Ոմանք պնդում են՝ եթե Հիտլերն ընդունվեր Վիեննայի Գեղարվեստի ակադեմիա, Եվրոպայի պատմությունն ուրիշ ընթացք կունենար․ Ինձ թվում է՝ եթե Նիկոլն ստանար ԵՊՀ դիպլոմը, Հայաստանի պատմությունն էլ այլ կլիներ
Այն, որ Փաշինյանի հանրային ելույթները, հատկապես՝ կրոնափիլիսոփայական, բարոյախրատական և անվտանգային ուղղություններով, ուղիղ սպառնալիք են ցանկացած բանական և բարոյական մարդու հոգեկան առողջության և ինտելեկտի համար, հանրահայտ դառը իրողություն է։ Տարաբնույթ միջազգային առիթներով նման կոնտենտը վաղուց է դարձել ազգային խայտառակություն (ՄԱԿ-ում նրա վերջին ելույթները՝ վկա)։
Սակայն վերջերս ՀՀԿ-ի հետքերով և օրինակով ՔՊ-ի ստեղծած քաղաքական դպրոցում նրա քայքայիչ պրիմիտիվիզմը և մարտնչող մակերեսայնությունը սահմանել են նոր անտիռեկորդներ, այն էլ՝ մատղաշ սերնդի ներկայությամբ։
Այսօր իր երկար և բովանդակությամբ տոքսիկ խոսույթից կանդրադառնամ միայն անվտանգային թեմային, մասնավորապես՝ նրա ռազմական բաղադրիչին և բանակին։
Փաշինյանը բառացի արտաբերեց դասական քաղաքագիտության ռահվիրաներին իրենց դագաղներում անվերջ պտտացնելու հսկայական ներուժ ունեցող կարծիք, այն է՝ «Եթե անվտանգության թիվ 1 գործիքը բանակն ա, ուրեմն անվտանգություն չունես», ու զարդարեց մտքերի այդ գոհարը նույնքան պրիմիտիվ և տխմար «օրինակներով»։
Շատ եմ ցավում, որ ժամանակից շուտ կյանքից հեռացած Բժեզինսկին և Կլաուզևիցը, Սուն Ցզին և Հաննիբալը, Քիսինջերն ու Պետրոս Առաջինը զրկված են մեր մեծն ստրատեգի այս ռազմավարական նորարարությունն ըմբոշխնելու հաճույքից։ Ավաղ, այս փայլատակումն արհամարհված կմնա ժամանակակից աշխարհի անվտանգային խնդիրներով խիստ մտահոգված Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի, ԵՄ-ի, Իսրայելի, Իրանի և այլ լուրջ դերակատարների կողմից, և նիկոլական մարտնչող պրիմիտիվիզմը կրկին ամբողջությամբ կջարդվի բացառապես հայ ժողովրդի՝ խորքային մտածող երևակայող, իսկ իրականում՝ մտավոր բոբիկ փաշինյանական ամբիցիաների համար փորձադաշտ դարձած գլխին։ Խնդիրը դիտարկենք երկու մակարդակներում՝ լոկալ և գլոբալ։
Լոկալ վերլուծության դեպքում միանգամից առաջ են գալիս 2018-ի իշխանազավթումից հետո ՀՀ ԶՈՒ նկատմամբ նրա համակարգային և կազմալուծող հարձակումները՝ «ելակ» օպերացիան, բոլոր մակարդակներում կադրային ջարդը, սպառազինությունների ձեռքբերման պլանի հանցավոր վերանայումը, ՀՀ ռազմական գործընկերների հետ ( ՌԴ և ՀԱՊԿ) հարաբերությունների սրումը, Ապրիլյան պատերազմի արդյունքների ռևիզիայի ձախողված փորձերը, Արցախյան ազատամարտի նենգ արժեզրկումները և այլն։ Սրանք մի կողմից՝ նպատակային կերպով քայքայում էին մեր անվտանգության ռազմական բաղադրիչը, մյուս կողմից՝ բանակի անունով էժան շոուներ հրամցնում (Աշոտ Փաշինյանի ծառայությունն Արցախում, ՍՈՒ-սելֆիները, Տավուշյան մարտերը = Սարդարապատ և այլն)։ Անգամ այսօր Նիկոլի ճամարտակություններին զուգահեռ՝ նրա ԱԽՔ-ը հայտարարում է, որ «Հայաստանը ամեն ինչ անելու է՝ ցանկացած հարձակման դեպքում պաշտպանվելու։ Եվ Հայաստանը միայն կարողություն է ձեռք բերում՝ պաշտպանություն կազմակերպելու նպատակով»։
