Եռաբլուրում «Արցախի կանչը» հուշակոթողի կառուցումն Արցախում նահատակված մեր հերոսների անմահությունը խորհրդանշող վայր է դառնալու. Պատգամավոր
24/09/2024 13:43
«Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում տեղի ունեցավ «Արցախի կանչը» հուշակոթողի հիմնարկեքի արարողությունը:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով՝ այսօր բազմաթիվ արցախցիներ ոչ միայն իրենց հայրենի հողից և օջախից են զրկվել, այլ նաև գերեզմաններից, իրենց ընտանիքի անդամների, հարազատների շիրիմին այցի գնալու հնարավորությունից:
«Այն նվիրյալները, ովքեր հայրենիքի ազատագրման և պաշտպանության համար զոհվել են, նրանց սրբություն դարձած գերեզմանները մնացել են օկուպացված Արցախում:
Բռնի տեղահանությունից հետո շատերը կորցրել են մխիթարվելու, հերոս նահատակներին այցելելու հնարավորությունը:
Նոր հուշակոթողի կառուցումն Արցախում նահատակված մեր հերոսների անմահությունը խորհրդանշող վայր է դառնալու, որը մեր ժողովրդի վերքերը չի սպիացնի, սակայն պայքարի և հիշատակման որոշակի խորհուրդ կբերի:
Խոնարհումս կյանքը հանուն հայրենիքի զոհած մեր նվիրյալներին»,- Facebook-ում գրել է պատգամավորը։

Строительство мемориала «Зов Арцаха» в Ераблуре станет местом, символизирующим бессмертие наших героев, погибших в Арцахе — Депутат
24/09/2024 15:15
В военном пантеоне "Ераблур" состоялась церемония закладки фундамента мемориала "Зов Арцаха".
По словам секретаря фракции НС "Честь имею" Тиграна Абрамяна, сегодня многие арцахцы лишены не только родной земли и очага, но и могил, возможности посещать могилы членов своих семей и родственников.
«Те подвижники, которые погибли за освобождение и защиту Родины, их освященные могилы остались в оккупированном Арцахе.
После вынужденного переселения многие лишились возможности утешиться, навестить могилы героических защитников Родины.
Строительство нового мемориала станет местом, символизирующим бессмертие наших героев, погибших в Арцахе, которое не залечит раны нашего народа, но принесет определенный совет борьбы и памяти.
Низкий поклон и вечная память нашим преданным, отдавшим жизнь ради Родины", - написал депутат на своей странице в Facebook.