Հայտնի են «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի լավագույն ստարտափ գաղափարները
«Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ն և «Մեդիամաքս» մեդիա-ընկերությունը Viva-ի գլխավոր գործընկերությամբ ամփոփել են ավագ դպրոցների աշակերտների համար նախատեսված «Մեկնարկի՛ր» ծրագիրը։
Երկու փուլով իրականացված «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի ընթացքում մասնակիցներն ուսումնասիրել են հաջողակ ընկերությունների փորձը, ծանոթացել ներդրումներ ներգրավելու առանձնահատկություններին, իսկ մենթորների հետ աշխատարանների ընթացքում՝ հղկել և բարելավել իրենց գաղափարները։
Մասնակիցները ստացել են մի շարք հարցերի պատասխաններ: Մասնավորապես՝ ինչպե՞ս հաջողել ստարտափ հիմնելու հարցում, օգտագործել տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունները, նախասիրությունը դարձնել նախագիծ, ապա՝ պահանջված բիզնես, և նպաստել երկրի զարգացմանը:
«Ծրագրի արդյունքում մենք բացահայտեցինք, թե ինչ պայծառ երիտասարդներ ունենք Երևանում և մարզերում։ Ներգրավված ստարտափ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու մենթորները նրանց օգնեցին հարստացնել պատկերացումներն ու գիտելիքները ստարտափ էկոհամակարգի մասին։ Հույս ունեմ, որ մասնակիցները հետագայում նույն ոգևորությամբ կշարունակեն իրենց գաղափարների իրականացումը»,- ասել է «Մեդիամաքս»-ի տնօրեն Արա Թադևոսյանը։
Երիտասարդներն իրենց երևակայությունը, ստեղծագործելու ներուժն ու արդյունքի հասնելու ձգտումը դրսևորել են ամենատարբեր նախագծերով: Գրեթե բոլորը նախապատվություն են տվել հասակակիցների զարգացմանն ու նրանց հետաքրքրությունների բավարարմանն ուղղված գաղափարներին: Ծրագրի մասնակիցներն առաջարկել են ստեղծել նորարարական հարթակներ, թեմատիկ քվեսթ սենյակներ, սահմանամերձ բնակավայրերի աշակերտների համար կառուցել աստղադիտարան, երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն ձևավորել կավագործության նկատմամբ և այն դարձնել գործող բիզնես, ինչպես նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ զարգացնել զբոսաշրջությունը և այլն:
«Ամեն անգամ, երբ մասնակցեք տարբեր ծրագրերի, փորձեք ստանալ առավելագույնը, ճանաչել ձեզ, հասկանալ ձեր նախասիրություններն ու բացահայտել հնարավորությունների առավելագույն շեմը: Եղեք նախաձեռնող, հետևողական և համարձակ: Որքան վաղ սկսեք  ինֆորմացիոն օգտակար բազա ստեղծել ձեզ համար, այնքան արագ կկարողանաք հասնել ձեր առջև դրված նպատակներին: Ներկայացված աշխատանքները թույլ են տալիս արձանագրել, որ մեր երիտասարդությունն ունի վերլուծական միտք և ստեղծագործելու մեծ ներուժ, ինչը կարևոր է՝ արագ տեմպերով զարգացող արհեստական բանականության նետած մարտահրավերներին դիմակայելու, կողք-կողքի ապրելու համար: Վստահ եմ, որ ծրագրի շրջանակում ստացած գիտելիքն ու փորձը ճանապարհ հարթելու անհրաժեշտ բանալի կդառնան ձեր կյանքի տարբեր փուլերում: Շնորհավորում եմ ձեզ ծրագիրը հաջողությամբ անցնելու առիթով և մաղթում եմ ձեզ նոր ձեռքբերումներ», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ծրագրում ընդգրկված 12 մասնակցից ավարտական փուլ է հասել 7-ը: Նրանք իրենց ստարտափ նախաձեռնությունների գաղափարները ներկայացրել են ժյուրիին։ Լավագույն երեք գաղափարներն արժանացել են խրախուսական դրամական պարգևների: Առաջին տեղի համար (Աննա Ծատրյան) հատկացվել է 500 հազար դրամ, 2-րդ (Լարիսա Հովհաննիսյան) և 3-րդ (Սոֆիկ Կարապետյան) տեղերի համար,  համապատասխանաբար, 300 հազար և 200 հազար դրամ։

Названы лучшие идеи стартапов программы «Get Started»
Общественная организация «Ассоциация армянских онлайн-медиа и журналистов» и медиакомпания «Медиамакс» при генеральном партнерстве с Viva завершили программу «Стартуй!» для старшеклассников.
В ходе двухэтапной программы «Стартуй!» участники изучили опыт успешных компаний, познакомились с особенностями привлечения инвестиций, а также усовершенствовали свои идеи на мастер-классах с наставниками.
Участники получили ответы на свои вопросы, например, − как добиться успеха в создании стартапа, воспользоваться предоставляемыми технологиями возможностями, как превратить хобби в проект, а затем – в успешный бизнес, и внести свой вклад в развитие страны.
«Программа показала, как много талантливых молодых людей живет в Ереване и в регионах. Представители стартап-компаний и наставники, принимающие участие в программе, помогли участникам расширить свои знания об экосистеме стартапов. Надеюсь, что участники продолжат осуществлять свои идеи с тем же энтузиазмом», − отметил директор «Медиамакс» Ара Тадевосян.
Участники проявили свое воображение, раскрыли творческий потенциал и показали стремление добиться результата в осуществлении самых разнообразных проектов. Стоить отметить, что большинство участников представило проекты, в основе которых создание возможностей развития для сверстников – создание инновационных платформ и тематических квест-комнат, основание обсерватории для школьников приграничных сел, открытие гончарной мастерской коммерческой направленности, а также применение современных технологий в индустрии туризма и т.д.
«Каждый раз, принимая участие в разного рода программах, старайтесь получить в них максимум; пытайтесь прислушаться к себе, найти то, чем вы действительно хотите заниматься, расширяйте пределы своих возможностей. Будьте предприимчивы, последовательны и смелы. Чем раньше вы начнете накапливать полезные для себя знания, тем быстрее вы достигнете поставленных перед собой целей. Представленные вами проекты доказывают – наша молодежь обладает аналитическим умом и большим творческим потенциалом, важным для того, чтобы справляться с вызовами стремительно развивающегося искусственного интеллекта и научиться существовать с ним бок о бок. Я уверен, что знания и опыт, полученные в рамках программы, станут ключом для преодоления преград, которые еще встретятся вам на разных этапах вашей жизни. Поздравляю вас и желаю новых достижений», − отметил генеральный директор Viva Армен Аветисян.
Семь из двенадцати участников вышли в финал программы. Они представили свои стартап-инициативы на рассмотрение жюри. Три лучших проекта были удостоены денежных вознаграждений: участнику, занявшему 1-ое место (Анна Цатрян), выдается премия в размере 500 тысяч драмов, второму участнику (Лариса Оганнисян) – 300 тысяч, а за 3-ье место (Софик Карапетян) приз составляет 200 тысяч драмов.