ԲՐԻԿՍ (միջպետական միություն՝ բաղկացած ինը պետությունից՝ Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա, ԱՄԷ, Իրան, Եգիպտոս և Եթովպիա) անդամ պետությունները ստեղծում են միասնական արժույթի ներդրման ենթակառուցվածք: Այս մասին հայտարարել էր Իրանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալի Բաղերի Կանին։
Օրերս Պուտինն ասել էր, որ ԲՐԻԿՍ-ի միասնական արժույթ ստեղծելու հարցը դեռ չի քննարկվում, քանի որ այն դեռ հասունացած չէ.«Մենք պետք է շատ զգույշ լինենք, այստեղ պետք է գործենք աստիճանաբար, դանդաղ: Մենք ներկայումս ուսումնասիրում ենք ազգային արժույթների օգտագործման ընդլայնման հնարավորությունը և այնպիսի գործիքների ստեղծումը, որոնք նման աշխատանքը կդարձնեն անվտանգ: Մենք, ինչպես արդեն նշեցի, այժմ քննարկում ենք էլեկտրոնային գործիքների կիրառման հնարավորությունը, նման աշխատանքները շարունակվում են»։
Հայաստանում, սակայն, որոշ քաղաքացիներ այս հայտարարություններից հետո խուճապի մեջ են՝ բարեկամ-ծանոթներին զանգում, հորդորում են.«Եթե տանը ռուբլի ունեք, ապա շուտ այն փոխեք, քանի որ շուտով այլ արժույթ է լինելու, ռուբլի չի լինի»։
Տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում հորդորեց խուճապի չմատնվել՝ նշելով, որ մենք շատ հեռու ենք նման գործընթացից.«Այդ ուղղությամբ որևէ շոշափելի քայլ չի կատարվել, քանի որ նման որոշում չի կայացվել ԲՐԻԿՍ-ի շրջանակներում։ Նույնիսկ ԵԱՏՄ շրջանակներում, որ ցանկություն կար, երկար տարիներ քննարկվում էր միասնական ֆինանսական-տնտեսական շուկա ստեղծելու գաղափարը, դա չկարողացան։ Արժույթ հնարավոր է ստեղծել այն դեպքում, երբ երկրները կարողանան ֆինանսական, տնտեսական ինտեգրում անել։ Երբ դա չկա, միասնական արժույթի ստեղծում չի կարող լինել։ Մենք շատ հեռու ենք հիմա դրանից»։
Պարսյանը նաև ընդգծեց, որ եթե միասնական արժույթ ստեղծ ի, ապա ոչ միայն ռուբլին, այլև բոլոր ինտեգրված երկրների արժույթները շրջանառությունից դուրս կգան.«Կարող են որոշակի անցումային ժամանակաշրջան նախատեսել դուրս գալու համար, օրինակ՝ ԵՄ-ի դեպքում առանձին երկրներ քիչ-քիչ դուրս եկան, որոշ երկներ էլ դուրս չեկան։ Կախված է նրանից, թե երկրներն ինտեգրման ինչպիսի ռազմավարություն են որդեգրել՝ ագրեսիվ, դանդաղ, պահպանողական, և այլն»։
Տնտեսագետը շտապեց հանգստացնել բոլոր քաղաքացիներին՝ ևս մեկ անգամ կրկնելով, որ մենք այդ պրոցեսներից դեռ շատ հեռու ենք.«Մինչև միասնական արժույթի ստեղծումը, պետք է ֆինանսական-տնտեսական ինտեգրում լինի, միասնական կենտրոնական բանկ ստեղծվի, բայց դա չկա, և միասնական արժույթի մասին խոսելը դեռ վաղ է»։
Անդրադառնալով քաղաքացիներին հուզող մեկ այլ խնդրի՝ ռուբլու արժևորմանը, Պարսյանը շեշտեց, որ դրա վրա ազդում են Ռուսաստանի տնտեսական իրավիճակը, սպասումները, նավթի, գազի գները, տարբեր պատժամիջոցները.«Այս պահին ռուբլու այս վիճակը պայմանավորված է նաև ՌԴ-ի տնտեսության նկատմամբ կիրառված տնտեսական պատժամիջոցներով։ Բացի այդ, եթե ռուբլին նվազի, արժևորվի, ապա ՌԴ կառավարությունը խնդիր է ունենալու պետական բյուջեի կատարողականի մասով։ Քանի որ վերջին ամիսներին ՌԴ-ում բավականին բարձր է ինֆլացիայի մակարդակը և դրա համար պետք է մեծ բյուջե ունենալ։ Եթե ռուբլու կուրսն իջնի, բնականաբար, բյուջեի եկամտային մասն էլ է իջնելու և խնդիր է առաջանալու»։

