Սեպտեմբերի 19-ն ամոթի խարան է ՀՀ իշխանությունների ու արցախցիների անվտանգության երաշխավոր միջազգային հանրության ճակատին. Բագրատ Սրբազան
19/09/2024 11:34
Սեպտեմբերի 19-ը մեր պատմության ամոթի և խայտառակության օրերից մեկն է և առաջին հերթին խարան է՝ դրոշմված ՀՀ իշխանությունների ճակատին. Ադրբեջանի կողմից Արցախի բռնազավթման և Արցախի ժողովրդի բռնի տեղահանության տարելիցին  «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բագրատ Սրբազանը։
Ըստ նրա՝ հենց ՀՀ իշխանությունների հանցավոր անտարբերությունն ու անգործությունը հասցրեցին այս վիճակին։ «Երբ ուղղակի իրենց աչքերի առջև մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա, մեր ժողովուրդը ստիպված եղավ հերթական ցեղասպանությանն առերեսվել, բնազրկվելու և գաղթի ճանապարհը բռնել։ Այս բոլորը խարար են առաջին հերթին այս իշխանություների ճակատին և այդպես էլ մնալու է»,-ասաց նա։
Սրբազանը նշեց, որ այս օրը խարար է նաև միջազգային հանրության ճակատին, հատկապես նրանց, ովքեր երշխավոր են եղել արցախցի քույրերի և եղբայրների անվտանգության համար։
«Շատ արցախցիներ անցնելով ցավի և կորովի այս ճանապարհը, մեզ հետ փայփայում են տուն վերադառնալու հույսը և կամքը, մենք այլընտրանք չունենք, քան հաղթանակը»,-ասաց նա։
Սրբազանը նշեց. «Հեռու չի լինելու այն օրը, որ մենք ազգովի դարձյալ կտոնախմբենք մեր ազատագրությունը և մեր հաղթանակները՝ վկան «Եռաբլուր»-ի և լքված մեր հեոսների շիրիմներն են»։

19 сентября – это клеймо позора на лбу властей Армении и гаранта безопасности народа Арцаха международного сообщества — Баграт Србазан
19/09/2024 12:17
19 сентября – один из дней позора и стыда в нашей истории и, прежде всего, клеймо на лбу властей Республики Армения. Об этом в годовщину оккупации Арцаха Азербайджаном и насильственной депортации народа Арцаха сообщил журналистам в военном пантеоне "Ераблур" Баграт Србазан.
По его словам, к такой ситуации привело преступное безразличие и бездействие властей Республики Армения. «Когда прямо на их глазах, в нескольких километрах, нашему народу пришлось столкнуться с очередным геноцидом, встать на путь депопуляции и вынужденного перемещения. Все это, прежде всего, клеймо на лбу этих властей и останется таковым", - сказал он.
Баграт Србазан отметил, что этот день также является позором и для международного сообщества, особенно тех, кто отвечали за безопасность братьев и сестер Арцаха.
"Многие жители Арцаха, пройдя этот путь боли и страданий, вместе с нами лелеют надежду и желание вернуться домой, у нас нет другого выбора, кроме как победить", - сказал он.
Архиепископ отметил: «Недалек тот день, когда мы всенародно вновь будем праздновать наше освобождение и наши победы, тому свидетели – могилы «Ераблура» и наших брошенных героев».