Նույնիսկ միջազգային դերակատարներն են հրապարակային արձանագրում, որ Արցախի հարցը փակված չէ. Տիգրան Աբրահամյան
1991 թվականի այս օրը` դեկտեմբերի 10-ին, Արցախում հանրաքվե անցկացվեց, որի արդյունքում մարդկանց 99.01%-ն «այո» ասաց անկախության գաղափարին, այս մասին հիշեցրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Չնայած Ադրբեջանն այս գործընթացին մինչև այդ «արձագանքել» էր՝ տարբեր բնակավայրերում իրականացվող ջարդերով, բռնի տեղահանություններով, իսկ հետագայում` ռազմական գործողությունների նախաձեռնմամբ, Արցախում ապրող մարդիկ բացառիկ կամք ու համարձակություն դրսևորեցին` սեփական ճակատագիրը տնօրինելու և միջազգային իրավունքի սկզբունքներին համահունչ պրոցես ծավալելու համար:
2020 թվականին Արցախի դեմ իրականացված ագրեսիան, 2023 թվականի ադրբեջանական օկուպացիան և փաշինյանական իշխանության հանձնողական ու պարտվողական կուրսը թեև մեր ժողովրդին ծայրահեղ ծանր կետի են հասցրել, սակայն նույնիսկ միջազգային դերակատարներն են հրապարակային արձանագրում, որ Արցախի հարցը փակված չէ:
Ստեղծված իրադրությունը պարզ ու կարճ լուծումներ չունի, այն ենթադրում է երկարաժամկետ պայքար, որի հիմքում, հավաքական առումով, հայ ժողովրդի պաշտպանությունն ու սեփական բնօրրանում ապրելու իրավունքի իրացումն է»,- նշել է պատգամավորը։

Даже международные акторы публично заявляют, что вопрос Арцаха не закрыт — Тигран Абрамян
В этот день, 10 декабря 1991 года, в Арцахе прошел референдум, в результате которого 99,01% населения сказали «да» идее независимости. Об этом напомнил секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
«Хотя Азербайджан «отреагировал» на этот процесс массовыми убийствами в различных населенных пунктах, принудительными депортациями, а затем и началом военных действий, народ, проживающий в Арцахе, проявил исключительную волю и смелость управлять своей судьбой и развивать процесс в соответствии с принципами международного права.
Хотя агрессия против Арцаха в 2020 году, азербайджанская оккупация в 2023 году, капитуляция и пораженческий курс правительства Пашиняна поставили наш народ в крайне тяжелое положение, даже международные акторы публично заявляют, что вопрос Арцаха не закрыт.
Создавшаяся ситуация не имеет простых и краткосрочных решений, она предполагает длительную борьбу, основой которой в совокупности является защита армянского народа и реализация права жить на своей Родине», - заявил депутат.