Զինծառայող Աղասի Դալլաքյանին նվաստացրել են. գտնվելով անելանելի վիճակում՝ ինքնասպան է եղել. նոր մանրամասներ
18/10/2024 11:47
2024թ․ հոկտեմբերի 13-ին` ժամը 09:30-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի պահպանության տեղամասի կենտրոնացման շրջանում հայտնաբերվել էր մարտական հերթապահություն իրականացնող, նույն զորամասի զինծառայող Աղասի Սերոժի Դալլաքյանի դին՝ կզակի շրջանում հրազենային վիրավորումով:
Դեպքի առթիվ նույն օրը ՀՀ ՔԿ ԶՔԳՎ իններորդ կայազորային քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի նախաքննությունը հանձնարարվել է քննչական խմբին։
Իրականացված ծավալուն ապացուցողական և վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ Ա․ Դալլաքյանը մահացել է ինքնասպանություն գործելու հետևանքով։
«Մասնավորապես, նախաքննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ նույն զորամասի դասակի հրամանատար, լեյտենանտը, կոչման բերումով լինելով սերժանտների և զինվորների համար պետ, նույն զորամասի շարքային ժամկետային զինծառայներից մեկի հետ խախտել են մարտական հերթապահություն կրելու կանոնները, զենքով ինքնակամ թողել զորամասի պահպանության տեղամասի իրենց կրակային դիրքը և տեղամասի մեկ այլ կրակային դիրքում խմբով՝ միասին, նվաստացրել են մարտական հերթապահության ընդգրկված, նույն զորամասի զինծառայող Աղասի Դալլաքյանի պատիվն ու արժանապատվությունը։ Դրա հետևանքով գտնվելով անելանելի վիճակում՝ նշված օրը, նույն կրակային դիրքում դիտորդի պարտականությունները կատարելու ընթացքում, վերջինս իրեն ամրակցված «AKM» տեսակի  ինքնաձիգով մեկ կրակոց է արձակել կզակի շրջանում և ինքնասպան եղել:
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա միջնորդություն է ներկայացվել հսկող դատախազին՝ զինվորական ծառայության մեջ ընդգրկված վերոնշյալ երկու անձանց նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։ Վերջիններս ձերբակալվել են։
Դասակի հրամանատարին մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով, 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ շարքային ժամկետային զինծառայողին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 540-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 522-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով։
Միջնորդություններ են ներկայացվել դատարան՝ նրանց նկատմամբ կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Նախաքննությունը շարունակվում է, անհրաժեշտ բոլոր գործողությունները կատարվում են՝ դեպքի ամբողջական հանգամանքները, հնարավոր այլ անձանց առնչությունը պարզելու ուղղությամբ»,- ասվում է Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունում։

Как уже сообщал Следственный комитет Армении, 13 октября 2024 года около 09:30 часов на участке охраны N-ской воинской части Минситерства обороны РА было обнаружено тело несущего боевое дежурство военнослужащего той же воинской части Агаси Даллакяна с огнестрельным ранением в области подбородка.
Как сообщили в пресс-службе СК республики, в тот же день по данному факту было инициировано уголовное производство по части 1 статьи 155 УК Армении.
В результате осуществленных доказательственных и процессуальных действий установлено, что Даллакян скончался в результате самоубийства.
В частности, в ходе предварительного следствия получены фактические данные о том, что командир взвода той же воинской части, являясь в силу своего звания начальником сержантского и солдатского составов, вместе с одним из рядовых военнослужащих срочной службы нарушил правила несения боевого дежурства, самовольно покинув с оружием огневую позицию, а на другой огневой позиции вместе с группой лиц унизили честь и достоинство находившегося на боевом дежурстве военнослужащего той же воинской части Агаси Даллакяна. Оказавшись в безвыходном положении, в тот же день Даллакян выстрелил в область подбородка из табельного автомата АКМ и покончил жизнь самоубийством.
На основании полученных фактических данных прокурору представлено ходатайство о возбуждении публичного уголовного преследования в отношении вышеупомянутых двоих лиц, которое удовлетворено. Последние задержаны.
Командиру взвода предъявлено обвинение по пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 540, пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 522, а рядовому - по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 540, пунктам 1 и 3 части 2 статьи 522 УК РА.
В суд были представлены ходатайства об избрании меры пресечения в отношении упомянутых лиц в виде ареста, ходатайства удовлетворены.