Այն երկրներն ու միջազգային կառույցները, որոնք հայտարարում են արցախցիների խաթարված իրավունքների վերականգնման, այդ թվում` Արցախ վերադարձի անհրաժեշտության մասին, խնդրին սրտացավ ու անկեղծ մոտենալու դեպքում խիստ ուշադրության կենտրոնում կպահեին Ստեփանակերտն ավիրելու խնդիրը, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Տևական ժամանակ է, ինչ Ադրբեջանը քանդում է Ստեփանակերտի թաղամասերը, ոչնչացնում, անարգում ոչ միայն Արցախի պատմամշակութային կոթողներն ու սրբավայրերը, այլև մարդկանց ունեցվածքը:
Միջազգային կառույցները, որպես կանոն, արձագանքում են Արցախի հոգևոր արժեքների ոչնչացմանը, բայց այդ հայտարարությունները որևէ լուրջ հետևանք չեն ունենում:
Եթե աշխարհաքաղաքական դերակատարների մոտեցումներում Արցախի հարցը զուտ շահարկումների և Ադրբեջանի վրա ազդելու ճնշման միջոց չէ, ապա դրա հետ կապված արձագանքը պետք է լինի կոշտ և զսպող», - նշել է նա։

Те страны и международные структуры, которые заявляют о необходимости восстановления прав граждан Арцаха, в том числе их возвращения в Арцах, если они подойдут к этой проблеме сострадательно и искренне, они будут держать проблему разрушения Степанакерта в центре внимания, написал депутат НС Тигран Абрамян.
«Азербайджан уже длительное время сносит кварталы Степанакерта, уничтожая и оскверняя не только историко-культурные памятники и святыни Арцаха, но и имущество народа.
Как правило, на разрушение духовных ценностей Арцаха реагируют международные структуры, но серьезных последствий эти заявления не имеют.
Если в подходе геополитических акторов арцахская проблема - это не просто средство спекуляции и давления с целью воздействия на Азербайджан, то и реакция, связанная с этим, должна быть жесткой и сдерживающей», - отметил он.