44-օրյայից հետո Շուշիի և Քաշաթաղի ուղղությամբ տեղակայված թուրքական ստորաբաժանումները հրադադարից հետո փորձել էին ներխուժել Ստեփանակերտ․ Աբրահամյան
2023 թվականի սեպտեմբերի այս օրերին Արցախում մի ուշագրավ դրվագ գրանցվեց, որն այդ օրերին առանձնապես քննարկումների առարկա չդարձավ, այդ մասին գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա պատմել է, որ Արցախում ծանր մարտերից հետո հրադադար հաստատվեց, սակայն դրան հաջորդող մի քանի օրվա ընթացքում տեղեկություններ էին շրջանառվում Ստեփանակերտի մատույցներում ադրբեջանական գործողությունների մասին:
Ըստ պատգամավորի, խոսքն այն մասին չէր, որ ադրբեջանցիները Ստեփանակերտի տարբեր թաղամասերի մոտակայքում շրջում էին, այլ կոնկրետ գործողության, որը, ինչպես ավելի ուշ պարզվեց, թուրքական «Կոմանդոների» մասնակցությամբ էր եղել:
«Թուրքական ստորաբաժանումները, որոնք 44-օրյա պատերազմից հետո տեղակայվել էին Շուշիի և Քաշաթաղի ուղղությամբ, հրադադարի հաստատումից հետո փորձել էին ներխուժել Ստեփանակերտ:
Բացի նրանից, որ ներխուժման փորձը հայկական ուժերի կողմից կատաղի դիմադրության էր հանդիպել, հատկապես շատ արդյունավետ մեր դիպուկահարներն էին գործել, այլ թուրքական և ադրբեջանական հրամանատարության համար կոնֆլիկտի պատճառ էր դարձել:
Մինչև այժմ դեռ անհայտ պատճառներով, թուրքերը, իմ տպավորությամբ, ադրբեջանցիների հետ չհամաձայնեցված ինչ-որ գործողություն էին նախաձեռնել, որը հետագայում Բաքվի՝ Անկարա զանգերի պատճառ դարձավ:
Միգուցե, թուրքերը խնդիր ունեին ցույց տալու, որ այդ օրերի նաև օպերացիայի ակտիվ մասնակից են` նպատակ ունենալով թեման Բաքու-Անկարա առևտրում օգտագործել: Միգուցե դա այն թեմայի էլեմենտներից էր, որը ամիսներ առաջ արտացոլվեց Բաքու-Անկարա քաղաքական փոխհրաձգությամբ, երբ Էրդողանը 44-օրյա պատերազմում իր երկրի մեծ դերի մասին էր խոսել, իսկ Ադրբեջանից փորձում էին հերքել:
Տեղի ունեցած ողբերգությունը դեռ հնարավորություն չի տվել ամբողջությամբ գնահատելու այն իրադրությունը, որը ձևավորվել էր 2020-ի պատերազմից հետո և արտացոլվել մինչև 2023 թվականի սեպտեմբեր, սակայն այս մասով ևս խորքային ուսումնասիրության խիստ կարիք կա», - գրել է Աբրահամյանը:

После 44-дневной войны турецкие подразделения, дислоцированные в направлении Шуши и Кашатага, после прекращения огня попытались вторгнуться в Степанакерт — Абрамян
23/09/2024 11:19
В эти дни сентября 2023 года в Арцахе был зафиксирован примечательный эпизод, который не стал в те дни предметом обсуждений, об этом написал депутат Тигран Абрамян.
Он рассказал, что после тяжелых боев в Арцахе было установлено прекращение огня, однако в последующие дни в Степанакерте распространялась информация об операциях Азербайджана.
По словам депутата, речь шла не о появлении азербайджанцев в разных кварталах Степанакерта, а о конкретной операции, которая, как выяснилось позже, проводилась с участием турецких «Коммандос».
«Турецкие подразделения, которые были дислоцированы в направлении Шуши и Кашатага после 44-дневной войны, попытались вторгнуться в Степанакерт после установления режима прекращения огня.
Помимо того, что попытка вторжения была встречена ожесточенным сопротивлением армянских сил, наши снайперы действовали особенно эффективно, и это вызвало конфликт между турецким и азербайджанским командованием.
По пока неизвестным причинам турки, по моему мнению, инициировали какую-то несогласованную с азербайджанцами операцию, что позже стало причиной звонков из Баку в Анкару.
Возможно, у турок была проблема продемонстрировать, что они также были активным участником операции тех дней, стремясь использовать эту тему в торговле Баку-Анкара. Возможно, это был один из элементов темы, которая несколько месяцев назад нашла отражение в политической перепалке Баку-Анкара, когда Эрдоган говорил о большой роли своей страны в 44-дневной войне, а Азербайджан пытался это отрицать.
Произошедшая трагедия пока не дала возможности в полной мере оценить ситуацию, которая сложилась после войны 2020 года и отразилась до сентября 2023 года, однако по этой части существует острая необходимость глубокого анализа», - написал Абрамян.