Այն իրավիճակը, որը Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն է ստեղծել, նույնիսկ ամենածույլերին մղում է մեր երկրի նկատմամբ անառողջ և չհիմնավորված հավակնությունների ձևավորմանը. Աբրահամյան
«Ադրբեջանի նախագահը կրկին վերհիշել է մինչև 2018 թվականի ժամանակաշրջանի Արցախի հարցով բանակցային շրջանը և նշել, որ միջազգային շրջանակներից իրեն ասում էին, որ «պետք է հարմարվի առկա այն իրողությունների հետ, որ Ղարաբաղը կորցրել է և նոր սերնդին խաղաղության նախապատրաստի»:
Այս թեմայով Ալիևն առաջին անգամ չէ, որ խոսում է: Մի առիթով էլ վերջինս նեղսրտել էր, որ 2016 թվականի հոկտեմբերին, Սերժ Սարգսյանի նախագահության շրջանում, փակ դռների հետևում, նրան ստիպում էին ճանաչել Արցախի անկախությունը:
Այդ շրջափուլում Ալիևն անգամ արկածախնդրության գնաց` ապրիլյան պատերազմի և դրան նախորդած դիվերսիոն պատերազմների միջոցով, սակայն միջազգային ճնշումը մշտապես աճել է և ինչպես Ալիևն է պնդում` իրեն ստիպել են համակերպվել այդ պահին առկա իրադրությանը:
Ալիևի ինքնախոստովանական պնդումները ոչ միայն այդ ժամանակահատվածի ողջ պատկերն են ամբողջացնում, այլև հստակ ցույց են տալիս, թե ինչ ուղղությամբ էին պրոցեսները շարժվում:
Իսկ հիմա Ալիևը խոսում է Սյունիքի և Հայաստանի մյուս մարզերի նկատմամբ իրենց ախորժակի և երկարաժամկետ պլանների մասին, որովհետև այն իրավիճակը, որը նրա համար Հայաստանի այսօրվա իշխանությունն է ստեղծել, նույնիսկ ամենածույլերին մղում է մեր երկրի նկատմամբ անառողջ և չհիմնավորված հավակնությունների ձևավորմանը»։

Ситуация, созданная сегодняшними властями Армении, подталкивает даже самых ленивых к формированию нездоровых и необоснованных амбиций по отношению к нашей стране  — Абрамян
Ситуация, созданная сегодняшними властями Армении, подталкивает даже самых ленивых к формированию нездоровых и необоснованных амбиций по отношению к нашей стране — Абрамян
Секретарь фракции "Честь имею" Тигран Абрамян написал: "Президент Азербайджана снова напомнил о периоде переговоров по Арцахскому вопросу до 2018 года и отметил, что в международных кругах ему говорили, что он "должен приывкнуть к существующим реалиям, что потерял Карабах, и подготовить новое поколение к миру".
Алиев уже не первый раз высказывается на эту тему. Последний однажды был расстроен тем, что в октябре 2016 года, во время президентства Сержа Саргсяна, за закрытыми дверями его заставляли признать независимость Арцаха.
В тот период Алиев даже пошел на авантюру через апрельскую войну и предшествовавшие ей диверсионные войны, но международное давление постоянно возрастало и, как утверждает Алиев, он был вынужден смириться со сложившейся ситуацией.
Самопризнавательные заявления Алиева не только дополняют всю картину того периода, но и ясно показывают направление, в котором развивались процессы.
И теперь Алиев говорит об их аппетитах и ​​долгосрочных планах на Сюник и другие регионы Армении, потому что ситуация, которую нынешние власти Армении создали для Алиева, подталкивает даже самых ленивых к формированию нездоровых и необоснованных амбиций в отношении нашей страны».