«Ադրբեջան ագրեսո՛ր», «Ադրբեջան օկուպա՛նտ», «Ադրբեջան ցեղասպա՛ն» վանկարկումներով բողոքի ակցի է իրականացվում ՄԱԿ-ի գրասենյակի առջև։
Ակցիայի մասնակիցները պահանջում են նոյեմբերի 11-ից 22-ը Բաքվում կայանալիք ՄԱԿ-ի կլիմայական փոփոխության հեղինակավոր համաժողովից՝ COP29-ից առաջ ճնշում գործադրել պաշտոնական Բաքվի վրա՝ ազատ արձակելու ապօրինաբար բանտերում պահվող բոլոր հայ գերիներին և Արցախի պատանդառված ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը։
Ակցիայի նախաձեռնությունը ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ-ինն է։
Մասնակցիները երթով շարժվեցին դեպի ՀՀ ԱԳՆ, ապա կլինեն նաև ՀՀ-ում գործող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների դեսպանատների առաջ։
«Մարդու իրավունքների և ազատությունների վատագույն ցուցանիշներ արձանագրած, նավթային բռնապետություն համարվող Ադրբեջանն ընդամենը մեկ տարի առաջ էր Արցախում էթնիկ զտումներ իրականացրել՝ բռնի տեղահանության ենթարկելով 120 000 արցախահայության: Բռնազավթված տարածքներում Ադրբեջանը շարունակում է հայկական հետքի ոչնչացումը, մշակութային ցեղասպանությունը։ Բաքվի բանտերում շարունակում են պատանդառված մնալ մի քանի տասնյակ հայ ռազմագերիներ, քաղաքացիական անձինք, այդ թվում՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը։
Կլիմայական արդարություն չի կարող լինել առանց մարդկային արդարության և մարդու իրավունքների պաշտպանության: Բռնապետական երկրում համաժողովի անցկացումը հնարավորություն է տալու Ադրբեջանին մաքրել ցեղասպանի արյունոտ ձեռքերը, խմբագրել ռեժիմի վարկանիշը։
Համաժողովին մասնակցող միջազգային պատվիրակներից պահանջում ենք ճնշում գործադրել պաշտոնական Բաքվի վրա՝ ազատ արձակելու ապօրինաբար բանտերում պահվող բոլոր հայ գերիներին և Արցախի պատանդառված ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը»,- ՄԱԿ-ի գրասենյակի առաջ կարդացին ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ հայտարարությունը։

Перед зданием ООН прошла акция протеста с скандированием «Азербайджанский агрессор», «Азербайджанский оккупант», «Азербайджан геноцидник».
Участники акции требуют от престижной конференции ООН по изменению климата COP29, которая пройдет в Баку с 11 по 22 ноября, оказать давление на официальный Баку с целью освобождения всех армянских пленных и военно-политического руководства Арцаха, находящихся в тюрьмах Баку.
Инициатива акции принадлежит Верховному органу АРФД Армении.
Участники акции протеста в Ереване шествием направились от здания ООН к МИД Армении, а затем - к посольству России.
Они требуют от делегатов, которые примут участие в СОР29 в Азербайджане, оказать давление на Баку с целью освобождения всех армянских пленных.
В акции принимают участие и оппозиционные депутаты, которые заявляют, что вопрос возвращения армянских военнопленных должен быть на столе переговоров.
«Уже год, как военно-политическое руководство Арцаха и наши соотечественники находятся в Баку. Мы не можем сидеть спокойно и ждать незаконных решений, принимаемых геноцидальным Азербайджаном. Мы видим политику МИД, который ничего не предпринимает для освобождения армянских военнопленных», - заявил оппозиционный депутат Гарник Даниелян.