«COP-ը (Կողմերի համաժողով) ամենաբարձր օրենսդիր մարմինն է, որը վերահսկում է 1992թ-ին Ռիո դե Ժանեյրոյում ստորագրաված՝ ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի իրականացումը: Կոնվենցիայի մասնակիցներ (կողմեր) են աշխարհի 198 երկրներ։
Բաքվում COP-29-ի անցկացման մասին որոշումն ընդունվել է 2023թ. դեկտեմբերի 11-ին Դուբայում կայացած COP-28-ի լիագումար նիստում։ Կազմակերպությունում Ադրբեջանի նախագահության մասին որոշումը կայացվել է Արևելյան Եվրոպայի խմբի երկրների միաձայն կարծիքի հիման վրա։ Ադրբեջանի հետ մեկտեղ COP-29-ը հյուրընկալելու իրենց թեկնածությունն են առաջադրել նաև Հայաստանն ու Բուլղարիան։ Ալիևի և Փաշինյանի գրասենյակների միջև ուղիղ բանակցությունների արդյունքում, անցյալ տարվա դեկտեմբերի 7-ին արված համատեղ հայտարարությամբ, Հայաստանը հանել է իր թեկնածությունը հօգուտ Ադրբեջանի։ Ոչ թե հոգուտ Բուլղարիայի, այլ հօգուտ Ադրբեջանի: Կարծում եմ, որ արևելաեվրոպական երկրները, հաշվի առնելով տվյալ պահին առկա աշխարհաքաղաքական որոշ հարցեր՝ որպես COP-29-ի անցկացման վայր, ավելի շուտ կնախընտրեին Երևանը, քան Բաքուն, եթե Երևանը համապատասխան դիվանագիտական աշխատանք տաներ:
Այնպես որ՝ COP-29-ը Նիկոլի նվերն է Բաքվին, Արցախի վրա տեռորիստական հարձակումից և հազարամյա հայկական Արցախն ամբողջությամբ էթնիկ զտման ենթարկելուց ուղիղ երկուսուկես ամիս հետո:
Բնականաբար, COP-29 համաժողովը նավթագազային Ադրբեջանին պետք է ոչ թե գլոբալ կլիմային ու «կանաչ» տնտեսությանը իր հավատարմությունը ցույց տալու, այլ աշխարհի առջև Արցախի օկուպացիան ու հայաթափումը մարսելու համար: Երկու շավաթվա ընթացքում (2024թ. նոյեմբերի 11-ից 22-ը) Բաքուն սպասում է շուրջ 70 հազար միջազգային հյուրերի: Կասկածից վեր է, որ նրանցից շատերին տանելու են օկուպացված Արցախ, մեծ քարոզչական համաշխարհային շոու են կազմակերպելու, հակահայկական թեզեր են տարածելու, հայկական մշակույթն ու պատմությունը յուրացնելու խնդիրներ  են փորձելու լուծել և նմանատիպ այլ բաներ:
Տարբեր երկրների ղեկավարներ հերթով հայտարարում են իրենց մասնակցության կամ չմասնակցության մասին: Պաշտոնական Հայաստանից ծպտուն անգամ չկա, թե ի՞նչ են ակնկալում Բաքվում անցկացվելիք COP-29-ից, գնալո՞ւ են, թե՞ ոչ: Կամ եթե գնալու են, ապա ի՞նչ օրակարգով են գնալու: Ի վերջո, միջոցառումը համաշխարհային մասշտաբներ ունի և ՄԱԿ-ի խոշոր կառույցներից մեկն է: Շատ լավ առիթ է, որպեսզի Բաքվում գտնվող, ապօրինի կալանավորված հայ գերիներն ու Արցախի ղեկավարությունը միջազգային ծանրակշիռ հորդորներով ազատ արձակվեն: Այդ ամենի նախաձեռնողը, հայտարարություններով ու դիվանագիտական կոչերով հանդես եկողը պետք է լինի պաշտոնական Երևանը: Հատկապես, որ նման նվեր է տվել Ադրբեջանին:
Սերժ Սարգսյանը լիներ երկրի ղեկավար ու Ադրբեջանը կարողանար Բաքվից դեպի հայկական Շուշի կամ Ստեփանակերտ օտարերկրյա հյուրեր տանե՞լ: Արցախ գնացող միջազգային հյուրերը գնում էին միայն Երևանից, իսկ չգնացողները հայտարարում էին, որ ամբողջովին աջակցում են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահության ջանքերին և հարգանքով են վերաբերվում Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին:
COP-29-ին մասնակցելու պատրվակով, եթե պաշտոնական Երևանից պատվիրակություն գնա Բաքու, կարծում եմ՝ միակ ակնկալիք-խաբկանքը կլինի ինչ-որ թղթի կտոր նախաստորագրելը, որի հեռանկարն այս պահին չի երևում:
COP-29-ը լավ առիթ է, որպեսզի Հայաստանից համապատասխան քաղաքական ուղերձներ գնան աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներ՝ բոլոր հայ գերիներին ազատ արձակելու նպատակով Բաքվին համապատասխան դիվանագիտական և քաղաքական պահանջներ ներկայացնելու համար»:

Член исполнительного органа РПА Артак Закарян написал:
COP (Конференция сторон) — высший законодательный орган, контролирующий реализацию Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата, подписанной в Рио-де-Жанейро в 1992 году. Участниками (сторонами) конвенции являются 198 стран мира.