Գլոբալ առումով, անշուշտ, ազգային անվտանգություն ասվածը բազմաբաղադրիչ երևույթ է և պահանջում է տարբեր համակարգերի և մեխանիզմների համադրություն, որոնց շարքում գեոպոլիտիկ անհանգիստ գոտիներում գտնվող ցանկացած երկրի համար առաջնային է մնում ռազմական ներուժը՝ դիվանագիտության և տնտեսության հետ միասին։
Մի պահ պատկերացնենք, որ Նիկոլն իրավացի է (գիտեմ, դժվար է, բայց գործադրեք այդ ջանքը), և Հայաստանի անվտանգության համար առաջին պլանում են անվտանգային մնացած բաղադրիչները։
Հերթով գնանք.
1. Դիվանագիտություն։
2018-ից հետո Արցախյան բանակցությունները տապալած, մեր գլխին պատերազմ բերած, պատերազմի ընթացքում թշնամու վայրագությունները միջազգային հարթակներում անպատիժ թողած, հին ռազմավարական դաշնակցին արհամարհած և նորը ձեռք չբերած, ամբողջ աշխարհով «խաղաղություն» անարդյունք մուրացողների դիվանագիտությունը ՀՀ անվտանգության երաշխի՞ք է։ Լո՞ւրջ։
2. Տնտեսություն։
Արտաքին պարտքը կրկնապատկած, հարկային բեռը կտրուկ խստացնող, ռեէքսպորտի ասեղին հագած, ՏՏ ոլորտի փակվող ձեռնարկություններով, սեփական հողում արտասահմանյան ներդրողների անվտանգությունը չերաշխավորող, միջազգային տնտեսական վարկանիշներում հետ գլորվող, մեկ առևտրային գործընկերոջից կախվածությունը կրկնապատկածնե՞րն են տնտեսությունը դարձրել անվտանգային գործոն։ Իրո՞ք։
3. Դեմոգրաֆիա։
Արտագաղթը կտրուկ խթանած, խոստացված ներգաղթը չապահոված, 120 000 արցախցի հայրենակիցներին վանող, 5000-ից ավելի արական սեռի ռեպրոդուկտիվ տարիքի քաղաքացիների գլուխը կերածներո՞վ է ամրացել մեր ժողովրդագրական անվտանգությունը։ Ամեն…
4. Գյուղատնտեսություն։
Ճյուղային նախարարությունը փակած, գյուղացիների հոգսերը փաթաթած, Արցախի մթերքից և ցորենից մեզ զրկած, բրնձող ԱԽՔ-ով, չիրացվող և փտող բերքո՞վ են առաջ մղել մեր պարենային անվտանգությունը։ Անուշ…
5. Տեղեկատվություն։
Վրաստանի գյուղում հող փորելուց կաբելը վնասող տատիկով, Հ1-ի գլխավորությամբ պետպատվերի շրջանակներում գլուխների լվացմամբ, պերֆեկտ-թիվիներ բուծող, սեփական ժողովրդին բթացնող և Ալիևի և Էրդողանի արտահոսքերից իրականությանն առերեսվող, խոսքի ազատության համար բանտարկողնե՞րն են ապահովում մեր տեղեկատվական անվտանգությունը։ Դիզլա՛յք։
Այս շարքը կարելի է շարունակել՝ ըստ անվտանգային հիմնական բաղադրիչների։ Սակայն ձեզ շատ ծանրաբեռնել չեմ ուզում և առաջարկում եմ ինքնուրույն, ազատ ժամանակ կատարել այս վարժությունը և վերլուծել Նիկոլի օրոք ՀՀ անվտանգությունը՝ ըստ մնացած ոլորտների. Հանրային համերաշխություն, Ժողովրդավարություն, Բարոյահոգեբանական, Էներգետիկա, Հանրային առողջություն, Էկոլոգիա։ Գուցե ինքներդ հասկանաք և ինձ, նվաստիս, բացատրեք, թե այդ ո՞ր ոլորտներում է սկսնակ հեծանվորդն այնքան զարգացրել մեր անվտանգությունը, որ բանակը հանգիստ կարելի է դասել 3-րդ, 4-րդ, 5-րդ կարևորության գործոնի։
