Ստորագրվել է Հայաստան-Իտալիա պաշտպանական համագործակցության 2025թ․ ծրագիրը
Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի են ունեցել Հայաստան-Իտալիա պաշտպանական հերթական խորհրդակցությունները՝ ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Իտալիայի ԶՈՒ ԳՇ միջազգային համագործակցության վարչության պետ, գնդապետ Մատտիա Զուզզիի գլխավորությամբ։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են 2024 թվականին համագործակցության ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, և պլանավորվել են հաջորդ տարվա անելիքները։
Կողմերն իրենց գոհունակությունն են հայտնել համագործակցության ընթացքի վերաբերյալ, որը վերջին տարիներին ընդլայնվում է՝ ընդգրկելով նորանոր ոլորտներ։
Լևոն Այվազյանը գործընկերներին ներկայացրել է բանակի կերպափոխման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքը։
Կարծիքներ են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային և միջազգային մի շարք հարցերի շուրջ։
Խորհրդակցությունների արդյունքում ստորագրվել է Հայաստան-Իտալիա պաշտպանական համագործակցության 2025 թվականի ծրագիրը, որն ընդգրկում է մի շարք միջոցառումներ փորձի փոխանակման, տարբեր ուղղություններով պատրաստության, ռազմական կրթության և այլ ոլորտներում։

Министерства обороны Армении и Италии подписали программу оборонного сотрудничества на будущий год, сообщает армянское оборонное ведомство.
"В Ереване 12 декабря состоялись очередные оборонные консультации между Арменией и Италией при участии начальника управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левона Айвазяна и начальника управления по международному сотрудничеству ГШ ВС Италии Маттиа Зуззи. Обсуждены проведенные в 2024 году в направлении сотрудничества работы, запланированы действия на 2025 год", - заявили в пресс-службе Минобороны Армении.
Стороны выразили удовлетворение ходом сотрудничества, которое за последние годы расширяется, включая новые сферы, отметили в ведомстве.
"По итогам консультаций подписана программа оборонного сотрудничества между Арменией и Италией на 2025 год, которая включает в себя ряд мероприятий по обмену опытом, подготовки в различных направления, военное образование", - заявили в Минобороны Армении.