ԿԽՄԿ-ի տվյալներով՝ ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց թիվը մոտ է 5000-ի, որոնցից շուրջ 1000-ը հայեր են
Ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհետ կորած անձանց հարցը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործառնական առաջնայնություններից է:
Անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պարզելու ուղղությամբ ԿԽՄԿ-ի գործառույթների շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի թղթակցի հարցին ի պատասխան՝ այս մասին ասել է Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին:
«Ղարաբաղյան հակամարտության առնչությամբ տարածաշրջանում այս խնդրով զբաղվում ենք ավելի քան 30 տարի: Սա նշանակում է տարբեր ուղղություններով աշխատանք: Առաջին հերթին խոսքը գնում է հանձնագրով երաշխավորված իրավունքի մասին, որը վերաբերում է ոչ թե ԿԽՄԿ պարտավորություններին, այլ համապատասխան կողմերում իշխանությունների կողմից անհետ կորած անձանց ընտանիքներին պատասխաններ տալուն, թե ռազմական գործողությունների առնչությամբ ինչ է տեղի ունեցել իրենց հարազատի հետ: Սա միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջն է: Այս ուղղությամբ մենք աշխատում ենք կողմերի պատկան մարմինների հետ, որպեսզի հանձնագրի շրջանակներում հիշեցնենք իրենց պարտավորությունների մասին և որքանով հնարավոր է աջակցենք մեր տեխնիկական փորձառությամբ, որոշակի հմտություններով, որոնք ձեռք ենք բերել նմանատիպ իրավիճակներում աշխատելու ընթացքում»,-նշել է Ամատունին:
Նրա խոսքով՝ ԿԽՄԿ-ի աշխատանքների երկրորդ կարևոր ուղղությունը յուրաքանչյուր անհետ կորած անձի մասին հնարավորինս սպառիչ և մանրամասն տեղեկություններ, տվյալներ տրամադրելն է:
«Հիմնվելով ընտանիքների հայտերի վրա՝ տարածաշրջանում մեր գրասենյակների միջոցով հավաքագրել ենք շուրջ 5000 անհետ կորած անձանց տվյալներ, որոնք 90-ականներից, այնուհետև 2020 թվականից մինչև 2023 թվականն ընկած ժամանակահատվածում հակամարտության սրացումների հետևանքով անհետ կորած են համարվում: Նրանցից շուրջ 1000-ը հայեր են, որոնց տվյալները ԿԽՄԿ-ն հավաքագրել է Երևանի և Ղարաբաղի գրասենյակների միջոցով: Այս թվում են նաև անձինք, որոնց հարազատները նրանց համարում են անհետ կորած՝ չնայած այն հանգամանքին, որ առկա է դրական ԴՆԹ նույնականացում․ կան ընտանիքներ, որոնք տարբեր պատճառներով չեն ընդունում պատասխանները: Սա մեզ համար նույնպես ազդակ է աշխատելու պատկան մարմինների հետ, փորձելու պարզել, պարզաբանել հանգամանքները, որոնց պատճառով անձինք չեն ընդունում այդ արդյունքները»,-մանրամասնել է Ամատունին՝ շեշտելով, որ ԿԽՄԿ-ն ինքնուրույն չի իրականացնում նույնականացումներ․ դա համապատասխան իշխանությունների ու կառույցների աշխատանքն է:

Проблема лиц, пропавших без вести в результате Карабахского конфликта, является одним из приоритетов деятельности Международного комитета Красного Креста.
Об этом заявила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни, отвечая на вопрос корреспондента Арменпресс о шагах, предпринимаемых в рамках функций МККК по выяснению судьбы пропавших без вести лиц.
"Что касается Карабахского конфликта, то мы занимаемся этой проблемой уже более 30 лет. Это означает работу в разных направлениях. Прежде всего, речь идет о праве, гарантированном мандатом, который относится не к обязательствам МККК, а к предоставлению властями соответствующих сторон ответов семьям пропавших без вести лиц о том, что случилось с их родственником в связи с военными действиями. Это - требование международного гуманитарного права. В этом направлении мы работаем с соответствующими органами сторон, чтобы напомнить им об их обязательствах в рамках мандата и, насколько это возможно, поддержать их нашим техническим опытом и определенными навыками, которые мы приобрели, работая в подобных ситуациях", - отметила Аматуни.
По ее словам, вторым важным направлением работы МККК является предоставление максимально полной и подробной информации и данных о каждом пропавшем без вести человеке.
"Основываясь на обращениях семей, посредством наших офисов в регионе мы собрали данные примерно о 5 тысячах пропавших без вести лиц, которые считаются пропавшими без вести в результате эскалации конфликта с 90-х годов, а затем с 2020 по 2023 год. Около 1000 из них - армяне, данные которых МККК собрал через офисы в Ереване и Карабахе.
Сюда входят люди, чьи родственники считают их пропавшими без вести, несмотря на то, что имеется положительная идентификация ДНК: есть семьи, которые по разным причинам не принимают ответы. Это также является для нас стимулом работать с соответствующими органами, чтобы попытаться выяснить, просто выяснить обстоятельства, из-за которых люди не принимают эти результаты", - уточнила Аматуни, подчеркнув, что МККК самостоятельно не проводит идентификацию, это работа соответствующих органов и структур.
"Мы по большей части передаем наш опыт. Например, в тесном сотрудничестве с лабораторией Центра судебно-медицинской экспертизы наши специалисты в Армении стараются наращивать возможности как за счет оснащения, так и определенных тренингов и обмена опытом для того, чтобы максимально поддержать высокий уровень профессионализма в этой сфере. А это, в свою очередь, будет способствовать резкому сокращению случаев исчезновений в любой чрезвычайной ситуации", - пояснила Аматуни.
Что касается процесса поиска пропавших без вести лиц, по словам Аматуна, шаги и решения по этому поводу - дело властей, которых МККК как нейтральный посредник готов поддержать.
"По нашему мнению, должна быть создана определенная гуманитарная среда, которая позволит сторонам вместе предпринимать соответствующие шаги, например, наносить на карту возможные места захоронения, если мы говорим о лицах, о которых более или менее имеется информация.
Естественно, мы всегда держим этот вопрос в центре внимания, обсуждая его как с властями, так и работая с семьями, но реальные действия и решения не в наших руках. Мы готовы работать со сторонами в качестве нейтрального посредника", - резюмировала Аматуни.