Բանակի կերպափոխման հայեցակարգի որոշ ձևակերպումներ վտանգում են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը. Տիգրան Աբրահամյան
02/12/2024 10:37
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է. «Զինված ուժերի կերպափոխման հայեցակարգի՝ «Հրապարակման ոչ ենթակա բաղադրիչների տեսլական» գլխում նշվում է, որ ՀՀ-ին մարտունակ և ժամանակակից տեխնիկայով ու սպառազինությամբ համալրված ԶՈՒ-ն անհրաժեշտ են ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, սահմանների անձեռնամխելիությունը և որդեգրած խաղաղության օրակարգը պաշտպանելու՝ մեկ կենտրոնին ապավինելու ասիմետրիկ և հիերարխիկ փոխհարաբերությունները փոխարինելով բազմաթիվ կենտրոնների հետ սիմետրիկ և ոչ հիերարխիկ փոխհարաբերություններով:
Եթե ավելի պարզ ձևակերպենք, իշխանությունն ասում է, որ մեկ կենտրոնին՝ ՌԴ-ին ապավինելու և կախյալ հարաբերություններ ունենալու փոխարեն ընտրում ենք բազմաթիվ երկրների՝ այս դեպքում հասկանալ հավաքական Արևմուտքի, համաչափ և ոչ կախյալ հարաբերությունները:
Ինչպե՞ս են արտահայտվել «կախյալ» հարաբերությունները, որոնք ՀՀ-ն ունեցել է մինչև 2018 թվականը՝ նախորդ բոլոր իշխանությունների օրոք, մանավանդ, երբ Հայաստանն այդ «կախյալ» հարաբերությունների դեպքում հաղթել է ու պաշտպանել իր տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանային անձեռնմխելիությունը:
Եվ հակառակը, ի՞նչ նոր հարաբերությունների մասին է խոսում իշխանությունը, երբ իրենց իսկ մատնանշած տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունն իրենց պաշտոնավարման օրոք՝ իրենց հռչակած նոր կուրսի պայմաններում, ոչ թե խախտվել է, այլ տեղ-տեղ ոչնչացվել:
Կամ՝ ի՞նչ է կառուցում փաշինյանական իշխանությունը, որն այս 6-7 տարիների ընթացքում որևէ տեսանելի արդյունք չի ապահովել, ավելին՝ Հայաստանն այս ընթացքում կորցրել է տարածքներ, բանակցային գործընթացում թելադրողն Ադրբեջանն է, իսկ իշխանության տեսլականի ծանր հետևանքն Արցախի կորուստն ու մեր հայրենակիցների գերեվարումներն ու բռնի տեղահանումներն են:
Հասկանալի է, որ այս հայեցակարգը ռազմաքաղաքական է, ունի քաղաքական բաղադրիչ, բայց իմ տպավորությամբ, այն գրվել է ոչ այնքան ռազմական պրագմատիկ ուղենիշներ սահմանելու, որքան քաղաքական խոսքն այս կամ այն կենտրոնին հասցնելու համար:
Ավելին, այս հայեցակարգի որոշ ձևակերպումներ վտանգում են նույն իրենց նշած ՀՀ տարածքային ամբողջականությունն ու սահմանների անձեռնմխելիությունը և փաստաթուղթը վերածում «հակա»-ների ու նոր առճակատումների հայեցակարգի»:

Депутат фракции «Честь имею» Тигран Абрамян пишет: «В главе концепции трансформации Вооруженных Сил «Видение компонентов, не подлежащих публикации» говорится, что Вооруженные Силы Республики Армения, оснащенные боеспособной и современной техникой и вооружением, необходимы для защиты территориальной целостности Республики Армения, нерушимости границ и принятой мирной повестки, заменяя асимметричные и иерархические отношения опоры на один центр симметричными и неиерархическими отношениями со многими центрами.
Если выразиться проще, власти говорят, что вместо того, чтобы полагаться на один центр, Россию, и иметь зависимые отношения, мы предпочитаем опираться на множество стран, в данном случае понимать пропорциональные и независимые отношения с коллективным Западом.
Какими были «зависимые» отношения, которые были у Республики Армения до 2018 года, при всех предыдущих властях, особенно когда Армения победила и защитила свою территориальную целостность и нерушимость границ в случае этих «зависимых» отношений?
И наоборот, о каких новых отношениях говорит власть, когда территориальная целостность и нерушимость границ, на которые они указывали во время своего пребывания у власти, в условиях провозглашенного им нового курса не были нарушены, а были в некоторых местах разрушены.
Или что создает пашиняновская власть, которая за эти 6-7 лет не дала никаких видимых результатов, более того, Армения за этот период потеряла территории, Азербайджан является диктующим в переговорном процессе, а тяжелым последствием видения этой власти – это потеря Арцаха, а также пленение и принудительная депортация наших соотечественников.
Понятно, что эта военно-политическая концепция имеет политическую составляющую, но, на мой взгляд, она написана не столько для того, чтобы задать военно-прагматические ориентиры, сколько для того, чтобы довести политическую речь до того или иного центра.
Более того, некоторые формулировки этой концепции ставят под угрозу упомянутую ими территориальную целостность и нерушимость границ Республики Армения и превращают документ в концепцию «анти» и новых противостояний».