Տրանսպորտի գների փոփոխության հետևանքով եկող տարվա ընթացքում գնաճը կարող է մինչև 0.5 տոկոս կազմել. Մարտին Գալստյան
10/12/2024 14:43
2025 թվականի համար ակնկալում ենք, որ տնտեսական աճը մեր երկրի պոտենցիալ աճին մոտ թիվ է լինելու՝ 5 տոկոսի շրջանակներում, Կենտրոնական բանկում հրավիրված մամուլի ասուլիսին հայտնեց ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը։
Անդրադառնալով բանկային համակարգի աշխատանքին՝ Մարտին Գալստյանն ասաց, որ այս տարվա ընթացքում համակարգը բավականին մեծ շահույթով է աշխատել։
«Իրացվելիության առումով ևս բանկային համակրգը գտնվում է լավ վիճակում»,-ասաց Գալստյանը։
Արձագանքելով հարցին, թե 2025թ. հունվարի 1-ից տրանսպորտի գների բարձրացումը ի՞նչ ձևով կազդի գնաճի վրա՝ ԿԲ նախագահն ասաց.
«Տրանսպորտի գների փոփոխության հետևանքով եկող տարվա ընթացքում գնաճը կարող է մինչև 0.5 տոկոս կազմել։ Դա առավելագույն գնահատականն է»։

В результате изменения цен на транспорт инфляция в следующем году может достичь 0,5 процента — Мартин Галстян
10/12/2024 15:40
В 2025 году мы ожидаем, что экономический рост будет близок к потенциальному росту нашей страны, в пределах 5 процентов, сказал председатель ЦБ Мартин Галстян на пресс-конференции, состоявшейся в ЦБ.
Касаясь работы банковской системы, Мартин Галстян сообщил, что в течение этого года система работала с достаточно большой прибылью.
"С точки зрения ликвидности банковская система также находится в хорошем состоянии", - сказал Галстян.
Отвечая на вопрос, как повышение цен на транспорт с 1 января 2025 года повлияет на инфляцию, председатель ЦБ сказал:
«В результате изменения цен на транспорт инфляция в следующем году может достичь 0,5 процента. Это высокая оценка».