ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն օրեր առաջ հայտարարություն էր տարածել՝ հայկական ԶԼՄ-ներին կոչ անելով առանց ճշտումներ և ճշգրտումներ կատարելու՝ օտարերկրյա լրատվամիջոցներում զետեղված ՀՀ ԶՈՒ պաշտպանական կարողություններն ընդլայնելու նպատակով սպառազինության ձեռքբերման, ինչպես նաև ձեռքբերման բանակցությունների մանրամասների վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող հրապարակումները չտարածել։
Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը կարծում է, որ այս հարցում խնդիրը ոչ թե հայկական, այլ հնդկական լրատվամիջոցներն են։
«Չգիտես, թե ինչու՝ անընդհատ որոշակի տեղեկություններ են հրապարակում։ Այս ուղղությամբ գլխավոր աշխատանքը ոչ թե երկրի ներսում հայկական լրատվամիջոցների հետ է՝ չարտատպելու հնդկական մամուլում այս կամ այն հրապարակումը, այլ՝ հնդկական կողմի հետ՝ մի կողմից կոնֆիդենցիալ պահելու այս կամ այն գործարքի հետ կապված մանրամասները, որոնք, որպես կանոն, նման դեպքերում սահմանվում են նաև պայմանագրերում, մյուս կողմից՝ կենտրոնացումը պետք է իրականացվի միջազգային մամուլում»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց նա։
Աբրահամյանի խոսքով՝ խնդիրն այն չէ, որ հայկական լրատվամիջոցներն արտատպում են լուրը, դա չէ խոցելի կամ անվտանգության առումով ռիսկեր առաջացնող, խնդիրն այն է, որ լուրերը տեղ են գտնում հնդկական մամուլում ու, անկախ նրանից, հայկական մամուլը արտատպում է, թե չի արտատապում, նրանք, ովքեր ուզում են որևէ ինֆորմացիայի տիրապետել, դրան տիրապետում են հնդկական մամուլի հրապարակումների հիման վրա։
Պատգամավորը միտում չի տեսնում հնդկական կողմի այս գործողություններում, կարծում է՝ պարզապես այդ ամենն իր մեջ PR էլեմենտ է պարունակում։
«Ես չեմ կարծում, թե Հնդկաստանը դա անում է՝ որևէ ձևով վտանգելու Հայաստանը կամ Հայաստանի անվտանգությունը, ավելի շատ կարծում եմ, որ հնդկական ռազմարդյունաբերությունը որոշակի PR արշավ է իրականացնում՝ ողջ աշխարհով ցույց տալով, որ  իրենց զինատեսակներն այնքան արդիական են ու արդյունավետ, որ դրանք գնում են տարբեր երկրներ Հայաստանի տեղում մեկ այլ երկիր լիներ՝  հրապարակելու էին մեկ այլ երկրում իրականացվող մատակարարումները։ Հիմա Հայաստանն է այս փուլում շատ քննարկվում, որովհետև հիմնական գնումները Հնդկաստանից են, ու Հնդկաստանը շատ դեպքերում վաճառում է այնպիսի զինատեսակներ, որոնք այլ տեղեր դեռևս չեն վաճառվել։ Դրանք որոշակի PR էլեմենտ են պարունակում, հետևաբար, այստեղ խնդիրը ոչ թե հայաստանյան լրատվամիջոցներն են, որոնք այս կամ այն տեղից արտատպում են Հայաստանին մատակարարվող զինատեսակների մասին տեղեկությունները, այլ խնդիրը կոնկրետ սկզբնաղբյուրն է, պետք է աշխատել, որ դրանք չհայտնվեն հնդկական մամուլում»,- նշեց Տիգրան Աբրահամյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարի դիտարկմաբ՝ երկրի անվտանգության սպառնալիքի տեսանկյունից նման լուրերն Ադրբեջանի համար հնարավորություն են ստեղծում Հայաստանի ռազմական պոտենցիալն առավել ճշգրիտ գնահատելու․
«Մի կողմից կանխելու հնարավոր մատակարարումները՝ ստեղծելով լոգիստիկ խնդիրներ, մյուս կողմից՝ առաջ ընկնելով՝  ձեռք բերում այնպիսի միջոցներ, որոնք կարող են զսպել կամ չեզոքացնել այն զինատեսակները, որոնց մասին Հայաստանը դեռ նոր է պայմանագրեր կնքում»։

Несколько дней назад Министерство обороны Республики Армения выступило с заявлением, в котором призвало СМИ, функционирующие в Республике Армения, перед публикацией материалов зарубежных СМИ о приобретении вооружений Арменией с целью расширения оборонных возможностей ВС Республики Армения,  а также о подробностях переговоров об этих приобретениях, провести соответствующие разъяснения и корректировки с оборонным ведомством Республики Армения.
Секретарь фракции «Честь имею» НС Тигран Абрамян считает, что проблема в этом вопросе не в армянских СМИ, а в индийских СМИ.
«Непонятно, почему они продолжают публиковать ту или иную информацию. В этом направлении основная работа должна проводиться не со СМИ, функционирующими в Республике Армения, чтобы не публиковать ту или иную публикацию индийской прессы, а с индийской стороной, с одной стороны, для сохранения конфиденциальности той или иной сделки, детали, связанные со сделкой, как правило, в таких случаях также определяются в контрактах, с другой стороны, основное внимание следует уделить международной прессе»,- сказал он в беседе с Aysor.am.
По мнению Абрамяна, проблема не в том, что армянские СМИ делятся новостью, которая публикуется в зарубежных СМИ, это не представляет угрозы с точки зрения безопасности, проблема в том, что новости находят место в индийской прессе и, независимо от того, публикует ли это армянская пресса или нет, желающие получить какую-либо информацию получают ее на основе публикаций индийской прессы.
Депутат не видит никакого умысла в этих действиях индийской стороны, он считает, что все это просто содержит элемент пиара.
"Я не думаю, что Индия делает это для того, чтобы каким-либо образом поставить под угрозу Армению или безопасность Армении, скорее я думаю, что индийская военная промышленность проводит своего рода пиар-кампанию, показывая всему миру, что их оружие настолько современное и эффективное, что оно отправляется в разные страны, если бы на месте Армении была другая страна, они бы публиковали поставки, сделанные в другой стране. Сейчас на этом этапе много обсуждается Армения, потому что основные закупки производятся у Индии, а Индия во многих случаях продает оружие, которое еще не продавалось где-либо еще. Они содержат определенный PR-элемент, следовательно, проблема здесь не в армянских СМИ, которые делятся информацией о закупках оружия, поставляемого в Армению из тех или иных стран, а проблема в конкретном источнике, нужно работать над тем, чтобы эти новости не появились в индийской прессе", - сказал Тигран Абрамян.
По словам секретаря фракции "Честь имею", с точки зрения угрозы безопасности страны подобные новости создают возможность для Азербайджана более точно оценить военный потенциал Армении.
"С одной стороны, предотвратить возможные поставки, создавая логистические проблемы, с другой - двигаться вперед, приобретая такие средства, которые смогут сдерживать или нейтрализовать оружие, на приобретение которого Армения пока подписывает контракты".