Ամերիկյան ընկերությունը հետազոտություններ է անցկացնում ՀՀ-ում միջուկային նոր էներգաբլոկի կառուցման շրջանակներում
09/09/2024 11:43
Հայաստանում միջուկային էներգիայի արտադրության ժամանակակից աղբյուրի կառուցմանը միտված ուսումնասիրություններն արդեն սկսվել են։ Աշխատանքները, որոնց արդյունքների ամփոփման առավելագույն ժամկետը 2025 թվականի գարունն է, հայ գործընկերների հետ համագործակցությամբ իրականացնում են ամերիկյան հեղինակավոր ընկերություններից մեկի մասնագետները։
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցին հայտնել է, որ Հայաստանում միջուկային նոր էներգաբլոկի/ների կառուցման գործընթացի շրջանակներում այս փուլում իրականացվում են տեխնիկատնտեսական հետազոտություններ։
«Այդ աշխատանքը ԱՄՆ-ի կառավարության պատվերով և հայկական կողմի հետ համագործակցությամբ իրականացնում է ամերիկյան հեղինակավոր ընկերություններից մեկը։ Նպատակն է պարզել, թե ամերիկյան արտադրողների առաջարկած փոքր մոդուլային կայաններից որն է տեխնոլոգիապես առավելագույնս համապատասխանում Հայաստանի կարիքների բավարարմանը։ Ուսումնասիրությունները նախատեսվում է ավարտել ամենաուշը 2025 թվականի գարնանը»,- նշել է Հակոբ Վարդանյանը։
Նախարարի տեղակալը հաստատել է  տեղեկությունն այն մասին, որ Հայաստանը դիմել է ԱՄՆ-ին՝ «123 պայմանագրին» միանալու և ամերիկյան քաղաքացիական միջուկային տեխնոլոգիաներին հասանելիություն ստանալու համար։
«Հայկական կողմի դիմումն ուսումնասիրվում է ԱՄՆ-ի ներպետական ընթացակարգերին համապատասխան։ Այդ մասին բազմիցս հայտնել են ԱՄՆ-ի տարբեր պաշտոնյաներ՝ նշելով, որ դա բավականին ժամանակատար գործընթաց է»,- եզրափակել է Հակոբ Վարդանյանը։

Американские специалисты проводят исследования в Армении
Исследования, направленные на строительство современного источника производства ядерной энергии в Армении, уже начались. Работы, максимальный срок подведения итогов которых - весна 2025 года, в сотрудничестве с армянскими коллегами проводят специалисты одной из авторитетных американских компаний.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА Акоп Варданян сообщил «Арменпресс», что на данном этапе в рамках процесса строительства новых атомных энергоблоков в Армении проводятся технико-экономические исследования.
«Эту работу по заказу правительства США и в сотрудничестве с армянской стороной осуществляет одна из авторитетных американских компаний. Цель состоит в том, чтобы выяснить, какая из небольших модульных станций, предлагаемых американскими производителями, наиболее технологически соответствует потребностям Армении. Исследования планируется завершить не позднее весны 2025 года», - отметил Акоп Варданян.
Заместитель министра подтвердил информацию о том, что Армения обратилась к США с просьбой присоединиться к «договору 123» и получить доступ к американским гражданским ядерным технологиям.
«Заявление армянской стороны рассматривается в соответствии с внутригосударственными процедурами США. Об этом неоднократно заявляли различные официальные лица США, отмечая, что это довольно трудоемкий процесс», - заключил Акоп Варданян.