Հ.Գ. 1. Իսկ որ շատ պարապ լինեք, վերընթերցեք 2020-ի հուլիսին սրանց օրոք ընդունված ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՌԱԶՄԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆ կոչվող փաստաթուղթը, որում առաջին անգամ Հայաստանը պաշտոնական մակարդակով հրաժարվեց Արցախի Հանրապետությունից։ Պոստֆակտում լիքը այլ դառը բաներ կտեսնեք…
Հ.Գ. 2. Ոմանք պնդում են, որ եթե Ադոլֆ Հիտլերն ընդունվեր Վիեննայի Գեղարվեստի ակադեմիա, Եվրոպայի պատմությունն ուրիշ ընթացք կունենար։ Ինձ թվում է, որ եթե Նիկոլն այնուհանդերձ ստանար ԵՊՀ դիպլոմը, Հայաստանի պատմությունն էլ այլ կլիներ։

Говорят, что если бы Гитлера в своё время приняли в Венскую академию живописи, вся история пошла бы по-другому сценарию: Мне кажется, если бы Никол получил диплом ЕГУ, история Армении была бы другой
15/10/2024 21:42
Вице-президент РПА Армен Ашотян написал:
«То, что публичные выступления Пашиняна, особенно в религиозно-философском, нравственном направлении и с точки зрения безопасности, представляют собой прямую угрозу психическому здоровью и интеллекту любого разумного и нравственного человека, является общеизвестной горькой реальностью. Подобный контент на различных международных мероприятиях уже давно стал национальным позором (об этом свидетельствуют его недавние выступления в ООН).
Однако в последнее время в политической школе, созданной «ГД» по стопам и примеру РПА, ее деструктивный примитивизм и борющаяся поверхностность установили новые антирекорды, и то в присутствии молодого поколения.
Сегодня из его длинного и токсичного выступления я затрону только тему безопасности, а именно ее военной составляющей и армии.
Пашинян озвучил мнение, которое имеет огромный потенциал, чтобы бесконечно переворачивать основателей классической политологии в гробах. Это: «Если инструментом безопасности номер 1 является армия, то у вас нет безопасности», и украсил эту жемчужину мысли с такими же примитивными и идиотскими «примерами».
Мне очень жаль, что преждевременно ушедшие из жизни Бжезинский и Клаузевиц, Сунь Цзы и Ганнибал, Киссинджер и Петр Великий лишены удовольствия вкусить это стратегическое нововведение нашего великого стратега. Увы, эта вспышка будет проигнорирована Россией, США, Китаем, ЕС, Израилем, Ираном и другими серьезными акторами, глубоко обеспокоенными проблемами безопасности современного мира и николистский борющийся примитивизм в очередной раз рухнет на голову армянского народа, ставшей полигоном для глубокомыслящих, мнимых, но на самом деле интеллектуально обнаженных пашиняновских амбиций. Давайте рассмотрим проблему на двух уровнях: локальном и глобальном.
