ՀՀԿ ԳՄ անդամ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գնահատմամբ՝ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանի գրառումը նախևառաջ ապտակ էր Փաշինյանին։
«ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիի գրառումն Իրանի նահանգներից մեկի ՝«միակ Արեւմտյան Ադրբեջան»-ի մասին մեծ արձագանք ստացավ։
Շատերը դա դիտարկեցին խոսք՝ ուղղված Ադրբեջանին։
Բայց՝ ոչ…
Հաշվի առնելով Նիկոլ Փաշինյանի նոյեմբերի 22-ի հարցազրույցում Արևմտյան Հայաստան և «Արևմտյան Ադրբեջան» հասկացությունների նույնացման մասին անհեթեթ հայտարարությունը, կարելի է ենթադրել, որ այդ գրառման հասցեատերը հենց Փաշինյանն է։
Ֆրանսիան հստակ հակահարված է տալիս Փաշինյանի անհեթեթությանը։ Դա անում է իր դեսպանի միջոցով։
Հիշեցնեմ, որ ուղիղ 4 տարի առաջ Ֆրանսիայի խորհրդարանը ճանաչեց Արցախի անկախությունը։ Փաշինյանը ողջունեց այդ որոշումը, սակայն հանձնեց Արցախն Ադրբեջանին։
Հիմա էլ ուրանում է Արեւմտյան Հայաստանը…
Ուրացել է նաեւ Անկախության հռչակագիրը»,- Facebook-ում գրել է Շարմազանովը։
Նշենք, որ ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյին X-ի միկրոբլոգում հրապարակել է «Արևմտյան Ադրբեջան» նահանգի քարտեզը, որը գտնվում է Իրանի տարածքում։

По мнению члена Верховного органа РПА, бывшего вице-спикера НС Эдуарда Шармазанова, запись посла Франции в Армении была в первую очередь пощечиной Пашиняну.
«Большой резонанс получил пост посла Франции в Республике Армения Оливье Декотинья об одной из провинций Ирана, «единственном Западном Азербайджане».
Многие восприняли это как речь, адресованную Азербайджану.
Но нет...
Учитывая абсурдное заявление Никола Пашиняна в его интервью 22 ноября об отождествлении понятий Западная Армения и «Западный Азербайджан», можно предположить, что адресатом этой публикации является сам Пашинян.
Франция явно контратакует бреду Пашиняна. Он делает это через своего посла.
Напомню, ровно 4 года назад парламент Франции признал независимость Арцаха. Пашинян приветствовал это решение, но сдал Арцах Азербайджану.
А теперь он отрекается от Западной Армении...
Он отрекся и от Декларации независимости", - написал Шармазанов в Facebook.
Отметим, что посол Франции в Армении Оливье Декотиньи в микроблоге X опубликовал карту провинции Западный Азербайджан, расположенной на территории Ирана.
«Единственный и неповторимый», - прокомментировал посол свою публикацию.
По сути, посол реагирует на ложные тезисы Азербайджана, представляющего территорию Армении как «Западный Азербайджан».