Ամոթի և խայտառակության այս օրը կարող ենք սրբել մեր ուխտով և վրեժի զգացումով․ Կոչված ենք մեր տղաներին հայրենիք ու հաղթանակ վերադարձնել․ Բագրատ Սրբազանի ուղերձը՝ Եռաբլուրից
Սրբազան պայքարն առաջնորդող Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն ուղերձ է հղել հայ ժողովրդին՝ Եռաբլուրից։
Բագրատ Սրբազանը նշել է՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ը ամոթի և խայտառակության օր է, երբ խաբվեց ամբողջ ազգը։
«Եվս մեկ անգամ ապրում ենք այն ստորացման ու նվաստացման զգացումը, որը 2020 թ․ նոյեմբերի 9 լույս 10-ի գիշերը դավաճանական և թշնամական ստորագրությամբ դրվեց մեր բոլորի կյանքի վրա։ Մեր ժողովուրդը խաբվեց, գիշերվա քողի տակ դրվեց այդ չարաբաստիկ կապիտուլյացիոն ստորագրությունը՝ հանձնման, ստորացման ու նվաստացման ստորագրությունը, որով հպարտանում են այսօրվա դեռևս իշխանավորները, որոնց պատճառով այսօր մենք չունենք Արցախ, հազարավոր զոհեր ունենք, անհայտության մեջ գտնվող եղբայրներ ունենք, ռազմագերիներ ունենք՝ Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, մեր գերեվարված տղաները, միևնույն ժամանակ՝ վտանգված ու գրավված տարածքներ ունենք Հայաստանի Հանրապետությունից, ունենք գողացված ուրախություն, գողացված պատիվ»,- ասաց Բագրատ Սրբազանը։
Նա միևնույն ժամանակ պատգամեց՝ ամոթի և խայտառակության այս օրը պիտի վերափոխենք․
«Եռաբլուրի այս բարձունքը մեզ ևս մեկ անգամ կոչում է, որ ամոթի և խայտառակության այս օրը մենք կարող ենք սրբել մեր ուխտի և վրեժի զգացումով․ ուխտ, որը կնքված է երկնքի հետ և վրեժի, որ այդ ուխտը կարողանանք իրականացնել»։
Բագրատ Սրբազանը շեշտեց՝ Եռաբլուրում տղաների շիրիմների առջև գլխիկոր ենք կանգնած, բայց կոչված ենք նրանց վերադարձնել իրենց հաղթանակն ու հայրենիքը։

Архиепископ Баграт Галстанян, возглавляющий Священную борьбу, направил из Ераблура послание армянскому народу.
Архиепископ Баграт Галстанян отметил, что 9 ноября 2020 года – день позора и бесчестия, когда был обманут весь наш народ.
«Мы в очередной раз испытываем чувство унижения и бесчестия, которое на всю нашу жизнь было наложено в ночь с 9 на 10 ноября 2020 года предательской и вражеской подписью. Наш народ был обманут, под покровом ночи была поставлена ​​та зловещая подпись о капитуляции, унижении и позоре, которыми гордятся нынешние управленцы, из-за которых у нас сегодня нет Арцаха. В то же время у нас есть территории Республики Армения, которые находятся под угрозой и оккупированы, украли нашу радость, украли нашу честь», - сказал Баграт Србазан.
В то же время он призвал: мы должны изменить этот день позора и бесчестия.
«Эта высота Ераблура снова призывает нас, чтобы мы могли стереть этот день позора и бесчестия своим чувством клятвы и мести; завет, заключенный с небом и местью, чтобы мы могли исполнить этот завет».
Баграт Србазан подчеркнул, что мы со стыдом стоим перед могилами парней в Ераблуре, но мы призваны вернуть им победу и Родину.