Հայտնի են «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի լավագույն ստարտափ գաղափարները
«Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ն և «Մեդիամաքս» մեդիա-ընկերությունը Viva-ի գլխավոր գործընկերությամբ ամփոփել են ավագ դպրոցների աշակերտների համար նախատեսված «Մեկնարկի՛ր» ծրագիրը։
Երկու փուլով իրականացված «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի ընթացքում մասնակիցներն ուսումնասիրել են հաջողակ ընկերությունների փորձը, ծանոթացել ներդրումներ ներգրավելու առանձնահատկություններին, իսկ մենթորների հետ աշխատարանների ընթացքում՝ հղկել և բարելավել իրենց գաղափարները։
Մասնակիցները ստացել են մի շարք հարցերի պատասխաններ: Մասնավորապես՝ ինչպե՞ս հաջողել ստարտափ հիմնելու հարցում, օգտագործել տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությունները, նախասիրությունը դարձնել նախագիծ, ապա՝ պահանջված բիզնես, և նպաստել երկրի զարգացմանը:
«Ծրագրի արդյունքում մենք բացահայտեցինք, թե ինչ պայծառ երիտասարդներ ունենք Երևանում և մարզերում։ Ներգրավված ստարտափ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու մենթորները նրանց օգնեցին հարստացնել պատկերացումներն ու գիտելիքները ստարտափ էկոհամակարգի մասին։ Հույս ունեմ, որ մասնակիցները հետագայում նույն ոգևորությամբ կշարունակեն իրենց գաղափարների իրականացումը»,- ասել է «Մեդիամաքս»-ի տնօրեն Արա Թադևոսյանը։
Երիտասարդներն իրենց երևակայությունը, ստեղծագործելու ներուժն ու արդյունքի հասնելու ձգտումը դրսևորել են ամենատարբեր նախագծերով: Գրեթե բոլորը նախապատվություն են տվել հասակակիցների զարգացմանն ու նրանց հետաքրքրությունների բավարարմանն ուղղված գաղափարներին: Ծրագրի մասնակիցներն առաջարկել են ստեղծել նորարարական հարթակներ, թեմատիկ քվեսթ սենյակներ, սահմանամերձ բնակավայրերի աշակերտների համար կառուցել աստղադիտարան, երիտասարդների շրջանում հետաքրքրություն ձևավորել կավագործության նկատմամբ և այն դարձնել գործող բիզնես, ինչպես նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ զարգացնել զբոսաշրջությունը և այլն:
«Ամեն անգամ, երբ մասնակցեք տարբեր ծրագրերի, փորձեք ստանալ առավելագույնը, ճանաչել ձեզ, հասկանալ ձեր նախասիրություններն ու բացահայտել հնարավորությունների առավելագույն շեմը: Եղեք նախաձեռնող, հետևողական և համարձակ: Որքան վաղ սկսեք  ինֆորմացիոն օգտակար բազա ստեղծել ձեզ համար, այնքան արագ կկարողանաք հասնել ձեր առջև դրված նպատակներին: Ներկայացված աշխատանքները թույլ են տալիս արձանագրել, որ մեր երիտասարդությունն ունի վերլուծական միտք և ստեղծագործելու մեծ ներուժ, ինչը կարևոր է՝ արագ տեմպերով զարգացող արհեստական բանականության նետած մարտահրավերներին դիմակայելու, կողք-կողքի ապրելու համար: Վստահ եմ, որ ծրագրի շրջանակում ստացած գիտելիքն ու փորձը ճանապարհ հարթելու անհրաժեշտ բանալի կդառնան ձեր կյանքի տարբեր փուլերում: Շնորհավորում եմ ձեզ ծրագիրը հաջողությամբ անցնելու առիթով և մաղթում եմ ձեզ նոր ձեռքբերումներ», - ասել է Viva-ի գլխավոր տնօրեն Արմեն Ավետիսյանը:
Ծրագրում ընդգրկված 12 մասնակցից ավարտական փուլ է հասել 7-ը: Նրանք իրենց ստարտափ նախաձեռնությունների գաղափարները ներկայացրել են ժյուրիին։ Լավագույն երեք գաղափարներն արժանացել են խրախուսական դրամական պարգևների: Առաջին տեղի համար (Աննա Ծատրյան) հատկացվել է 500 հազար դրամ, 2-րդ (Լարիսա Հովհաննիսյան) և 3-րդ (Սոֆիկ Կարապետյան) տեղերի համար,  համապատասխանաբար, 300 հազար և 200 հազար դրամ։

The “Association of Armenian Online Media and Journalists” NGO and Mediamax media company, in general partnership with Viva, have completed the “Get Started” program for high school students.
Through the two-stage “Get Started” program, participants explored the experiences of successful companies, learned the nuances of attracting investments, and fine-tuned their ideas during mentor-led workshops.
Participants received answers to their questions, such as how to succeed in establishing a startup, take the opportunity that technologies provide, turn a hobby into a project, then – into a successful business, and contribute to the country’s development.
“The program has given us the chance to discover how many bright young people we have in Yerevan and in the regions. The representatives of startup companies and the mentors involved in the program helped participants deepen their understanding of the startup ecosystem. I hope they will continue working on the implementation of their ideas as enthusiastically as they did,” said Ara Tadevosyan, director of Mediamax.
Participants showed imagination, creativity, and revealed aspirations through different projects. Most of them focused on ideas concerning peer development. They had projects on establishing innovative platforms, thematic quest rooms, building an observatory for border-line community students, attracting youngsters towards pottery and turning it into a business, as well as contributing to tourism development using modern technologies, etc.
“Each time you participate in programs, strive to get the most out of them, explore who you are, identify what you really want to do in life, and push the limits of your abilities. Be proactive, consistent, and bold. The sooner you start building a valuable knowledge base for yourself, the faster you will achieve your goals. The projects you’ve presented demonstrate that our youth has analytical minds and great creativity, which are important in facing the challenges posed by rapidly advancing artificial intelligence and in coexisting peacefully with it. I am confident that the knowledge and experience you gained within the program will be key to navigating different stages of your life. Congratulations, and I wish you more achievements,” noted Viva’s general director Armen Avetisian.
Seven out of the twelve participants reached the final stage of the program. They presented their startup initiatives to the juries. The top three projects received monetary incentives: AMD 500 000 for first place (Anna Tsatryan), AMD 300 000 – for second (Larisa Hovhannisyan), and AMD 200 000 – for third (Sofik Karapetyan).