Վիրահատության հակացուցում չի եղել. «Արթկոսմեդ» վիրաբուժական կլինիկան պարզաբանում է տարածել
«Արթկոսմեդ» էսթետիկ վիրաբուժական կլինիկայի հիմնադիր տնօրեն Արթուր Սարգսյանը սոցցանցերի իր էջերում գրառում է կատարել՝  պարզաբանելով, թե ինչ պայմաններում է 56-ամյա բուժառուի առողջական վիճակը վիրահատության ընթացքում կտրուկ վատացել, ինչից հետո վերջինս տեղափոխվել է այլ հիվանդանոց, որտեղ էլ մահացել է։
«Շատ եմ ցավում, որ երեկ մահացել է վիրահատության համար ինձ դիմած բուժառուն։ Ցավակցում եմ նրա ընտանիքի անդամներին ու հարազատներին։
Բուժառուի մահն ինձ համար կրկնակի ծանր է, քանի որ նրա հարազատը շուրջ մեկ տարի առաջ ինձ մոտ վիրահատվել էր, ինչից հետո մեր միջև ձևավորվել էին ջերմ հարաբերություններ։
Խոսելը ծանր է, բայց մյուս կողմից հանրությունն ակնկալում է պարզաբանում։
Բուժառուի մահը վրա է հասել սրտամկանի սուր ինֆարկտից։ Բժշկական գաղտնիքի թույլատրելիության սահմաններում այս պահին կարող եմ տեղեկացնել, որ բուժառուի նախավիրահատական հետազոտություններն անցկացվել են պահանջվող ծավալով, որևէ խնդիր չի ունեցել, վիրահատության հակացուցում չի եղել։ Մեր բժշկական թիմը մասնագիտական պարտականություններն իրականացրել է լիարժեք և ջանասիրաբար։

Разъяснение клиники «Арткосмед»: Смерть пациента наступила в результате острого инфаркта миокарда
Директор-основатель клиники косметической хирургии «Арткосмед» Артур Саркисян сделал запись в соцсетях, объяснив, при каких обстоятельствах резко ухудшилось состояние здоровья 56-летнего пациента, в результате чего он был доставлен в больницу, где и скончался.
«Соболезную в связи с кончиной обратившегося ко мне с просьбой об операции пациента. Соболезную его родным и близким.
Кончина пациента для меня тяжела вдвойне, поскольку его родственник был прооперирован у меня около года назад, после чего между нами сложились теплые отношения.
Говорить тяжело, но с другой стороны общественность ожидает разъяснения.
Смерть пациента наступила в результате острого инфаркта миокарда. В рамках, которые позволяет врачебная тайна, на данный момент могу сообщить, что дооперационные обследования пациента были проведены в требуемом объеме, никаких проблем не было, противопоказаний к операции не было. Наша медицинская команда свои обязанности исполнила полноценно и старательно.
Глубоко скорблю и разделяю горе родных», - написал основатель клиники.
Напомним, что вчера, 8 октября, в Ереване скончался 56-летний пациент, которому несколько дней назад была проведена пластическая операция в клинике пластической хирургии «Арткосмед».