Государства БРИКС (межгосударственное объединение девяти государств: Бразилии, России, Индии, КНР, Южной Африки, ОАЭ, Ирана, Египта и Эфиопии) активно работают над созданием инфраструктуры для единой валюты. Об этом сообщил заместитель министра иностранных дел Ирана Али Багери Кани.
На днях Путин заявил, что вопрос создания идиной валюты БРИКС пока не рассматривается, поскольку он еще не созрел. «Что касается единой валюты БРИКС, на данный момент мы не рассматриваем этот вопрос, он и не созрел. Нам нужно быть очень аккуратными, здесь мы должны действовать постепенно, не спеша. На данный момент мы изучаем возможности расширения использования национальных валют и создания инструментов, которые позволили бы сделать такую работу безопасной. Мы, как я уже упомянул об этом, рассматриваем возможность сейчас использования электронных инструментов, такая работа идет».
Однако некоторые граждане Армении после этих заявлений впали в панику, звонят своим друзьям и знакомым и призывают их: «Если у вас дома есть рубли, поскорее меняйте их, потому что скоро будет другая валюта, рубля не будет».
В беседе с Aysor.am экономист Сурен Парсян призвал не паниковать, отметив, что мы далеки от такого процесса. «Никаких ощутимых шагов в этом направлении предпринято не было, поскольку такое решение не принято на полях БРИКС. Даже внутри ЕАЭС желание было, идея создания единого финансово-экономического рынка обсуждалась на протяжении многих лет, но реализовать ее не смогли. Создать валюту возможно, когда страны смогут осуществлять финансовую и экономическую интеграцию. Когда этого нет, создание единой валюты не может состояться. Мы сейчас далеки от этого».
Парсян также подчеркнул, что если будет создана единая валюта, из обращения выйдут не только рубль, но и валюты всех интегрированных стран. «Они могут запланировать определенный переходный период для выхода, например, в случае с ЕС отдельные страны уходили понемногу, некоторые страны не вышли вообще. Это зависит от того, какую стратегию интеграции выбрали страны: агрессивную, медленную, консервативную и т. д.».
Экономист поспешил успокоить всех граждан, еще раз повторив, что мы еще далеки от этих процессов. «Перед созданием единой валюты должна быть финансово-экономическая интеграция, должен быть создан единый центральный банк, но его не существует, и говорить о единой валюте пока рано».
Касаясь еще одного вопроса, волнующего граждан, - укрепления рубля, Парсян подчеркнул, что на него влияют экономическая ситуация в России, ожидания, цены на нефть и газ, а также различные санкции.
«На данный момент такое состояние рубля обусловлено еще и экономическими санкциями, примененными к экономике РФ. Кроме того, если рубль обесценится, то у российского правительства возникнут проблемы с исполнением госбюджета. Потому что Уровень инфляции в РФ в последние месяцы достаточно высок, а для этого необходимо иметь большой бюджет. Если курс рубля упадет, естественно, доходная часть бюджета тоже уменьшится, и возникнет проблема».