При локальном анализе сразу на ум приходят его систематические и подрывные атаки на ВС Республики Армения после захвата власти в 2018 году: операция "Клубника", расправа над личным составом всех уровней, преступный пересмотр плана приобретения оружия, обострение отношений с военными партнёрами Республики Армения (РФ и ОДКБ), безуспешные попытки ревизии итогов Апрельской войны, коварное обесценивание Арцахской освободительной войны и т.п. С одной стороны, они целенаправленно уничтожали военную составляющую нашей безопасности, с другой - устраивали дешевые шоу от имени армии (служба Ашота Пашиняна в Арцахе, СУ-селфи, Тавушские бойи=Сардарапат и т.д.). Даже сегодня, параллельно с разглагольствованием Никола, его секретарь СБ заявляет, что «Армения сделает все, чтобы защитить себя в случае любого нападения. А Армения лишь приобретает способность организовать оборону».
В глобальном смысле, конечно, так называемая национальная безопасность является явлением многокомпонентным и требует сочетания различных систем и механизмов, среди которых военный потенциал, наряду с дипломатией и экономикой, остается главным для любой страны, находящейся в геополитически нестабильных зонах.
Давайте на минутку представим, что Никол прав (знаю, это тяжело, но приложите усилия), так, остальные компоненты безопасности находятся на первом плане для безопасности Армении.
Давайте перечислим:
1. Дипломатия.
Неужели дипломатия тех, кто провалил переговоры по Арцаху после 2018 года, навлек на нас войну, оставил безнаказанными зверства врага во время войны на международных площадках, проигнорировал старого стратегического союзника и не приобрел нового, при этом безуспешно выпрашивает «мир» во всем мире, это гарантия безопасности Республики Армения? Серьезно?
2. Экономика.
Те, кто удвоил внешний долг, резко ужесточил налоговое бремя, наступил на иглу реэкспорта, закрыл предприятия в сфере ИТ, не гарантировал безопасность иностранных инвесторов на своей земле, откатился в международных экономических рейтингах, удвоил зависимость от одного торгового партнёра, это они превратили экономику в фактор безопасности? Серьезно?
3. Демография.
Те, кто резко усилили эмиграцию, не смогли обеспечить обещанную иммиграцию, изгнали 120 тысяч соотечественников Арцаха и погубили более чем 5 тысячам граждан мужского пола репродуктивного возраста, это они укрепили нашу демографическую безопасность? Аминь...
4. Сельское хозяйство.
Способствовали ли они нашей продовольственной безопасности через секретаря СБ, который закрыл отраслевое министерство, увеличил нагрузку на сельчан, лишил нас продовольствия и пшеницы Арцаха, а также за счет скоропортящегося и гниющего урожая? На здоровье...
5. Информирование.
Через бабушку, повреждающую кабель при копании земли в селе в Грузии, через промывание мозгов людям в рамках госзаказа под руководством Общественного телевидения, через того, кто разводит "перфект-твитеры", отпуляет собственный народ, и заставляет их столкнуться с реальностью от утечек Алиева и Эрдогана, те кто сажают людей в тюрьму за свободу слова, это они обеспечивают нашу информационную безопасность? Дизлайк!
Эту серию можно продолжить по основным компонентам безопасности. Однако я не хочу вас слишком обременять и предлагаю вам сделать это упражнение самостоятельно, в свободное время, и проанализировать безопасность Армении при Николе по остальным направлениям: Общественная солидарность, Демократия, Морально-психологическая энергетика, Общественное здоровье, Экология. А, может быть, вы сами поймете и объясните мне, скромному, в каких сферах начинающий велосипедист настолько развил нашу безопасность, что армию легко можно поставить на 3, 4, 5 место по фактору важности.
P.S. 1. А в свободное время перечитайте документ под названием СТРАТЕГИЯ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ, принятый в период их правления в июле 2020 года, в котором Армения впервые официально отказалась от Республики Арцах. Постфактум вы увидите много других печальных вещей...
P.S. 2. Некоторые утверждают, что если бы Гитлера в своё время приняли в Венскую академию живописи, вполне вероятно, что вся история пошла бы по-другому сценарию. Мне кажется, если бы Никол получил диплом ЕГУ, история Армении была бы другой».