Решение о проведении COP29 в Баку было принято в 2023 году на пленарном заседании COP28, состоявшемся в Дубае 11 декабря. Решение о председательстве Азербайджана в организации было принято на основе единогласного мнения стран Восточноевропейской группы. Наряду с Азербайджаном, свою кандидатуру на проведение COP29 выдвинули также Армения и Болгария. В результате прямых переговоров между офисами Алиева и Пашиняна, совместным заявлением, сделанным 7 декабря прошлого года, Армения сняла свою кандидатуру на проведение сессии COP29 в пользу Азербайджана. Не в пользу Болгарии, а в пользу Азербайджана. Думаю, что восточноевропейские страны, принимая во внимание некоторые текущие геополитические проблемы, в качестве места проведения COP29 скорее предпочли бы Ереван, чем Баку, если бы Ереван провёл соответствующую дипломатическую работу.
Итак, COP29 – это подарок Никола Баку, ровно через два с половиной месяца после террористической атаки Баку на Арцах и полной этнической чистки тысячелетнего армянского Арцаха.
Естественно, нефтегазовому Азербайджану конференция COP29 нужна не для того, чтобы продемонстрировать свою приверженность глобальному климату и «зеленой» экономике, а для того, чтобы оккупация и депопуляция Арцаха сходило ему с рук на глазах у всего мира. В течение двух недель (с 11 по 22 ноября 2024 года) Баку ожидает около 70 тысяч иностранных гостей. Нет сомнений, что для многих из них они организуют визит в оккупированный Арцах, устроят большое глобальное пропагандистское шоу, распространят антиармянские тезисы, попытаются решить проблемы присвоения армянской культуры и истории и так далее.
Лидеры разных стран по очереди заявляют о своем участии или неучастии. Нет даже ответа от официальной Армении о том, чего они ждут от COP29, которая пройдет в Баку, будут они участвовать или нет? Или если они поедут, то с какой повесткой дня? Ведь мероприятие имеет мировой масштаб и данная структура является одной из крупнейших структур ООН.
Это очень хорошая возможность для освобождения незаконно удерживаемых в Баку армянских пленных и руководства Арцаха посредством решительного международного призыва. Инициатором всего этого, выступающим с заявлениями и дипломатическими обращениями, должен быть официальный Ереван. Тем более, что он сделал такой подарок Азербайджану.
Если бы Серж Саргсян был главой страны, смог бы Азербайджан возить иностранных гостей из Баку в армянский Шуши или Степанакерт? Международные гости, направлявшиеся в Арцах, отправлялись только из Еревана, а те, кто не отправлялись, заявляли, что полностью поддерживают усилия сопредседательства Минской группы ОБСЕ и уважают право народа Арцаха на самоопределение.
Под предлогом участия в COP29, если официальная делегация из Еревана поедет в Баку, думаю, единственным ожиданием-иллюзией будет первоначальное подписание какого-то документа, перспективы которого на данный момент не просматривается.
COP29 является хорошей возможностью для соответствующих политических обращений Армении к различным столицам мира с целью предъявления Баку соответствующих дипломатических и политических требований по освобождению всех армянских пленных».