ՍԱՏՄ-ն ՀՀ-ից ՌԴ արտահանված ելակի խմբաքանակում վտանգավոր թունաքիմիկատների հայտնաբերման մասին պաշտոնական ծանուցում չի ստացել
ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինը Հայաստանից ՌԴ արտահանված ելակի մեջ արգելված վտանգավոր թունաքիմիկատներ հայտնաբերելու մասին որևէ պաշտոնական ծանուցում չի ստացել. Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ՍԱՏՄ իրազեկման, խորհդատվության և հանրության հետ տարվող աշխատանքների բաժնի պետ Անուշ Հարությունյանը:
«Կլինի պաշտոնական ծանուցում, մենք էլ պատշաճ կերպով կարձագանքենք»,-ասաց նա։
Հիշեցնենք` Mash-ը գրել էր, որ Հայաստանից Ռուսաստան արտահանված ելակի մեջ վտանգավոր թունաքիմիկատ է հայտնաբերվել։ Նշվում է, որ թունաքիմիկատները հայտնաբերվել են ելակի չորս տոննա խմբաքանակում, որը մասնագետները ստուգման են ուղարկել օգոստոսի 21-ին։

Инспекционный орган продовольственной безопасности Армении не получал официальных уведомлений о пестицидах в клубнике, экспортированной из Армении в Россию
Инспекционный орган по безопасности продуктов питания Армении не получал официального уведомления об обнаружении опасных пестицидов в клубнике, экспортированной из Армении в Россию. Об этом в беседе с Aysor.am сообщила начальник отдела информирования, консультирования и связей с общественностью Инспекционного органа продовольственной безопасности Республики Армения Ануш Арутюнян.
"Будет официальное уведомление, мы отреагируем соответствующим образом", - сказала она.
Напомним, что, по информации российского пропагандистского телеграм-канала Mash, в клубнике из Армении нашли опасный пестицид тебуконазол, который разрушает эндокринную систему и запрещен во многих странах. Ягоды должны были продаваться в столице, а также в Московской и Тульской областях. Пестициды обнаружили в четырехтонной партии, которую отобрали на проверку 21 августа.