Ազատ արձակեք հայ ռազմագերիներին․ ԵԽ պատգամավորի կոչը՝ Ադրբեջանի բարձրագույն իշխանություններին
Եվրոպական խորհրդարանի Լյուքսեմբուրգի պատգամավոր Ֆերնանդ Կարթեյզերը նամակ է հղել Եվրոպական Միությունում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադըքովին, հույս հայտնելով, որ COP29 hամաժողովին ընդառաջ Բաքուն ամենահրատապ որոշ խնդիրների, այդ թվում՝  հայ ռազմագերիների եւ ապօրինաբար պահվող անձանց ազատ արձակման ուղղությամբ քայլեր կձեռնարկի։
Բրյուսելում ԵԽ պատգամավորն Ադրբեջանի դեսպանին ուղղված իր նամակում մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը սպառնացող հետագա վտանգի վերաբերյալ եւ խրախուսել ադրբեջանական իշխանություններին հնարավորինս շուտ խաղաղության պայմանագիր կքնել Երեւանի հետ։
ԵԽ պատգամավորը  X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակած նամակում նշել է, որ ողջունելի կլինի Ադրբեջանի իշխանությունների հանձնառությունը՝ պահպանելու Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը։

Освободите армянских военнопленных: Призыв депутата СЕ властям Азербайджана
Член Европарламента Люксембурга Фернан Картайзер направил письмо послу Азербайджана в Европейском Союзе Вагифу Садыкову, выразив надежду, что Баку предпримет шаги для решения некоторых наиболее актуальных вопросов, в том числе освобождения армянских военнопленных и незаконно удерживаемых лиц в преддверии конференции COP29.
В своем письме, адресованном послу Азербайджана в Брюсселе, член Европарламента выразил обеспокоенность дальнейшей угрозой территориальной целостности Армении и призвал власти Азербайджана как можно скорее подписать мирный договор с Ереваном.
В письме, опубликованном в своем микроблоге в X, депутат СЕ заявил, что заявил, что приверженность властей Азербайджана сохранению армянского культурного наследия Нагорного Карабаха будет приветствоваться.