Հրազենային վիրավորումից մահացած զինծառայողի հարազատներն ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում
Երեկ` հոկտեմբերի 13-ին ՊՆ զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում հրազենային վիրավորումից մահացած Աղասի Դալլաքյանի հարազատները ինքնասպանության շրջանառվող վարկածին չեն հավատում: Այդ մասին News.am-ին ասել են Շիրակի մարզի Բասեն գյուղի բնակիչները` նշելով, որ վարկածն իրենց համար էլ է անընդունելի:
«Աղասիի մայրը` Գոհարը, ասում է, որ երեկ առավոտյան տեսազանգով զրուցել է որդու հետ: Ամեն ինչ լավ է եղել, տղայի մոտ արտասովոր ոչինչ չեն նկատել ընտանիքի անդամները: Աղասին ասել է` ձեզ հետ խոսեմ, հետո հորս էլ զանգեմ, բայց այդպես էլ չի զանգել: Խոսակցության վերջում ասել է` «ինչ-որ մեքենա եկավ, երևի սպա է, տեսնեմ՝ ով է ու նորից կզանգեմ»: Անջատել է ու այդպես էլ ոչ ոքի չի զանգել: Դրանից մոտ 10 րոպե անց մայրն է զանգել, բայց Աղասին զանգին չի պատասխանել»,-պատմել են նրանք։
Գյուղի դպրոցի տնօրենի խոսքով, Աղասին օրեր առաջ էլ ուսուցիչներին էր զանգահարել ու շնորհավորել ուսուցչի տոնի առթիվ, նրանց հետ զրույցում էլ նշել էր, որ ծառայությունը լավ է անցնում:
Գյուղի բնակիչները, որոնք  ինքնասպանության վարկածին չեն հավատում, ասել են՝ Աղասին միշտ գոհ է եղել ծառայությունից, ոչնչից երբևէ չի բողոքել:
«2024 թվականի հունվարին էր զորակոչվել բանակ, դեռ 19 տարին էլ չէր լրացել: Մինչև բանակ գնալն էլ գյուղատնտեսությամբ էր զբաղվում, օգնում էր ընտանիքին, անգամ խնդրել էր իր համար տեխնիկա գնել, որ բանակից վերադառնալուց հետո գյուղատնեսությամբ զբաղվի»,-պատմել է Բասենի վարչական ղեկավար Հայկ Մնացյանը:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն հայտնել էր, որ 2024թ․ հոկտեմբերի 13-ին հաղորդում է ստացվել, որ նույն օրը՝ ժամը 09:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի կենտրոնացման շրջանում հայտնաբերվել է մարտական հերթապահություն իրականացնող, նույն զորամասի զինծառայող Աղասի Սերոժի Դալլաքյանի դին՝ կզակի շրջանում հրազենային վիրավորումով:
Դեպքի առթիվ 2024թ․ հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է քննչական խմբին։

Родственники погибшего от огнестрельного ранения солдата не верят в версию о самоубийстве
Родственники погибшего от огнестрельного ранения Агасси Даллакяна, а также их односельчане не верят в версию о самоубийстве. Об этом они заявили в беседе с корреспондентом News.am.
Как ранее сообщил Следственный комитет Армении, 13 октября поступило сообщение о том, что в тот же день, около 09:30, на участке охраны N-ской воинской части МО РА было обнаружено тело несущего боевое дежурство военнослужащего той же воинской части Агаси Серожича Даллакяна с огнестрельным ранением в область подбородка. Возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 155 Уголовного кодекса.
Директор школы села Мусаелян Ширакскоой области Техмина Солахян в беседе с корреспондентом News.am сообщила, что мать Агасси заявила, что вчера в 09:50 у нее был видеозвонок с сыном.
«Все было хорошо, ничего необычного члены семьи не заметили. Агасси сказал мне, что после разговора со мной позвонит отцу, но так и не позвонил. В конце разговора он сказал: «Приехала какая-то машина, может быть, офицер. Я посмотрю, кто это, и перезвоню».
Он выключил телефон и больше никому не звонил. Примерно через 10 минут позвонила его мать, но Агасси не ответил на звонок», – добавила Солахян.
По ее словам, Агасси несколько дней назад позвонил учителям и поздравил их с профессиональным праздником, и он был доволен ходом службы.