Ամբողջ Աբխազիան մնացել է առանց էլեկտրականության
Ամբողջ Աբխազիան մնացել է առանց էլեկտրականության․ Ինգուրի հիդրոէլեկտրակայանը դադարեցրել է աշխատանքը՝ ջրի խիստ ցածր մակարդակի պատճառով։
«Ջրամբարում ջրի կրիտիկական մակարդակի և ջրի անբավարար ներհոսքի պատճառով Ինգուրիի հիդրոէլեկտրակայանը ստիպված է եղել վթարային անջատում կատարել։ Կայուն էներգամատակարարում ապահովելու նպատակով նախատեսվում է էլեկտրաէներգիայի մատակարարման նոր ժամանակացույց սահմանել»,- հայտնել են «Չեռնոմորէներգո»-ից։
Նշենք, որ ԻնգուրՀԷԿ-ը Աբխազիան սնուցող միակ կայանն է։
Նոյեմբերի 1-ից Աբխազիայում գործում են էլեկտրաէներգիայի մատակարարման սահմանափակումներ։ Դեֆիցիտը մասնակիորեն ծածկելու համար Աբխազիան էլեկտրաէներգիա է գնում Ռուսաստանից, ինչն օրական կտրվածքով կազմում է 15 միլիոն ռուբլի։ Այս գումարը չի ներառվել 2024 թվականի բյուջեում, ուստի Աբխազիայի կառավարությունը արտակարգ միջոցներ է ձեռնարկում՝ միջոցներ գտնելու համար։ Էլեկտրաէներգիայի խնայողության նպատակով սահմանվել է հովհարային ռեժիմ։ Երկուշաբթի օրվանից Աբխազիայում սպառողները ցերեկային ժամերին էլեկտրաէներգիա են ստանում ընդամենը 4 ժամ 40 րոպե, իսկ գիշերային ժամերին՝ 21։00-ից մինչև առավոտյան 07։00-ն՝ Մոսկվայի ժամանակով։

Вся Абхазия осталась без электричества после остановки Ингурской ГЭС, сообщили ТАСС и «РИА Новости» в пресс-службе «Черноморэнерго». В компании отметили, что аварийная остановка электростанции произошла из-за критически низкого уровня воды и ее недостаточного притока. В «Черноморэнерго» также сообщили о сокращении подачи электроэнергии в дневное время более чем в полтора раза — до 2 часов 48 минут
Вся территория Абхазии осталась без электричества после остановки Ингурской ГЭС, которая является главным источником электроэнергии в республике, сообщили ТАСС и «РИА Новости» со ссылкой на «Черноморэнерго». В пресс-службе компании агентству «РИА Новости» рассказали, что электростанция была вынуждена произвести аварийную остановку в связи с критическим уровнем воды в водохранилище и недостаточным притоком воды.
После остановки Ингурской ГЭС пресс-служба «Черноморэнерго» в Telegram-канале заявила о корректировке графика подачи электроэнергии. Теперь свет в Абхазии в дневное время будут подавать в течение 2 часов 48 минут — дважды в день по 1 часу 24 минуты. При этом ночью — с 21:00 до 07:00 — электричество отключать не будут. С 1 ноября в республике действовали четырехчасовые ограничения в поставке электроэнергии, с 9 декабря свет в республике в дневное время включали на 4 часа 40 минут.