Գարեգին 2-րդը Բաքվում համաշխարհային կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավեր չի ստացել
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին 2-րդը նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք համաշխարհային կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողովին մասնակցելու հրավեր չի ստացել, լրատվամիջոցներին հայտնել է Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Եսայի քահանա Արթենյանը:
Ադրբեջանի Մուլտիկուլտուրալիզմի միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ռավան Հասանովն օրերս հայտարարել էր, որ Կովկասի մահմեդականների գրասենյակը COP29-ի շրջանակներում, նոյեմբերի 5-ից 7-ը, համաշխարհային կրոնական առաջնորդների գագաթնաժողով կկազմակերպի։
Նրա խոսքով՝ միջոցառմանը կմասնակցեն շուրջ 200 կրոնական գործիչներ, նախատեսվում է նաև նրանց ուղևորությունը ԼՂ։

Верховный Патриарх и Католикос всех армян Гарегин II не получил приглашения для участия в саммите мировых религиозных лидеров, который пройдет в Баку в ноябре, сообщил СМИ директор Информационной системы Первопрестольного преподобный Есаи Артенян.
Исполнительный директор Бакинского Международного Центра Мультикультурализма Раван Гасанов сообщал на днях, что с 5 по 7 ноября Управление мусульман Кавказа организует саммит мировых религиозных лидеров в рамках мероприятия PreCOP.
По его словам в саммите примут участие около 200 религиозных деятелей и ученых, а также запланирована их поездка в Карабах.