Oգտագործելով COP-29-ը որպես լծակ՝ պահանջեք ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին. Ադրբեջանը խաղաղություն չի փնտրում. Վարդան Օսկանյան
10/10/2024 17:38
«Ստիպեք Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ քաղբանտարկյալներին». «Newsweek» ամերիկյան պարբերականում հրապարակվել է Վարդան Օսկանյանի հոդվածը՝ COP29-ին ընդառաջ. «Ժամանակը կարճ է. ԱՄՆ-ն, Եվրամիությունը, ժողովրդավարական կազմակերպությունները պետք է առաջնորդություն ստանձնեն՝ օգտագործելով COP-29-ը որպես լծակ՝ պահանջելու ազատ արձակել հայ բանտարկյալներին:
Ադրբեջանական վարչակարգն աշխարհի ամենաբռնապետական, կոռումպացված և ագրեսիվ ռեժիմներից մեկն է։ Այսպիսով, որպես 1998-2008թթ. Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար, որը տասնամյակներ է անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության շուրջ բանակցություններ վարելով՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի և Ֆրանսիայի աջակցությամբ, աշխարհին կոչ եմ անում ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ շտկելու իր ուղին: Ադրբեջանը խաղաղություն չի փնտրում իր հարեւանների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ:
Եթե ​​Ադրբեջանն իսկապես հավատարիմ լիներ խաղաղությանը, ապա կդադարեր ջնջել հայկական մշակութային և պատմական ներկայությունը Լեռնային Ղարաբաղում, կհրաժարվեր Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իր շարունակական հավակնություններից, կհեշտացներ Լեռնային Ղարաբաղի տեղահանված բնակչության վերադարձն իրենց նախնիների հայրենիք և անհապաղ ազատ կարձակեր Արցախի նախկին ղեկավարությանը՝ քաղբանտարկյալների, որոնց պատանդառել է մեկ տարի առաջ»,- հոդվածում նշել է Վարդան Օսկանյանը:

Используя COP29 как рычаг, потребуйте освобождения армянских заключенных: Азербайджан не ищет мира — Вардан Осканян
10/10/2024 18:34
«Заставьте Азербайджан освободить армянских политзаключенных». Статья Вардана Осканяна была опубликована в американском новостном емженедельнике Newsweek перед COP29. «Времени мало. Соединенные Штаты, Европейский Союз и демократические организации должны взять на себя инициативу в использовании COP-29 в качестве рычага, чтобы потребовать освобождения армянских заключенных.
Азербайджанский режим является одним из самых диктаторских, коррумпированных и агрессивных режимов в мире. Итак, как министр иностранных дел Армении в 1998-2008 годах, который десятилетиями вел переговоры о мире между Арменией и Азербайджаном при поддержке США, России и Франции, я призываю мир оказать давление на Азербайджан, чтобы он исправил свой путь. Азербайджан не ищет мира со своими соседями, в том числе с Арменией.
«Если бы Азербайджан действительно был привержен миру, то прекратил бы стирать армянское культурное и историческое присутствие в Нагорном Карабахе, отказался бы от своих постоянных претензий на суверенную территорию Армении, способствовал бы возвращению перемещенного населения Нагорного Карабаха на родину своих предков и немедленно освободил бы арестованных год назад политзаключенных - бывшее руководство», - отметил Осканян.