոցիոնալ ծանրաբեռնվածությանը, դատավարության ողջ ընթացքում զգայուն ու նուրբ հարցերի շուրջ հաճախակի պոռթկումնալից իրավիճակներին»,-գրել է նա:

Адвокат: Проходящий по делу о гибели 15 военнослужащих в селе Азат Гор Агекян освобожден из-под ареста
26/08/2024 14:22
Мера пресечения, примененная в отношении заместителя командира по линии тыла и коммунально-эксплуатационной службы Гора Агекяна в рамках уголовного дела о гибели 15 военнослужащих в селе Азат, изменена судом, обвиняемый был освобожден из зала суда. Об этом написал на своей странице в Facebook адвокат Гурген Нерсисян.
«Суд 23 августа 2024 года решил заменить избранную в отношении Гора Агекяна меру пресечения в виде ареста на альтернативные меры пресечения и освободил его из-под ареста прямо из зала суда.
Хотя необходимость в длительной терпеливой работе еще сохраняется, однако сторона защиты по этому делу располагает достаточными доказательствами и уверена, что в ходе судебного разбирательства невиновность Гора Агекяна будет окончательно обоснована.
Судебный процесс вокруг данного случая, который потряс Республику Армения 19 января 2023 года, проходит под общественным вниманием, периодически озвучиваются содержащие различные тексты и подтексты заявления и оценки, и, тем не менее, председательствующему судье Вардану Арутюняну удается осуществлять правосудие с высокой ответственностью, несмотря на беспрецедентную психологическую и эмоциональную нагрузку по этому делу, зачастую взрывоопасные ситуации по чувствительным вопросам на протяжении всего судебного разбирательства», - отметил Нерсисян.
Напомним, что 19 января 2023 года примерно в 01: 30 в укрытии инженерно-саперной роты N-й воинской части Минобороны Армении, расположенной на территории села Азат Гегаркуникской области, вспыхнул пожар. В результате пожара погибли 15 военнослужащих.
25 января 2023 года прокурором было принято решение о возбуждении в отношении начальника по тылу - заместителя командира по линии тыла и коммунально-эксплуатационной службы Гора Агекяна общественного уголовного преследования.