Բողոքի ակցիա՝ Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով (Տեսանյութ)
11/10/2024 11:23
Ադրբեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և պատանդների անհապաղ ազատ արձակման պահանջով մի խումբ քաղաքացիներ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առաջ բողոքի ակցիա են իրականացնում։
Ակցիայի նախաձեռնող Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հայտարարեց, որ 2024 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանում կայանալիք ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովին (COP29) ընդառաջ աշխարհի տարբեր երկրներում մեկնարկել են ակցիաները և իրենք ևս միացել են դրան։
«Մենք նկատում ենք, որ որքան մոտենում է համաժողովի օրը, միջազգային դաշտում որոշակի ակտիվություն նկատվում է այս հարցով։ ԵԽ-ում է պլանավորվում այս թեմաներով քննարկում իրականացնել»,-ասաց Ստեփանյանը և նշեց, որ այս օրերին, երբ Ադրբեջանի վրա սևեռված է աշխարհը, պետք է պարտադրել Ադրբեջանին կատարել մարդու իրավունքների միջազգային դրույթները։
«Պահանջը պետք է ներկայացվի հնարավորինս մեծ ճնշումներ գերեցնելու համար»,-ասաց նա։
Տեղեկացվեց, որ նախատեսում են ակցիաներ իրականացնել ոչ միայն ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակի առաջ, այլ նաև ՀՀ ԱԳՆ-ի, ՀՀ-ում Ռուսաստանի Դաշնության, Ֆրանսիական Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների դեսպանատների առաջ, որոնց ընթացքում նույն պահանջով նամակներ են փոխանցվելու հասցեատերերին։
Նշենք, որ նախաձեռնությանը միացել են ԱՀ մարդու իրավունքների պաշտոնաթող պաշտպաններ Յուրի Հայրապետյանը, Ռուբեն Մելիքյանը, Արտակ Բեգլարյանը, ինչպես նաև ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտոնաթող պաշտպաններ Արման Թաթոյանը և Լարիսա Ալավերդյանը։
Գեղամ Ստեփանյանն անդրադառնալով Հայաստանի հնարավոր մասակցությանը COP29-ին՝ պնդեց, որ ունենալով գերիներ և չճշտված ճակատագրեր, անհետ կորածներ՝ գնալը և մասնակցելն ուղղակի անընդունելի կլինի։

Акция протеста с требованием немедленного освобождения армянских военнопленных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане
Группа граждан проводит акцию протеста перед офисом ООН в Армении, требуя немедленного освобождения армянских военнопленных и заложников, незаконно удерживаемых в Азербайджане.
Инициатор акции Защитник прав человека Арцаха Гегам Степанян сообщил, что в преддверии Конференции ООН по изменению климата (COP29), которая пройдет в Азербайджане в ноябре 2024 года, акции стартовали в разных странах мира и они также присоединились к этим акциям.
"Мы замечаем, что по мере приближения дня конференции на международной арене наблюдается определенная активность по этому вопросу. Планируется провести обсуждение этих тем в Совете Европы", - сказал Степанян и отметил, что в эти дни, когда мир сосредоточен на Азербайджане, необходимо заставить Азербайджан выполнять международные положения по правам человека.
«Требование должно быть предъявлено таким образом, чтобы вызвать как можно большее давление», - сказал он.
В ходе акции было объявлено, что акции планируют провести не только перед офисом ООН в Армении, но и перед МИД Армении, посольствами РФ, Французской Республики и Соединённых Штатов Америки в Армении, в ходе которой адресатам будут выручены письма с тем же требованием.
Отметим, что к инициативе присоединились бывшие омбудсмены Республики Арцах Юрий Айрапетян, Рубен Меликян, Артак Бегларян, а также бывшие омбудсмены Республики Армения Арман Татоян и Лариса Алавердян.
Касаясь возможного участия Армении в COP29, Гегам Степанян заявил, что наличие пленных и неизвестных судеб, пропавших без вести лиц, участие было бы просто неприемлемо.