«ԱՄՆ-ից ֆինանսավորման ծավալների ավելացումն ուղղված է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին»․  Պետքարտուղարի փոխտեղակալը՝ Փաշինյանին
20/09/2024 19:22
«ԱՄՆ-ից ֆինանսավորման ծավալների ավելացումն ուղղված է Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին»․ Պետքարտուղարի փոխտեղակալը՝ Փաշինյանին
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Ջոշուա Հաքի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետն ընդգծել է Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների դինամիկ բնույթը և կարևորել ԱՄՆ վարչակազմի աջակցությունը մեր երկրում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների իրականացման գործում: Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է ԱՄՆ աջակցությամբ Հայաստանում թիրախային ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը, այդ թվում՝ ենթակառուցվածքների բարելավման ուղղությամբ:
Ջոշուա Հաքն ընդգծել է ԱՄՆ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու օժանդակությունը ՀՀ-ում ժողովրդավարական բարեփոխումներն առաջ մղելու ուղղությամբ և նշել՝ ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ծրագրերի ընդլայնումն ու ֆինանսավորման ծավալների ավելացումն ուղղված է այդ նպատակին:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են այս տարվա ապրիլին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածություններին ու դրանց իրականացման ընթացքին:
Քննարկվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ քննարկումներին, ՀՀ Կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին վերաբերող հարցեր: Այս համատեքստում, վարչապետ Փաշինյանն անդրադարձել է հայկական կողմի սկզբունքային դիրքորոշումներին և ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին ու տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը»:

Заместитель помощника госсекретаря США на встрече с Пашиняном подчеркнул готовность США продолжать содействие в продвижении демократических реформ в Республике Армения
20/09/2024 19:35
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с заместителем помощника госсекретаря США Джошуа Хаком, сообщают в правительстве.
Премьер-министр подчеркнул динамичный характер отношений Армения-США и отметил важность поддержки администрации США в осуществлении институциональных реформ в нашей стране. Никол Пашинян подчеркнул необходимость реализации в Армении целевых программ при поддержке США, в том числе по улучшению инфраструктуры.
Джошуа Хак подчеркнул готовность США продолжать содействие в продвижении демократических реформ в Республике Армения и отметил, что расширение программ и увеличение объемов финансирования Агентства США по международному развитию (USAID) направлены на эту цель.
Собеседники коснулись договоренностей, достигнутых на состоявшейся в Брюсселе в апреле текущего года встрече высокого уровня Армения-ЕС-США, и процесса их реализации.
Были обсуждены вопросы, связанные с обсуждением мирного договора между Арменией и Азербайджаном и проектом правительства Республики Армения "Перекресток мира". В этом контексте премьер-министр Пашинян коснулся принципиальных позиций армянской стороны и подчеркнул, что Армения привержена повестке мира и установлению стабильности в регионе.