2024 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, բանակում մահվան դեպքերը գրեթե կրկնակի նվազել են. Թորոսյան
2024 թվականի հաշվետու ժամանակահատվածում և այս պահի դրությամբ, նախորդ՝ 2023 թվականի նկատմամբ, բանակում մահվան դեպքերը գրեթե կրկնակի նվազել են, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՊՆ մամուլի խոսնակ Արամ Թորոսյանը։
«Շատ փորձագետներ, իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպություններ, որոշ լրատվամիջոցներ հանրությանը ներկայացնում են, որ այս տարի բանակում գրանցվել է 33 մահվան դեպք, սակայն չեն մասնավորեցնում, թե այդ դեպքերից քանիսն են ծառայության հետ կապված եղել։
33 մահվան դեպքերից 5-ը դժբախտ պատահարի հետևանքով է եղել, 2-ը՝ ավիավթարի, 5-ը՝ հիվանդության, 11-ը՝ ճանապարհատրանսպորտային պատահարի, որից 7-ը ծառայության հետ կապված չէ։ Պետք է հղում կատարեմ դատախազության ներկայացրած ցուցանիշին, որ 2023 թվականին, նախորդ տարվա համեմատ, բանակում հանցագործությունները, եթե չեմ սխալվում, 48.4 տոկոսով նվազել են»,-ընդգծեց նա։

За отчетный период 2024 года и на сегодняшний день, по сравнению с предыдущим, 2023 годом, случаи со смертельным исходом в армии уменьшились почти вдвое, сообщил на брифинге с журналистами в Национальном собрании пресс-секретарь Минобороны Арам Торосян.
«Многие эксперты, правозащитные неправительственные организации, некоторые СМИ сообщают общественности, что в этом году зарегистрировано 33 смерти в армии, но не уточняют, сколько из этих случаев связано со службой.
Из 33 зарегистрированных смертей 5 произошли в результате несчастного случая, 2 - в результате авиакатастрофы, 5 - в результате болезни, 11 - в результате дорожно-транспортного происшествия, 7 из которых не были связаны со службой. Я должен сослаться на показатель, представленный прокуратурой, что в 2024 году по сравнению с предыдущим годом преступность в армии снизилась на 48,4 процента, если я не ошибаюсь», - подчеркнул он.