Առողջության համապարփակ ապահովագրությունը 2025 թվականին չի լինի:
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ-ում 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց, թե 2025-ի բյուջեով Առողջության համապարփակ ապահովագրության համար գումար նախատեսված չէ:
«2024 թվականի պետական բյուջեով Առողջության համապարփակ ապահովագրության համար նախատեսված էր 18 միլիարդ դրամ։ Այդ գումարից տարբեր վերաբաշխումներ են արվել, քանի որ ապահովագրությունը չի ներդրվել»,- ասաց նախարարը:
Նշենք, որ Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հայտարարել էր, թե 2024 թվականի հուլիսից կմեկնարկի բժշկական պարտադիր ապահովագրության ծրագիրը:
Նշվել էր նաև, թե 2025թ.-ին պետության կողմից կներառվեն թոշակառուները, ովքեր ևս կօգտվեն փաթեթի ողջ ծառայություններից, իսկ 2027թ.-ին արդեն կլինի պարտադիր ապահովագրական ծածկույթ՝ ՀՀ ողջ բնակչության համար։

На нужды Министерства здравоохранения Армении в 2025 году из средств госбюджета планируется выделить 162 млрд. 996 млн. драмов. Об этом в Национальном Собрании Армении на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта госбюджета на 2025 год заявил 1 ноября министр финансов республики Ваге Ованнисян.
Это, по его словам, меньше показателей 2024 года на 5,3 млрд. драмов или 3,1%.
В рамках своего выступления министр также коснулся темы комплексного медицинского страхования. Так, в 2024 году на комплексное медицинское страхование в Армении планировалось выделить 18 млрд. драмов.
«Из этой суммы были произведены различные перераспределения, поскольку вышеупомянутый проект так и не был реализован», - сказал Ованнисян.
Также было отмечено, что в 2025 году в список войдут и пенсионеры. Они смогут воспользоваться всеми услугами пакета. При этом, обязательное страховое покрытие для всего населения Республики Армения будет введено уже с 2027 года.