Մարտակերտի քաղաքապետն արդարացվել է
Արցախի Հանրապետության Մարտակերտի քաղաքապետ Միշա Գյուրջյանն արդարացվեց։ Նրա նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվեց։ Այս մասին տեղեկացնում է փաստաբան Արսեն Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ Գյուրջյանը ձերբակալվել էր 2024 թվականի մայիսի 25-ին, ինչից հետո դատարանի որոշմամբ երկու ամսով կալանավորվել էր։ Հունիսի 27-ին նրա կալանքը փոխարինվել էր տնային կալանքով, իսկ հուլիսի 25-ին ազատվել է տնային կալանքից:
Նշենք, որ Գյուրջյանը մեղադրվում էր խարդախությամբ խոշոր չափերով հափշտակության և փաստաթղթեր կեղծելու համար։ Ըստ ՔԿ–ի` նա խմբի հետ փաստաթուղթ էր կեղծել և կատարել խոշոր չափերով գույքի հափշտակություն` 1.935.000 դրամ արժողությամբ «CHEVROLET LACETTI-1.4»։
Նրան մեղադրանք էր ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով (խարդախություն) և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր կեղծելը կամ կեղծ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը)։

Мэр Мартакерта Республики Арцах Миша Гюрджян оправдан. Прекращено уголовное преследование в отношении него. Об этом сообщает адвокат Арсен Бабаян.
Напомним, Гюрджян был задержан 25 мая 2024 года, после чего по решению суда находился под стражей на два месяца. 27 июня его поместили под домашний арест, а 25 июля освободили из-под домашнего ареста.
Отметим, что Гюрджян подозревался в присвоении имущества в крупных размерах. Ему было предъявлено обвинение в мошенничестве и подделке документов.
По данным Следственного комитета, М. Ш. и В. С., по предварительному сговору, якобы с целью присвоения автомобиля Chevrolet Lacetti стоимостью в 1 млн 935 тыс. драмов, подделали документы и совершили хищение имущества в крупном размере. Ему было предъявлено обвинение в мошенничестве и подделке документов.