Մինչ օրս ՀՀ-ում  գրանցվել է Արևմտյան Նեղոսի տենդով 108 հիվանդացության դեպք. Անահիտ Ավանեսյան
Մինչ օրս Հայաստանում գրանցվել է Արևմտյան Նեղոսի տենդով 108 հիվանդացության դեպք. լրագրողների հետ ճեպազրույցին ասաց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը։
Նա նշեց, որ բոլոր մարզերով իրականացնում են հակահամաճարակային տեղեկատվական աշխատանքներ և նշեց, որ պետք է կիրառել մոծակների դեմ բոլոր հասու պայքարները։
«Այս պահին գտնում ենք նվազման տեմպը դեռ բավարար չէ, և կարծում ենք առաջիկա մեկ ամսվա ընթացքում ակտիվ պահենք աշխատանքները, որպեսզի սեզոնին համընթաց ապահովենք նվազումը»,-ասաց նա։
Նախարարը հաստատեց, որ գրանցված թվերն իհարկե մտահոգիչ են, բայց ախտանշանները երևում են 20 տոկոսի մոտ, հիմնականում տարեց անձանց։ Նա նաև նշեց, որ վիրուսը մարդուց մարդ չի փոխանցվում, այլ փոխանցվում է միայն մոծակների միջոցով։

В Армении на сегодняшний день зарегистрировано 108 случаев заражения лихорадкой Западного Нила. Об этом в беседе с журналистами сообщила министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
Она подчеркнула, что во всех областях проводятся противоэпидемические информационные мероприятия. Она указала на необходимость принятия применять всех возможных мер против комаров.
"Считаем, что темпы распространения заболевания пока снижаются недостаточно эффективно и на протяжении всего месяца необходимо проводить активные профилактические работы с целью обеспечить снижение уровня заражения в течение сезона", - сказала она.
Министр подтвердила, что зафиксированные цифры, конечно, вызывают тревогу, но симптомы наблюдаются у 20%, в основном у пожилых людей. Она также отметила, что вирус не передается от человека к человеку, а только через укусы комаров.