ՄՊՀ-ն երկու տնտեսվարողի կողմից «LEE» ապրանքային նշաններով շոկոլադե կոնֆետների իրացումը որակել է շփոթության առաջացման դրսևորմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն
Մրցակցության պաշտպանության հանձնաժողովի որոշումներով անհատ ձեռնարկատերեր Մկրտիչ Մկրտչյանի և Մակի Մուրատյանի կողմից «LEE» բառը պարունակող ապրանքային նշանների օգտագործումը որակվել է որպես շփոթության առաջացման դրսևորմամբ անբարեխիղճ մրցակցություն, որի համար նրանց նկատմամբ կիրառվել են պատասխանատվության միջոցներ:
Հանձնաժողովն արձանագրել է, որ «LEE Chocolate» կոնֆետները ներմուծվել, ՀՀ-ում իրացվել և հայ սպառողին հայտնի են 2005-2006 թվականներից, արտադրվում են Սիրիայի Հանրապետության Հալեպ քաղաքում գործող «Լիի» մայր գործարանի կողմից 1900-ական թվականներից «LEE Choc Chocolate, Since 1947» մակնշմամբ:
Հարուցված վարույթների շրջանակներում պարզ է դարձել, որ վերը նշված տնտեսավարողները ՀՀ-ում իրացրել են «LEE» ապրանքային նշանով շոկոլադե կոնֆետներ՝ չունենալով թույլտվություն «Լիի» մայր գործարանի կողմից և սպառողների մոտ առաջացնելով շփոթություն:
Միաժամանակ, տեղական շուկայում առկա են նաև հայկական արտադրության «LEEDeluxe» մակնշմամբ կոնֆետներ, որոնք սկսել են արտադրվել և իրացվել 2013-2014 թթ.-ից «Լիի Շոկոլադ», հետագայում «Լիի Դելյուքս» ՍՊԸ-ների կողմից:
«Նշենք, որ ԱՁ Մ. Մուրատյանը դադարեցրել է «LEE» ապրանքային նշանով շոկոլադի ներմուծումն ու իրացումը, միաժամանակ ԱՁ Մ. Մկրտչյանին տրվել է հանձնարարական դադարեցնելու «LEE» բառը պարունակող ապրանքային նշանների ցանկացած եղանակով օգտագործումը, այդ թվում՝ այդ ապրանքներն այլ տնտեսավարողների միջոցով իրացնելու դեպքում հանձնարարվել է դրանք գրավոր հետ կանչել»:

Комиссия по защите конкуренции Армении применила меры ответственности в отношении двух компаний
Согласно решениям Государственной комиссии по защите экономической конкуренции Армении, использование индивидуальными предпринимателями Мкртычем Мкртчяном и Маки Муратяном товарных знаков, содержащих слово «LEE», квалифицировано как недобросовестная конкуренция с проявлением путаницы, в их отношении применены меры ответственности.
Как сообщили в пресс-службе ГКЗЭК республики, конфеты «LEE Chocolate» импортировались, продавались в Армении и известны армянскому потребителю с 2005-2006 гг. Они производятся на головном предприятием «Лии», действующем в сирийском городе Алеппо с 1900-ых годов под маркой «LEE Choc Chocolate, Since 1947».
В ходе возбужденных производств выяснилось, что вышеупомянутые представители хозсубъектов реализовывали на территории Армении шоколадные конфеты под торговой маркой «LEE», не имея разрешения головного предприятия «Лии» и вызывая путаницу у потребителей.
В то же время на местном рынке есть конфеты армянского производства с маркировкой «LEEDeluxe», которые начали производиться и реализовываться в 2013-2014 годах со стороны ООО «Лии Шоколад», а позднее «Лии Делюкс».
Отметим, что Муратян прекратил импорт и продажу шоколада под торговой маркой «LEE», а Мкртчяну поручено прекратить любое использование товарных знаков, содержащих слово «LEE».