Քիչ կարևոր է, թե ինչ սպառազինության և ամրությունների է տիրապետում բանակդ, եթե զորքերում բարոյահոգեբանական վիճակը ցածր մակարդակում է. Տիգրան Աբրահամյան
09/12/2024 10:29
Սիրիայում տեղի ունեցած իրադարձությունները դեռ շատ կվերլուծվեն, իսկ դրանց հետևանքները երկար զգացնել կտան, սակայն թեմային արժե մեկ այլ դիտանկյունից անդրադառնալ, այս մասին գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Սիրիական բանակը, Աբրահամյանի խոսքով, թվաքանակով բավականին մեծ էր և, ինչպես ցույց տվեցին իրադարձությունները, նվազագույն պաշտպանություն ապահովելու սպառազինություն և ռազմական տեխնիկա ուներ:
«Սկսած ժամանակակից ՀՕՊ այնպիսի համարգերից, ինչպիսին «Պանցիր»-ն է, դեռ չեմ խոսում C-300-երի մասին, վերջացրած հրթիռա-հրետանային այնպիսի համակարգերով, որոնք այսօր էլ ժամանակակից պատերազմներում կիրառվում են` «Ուռագան», «Գրադ», «Դ-20» և այլն: Ռազմական ավիացիան թեև խնդիրներ ուներ, սակայն հարձակվող ուժերի հնարավորությունների պայմաններում կարելի էր էֆեկտիվ գործածել:
Մյուս կողմից ահաբեկչական խմբավորումներն էին, որոնք թեև կիրառում էին տարբեր նշանակության ԱԹՍ-ներ, սակայն դրանք անխոցելի չէին, իսկ հիմնական հարվածային ուժը խոշոր գնդացիրներով պիկապ մեքենաներն էին:
Ասադի իշխանության անկման հիմնական պատճառները մի քանիսն էին, սակայն դրանցից կառանձնացնեմ բարոյալքվածությունը, ինչը, առաջին հերթին, ընդգծված էր բանակի շարքերում:
Ես չեմ կարող ասել, թե կոնկրետ Սիրիայում ինչպե՞ս և ինչու՞ էր բարոյահոգեբանական վիճակն այդպիսի վատթար մակարդակում, սակայն փաստ է, որ տարիներով կառուցված բանակը մի քանի օրում կազմալուծվեց:
Ես այս մասին շատ եմ խոսում և գրում, որովհետև Հայաստանի իշխանության բառապաշարն ու մոտեցումները ևս բարոյալքման տանող քայլեր են և դա դրսևորվել է ինչպես 44-օրյա պատերազմի տարբեր փուլերում, այնպես 2021-22 թվականների ադրբեջանական ագրեսիայի օրերին:
Քիչ կարևոր է, թե ինչ սպառազինության և ամրությունների է տիրապետում բանակդ, եթե զորքերում բարոյահոգեբանական վիճակը ցածր մակարդակում է»,- Facebook-ում գրել է պատգամավորը։

Неважно, какое вооружение и укрепления имеет ваша армия, если моральный дух войск низок — Тигран Абрамян
09/12/2024 11:25
События, произошедшие в Сирии, будут анализироваться много, и их последствия будут ощущаться еще долго, но стоит рассмотреть тему и с другой точки зрения.
Сирийская армия, по словам Абрамяна, была достаточно многочисленной и, как показали события, располагала вооружением и военной техникой, обеспечивающими минимальную защиту.
"Начиная с современных зенитных комплексов типа "Панцирь", не говоря уже о С-300, заканчивая ракетно-пушечными комплексами, которые до сих пор используются в современных войнах: "Ураган", "Град", "Д-20", и т. д. Хотя военная авиация имела проблемы, ее могли эффективно использовать в условиях наступающих сил.
С другой стороны, существовали террористические группировки, которые хоть и использовали БПЛА различного назначения, но не были неуязвимыми, а основной ударной силой были пикапы с крупнокалиберными пулеметами.
Основных причин падения режима Асада было несколько, но среди них я выделю деморализацию, которая, в первую очередь, подчеркивалась в рядах армии.
Я не могу точно сказать, как и почему боевой дух в Сирии был на таком плохом уровне, но факт, что созданная годами армия распалась за несколько дней.
Я много об этом говорю и пишу, потому что лексика и подходы властей Армении также являются шагами, ведущими к деморализации, и это проявлялось как на разных этапах 44-дневной войны, так и в дни азербайджанской агрессии в 2021-22 годах.
Неважно, какое вооружение и укрепления у вашей армии, если моральный дух войск находится на низком уровне", - написал депутат в Facebook.