Ակբա բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) նոր համագործակցության արդյունքում Ակբան 50 միլիոն դոլար կուղղի Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը, զարգացմանը։
Նոր համագործակցությամբ IFC-ն կկիսի Ակբա բանկի կողմից տրամադրվող 50 միլիոն դոլարի չափով վարկերի՝ մինչև 50%-ի վերադարձելիության ռիսկը։ Համագործակցությունն Ակբա բանկին թույլ կտա էլ ավելի ընդլայնել Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին տրամադրվող ֆինանսավորումը։
«IFC-ի հետ այս նոր համագործակցությունը կարևոր նախագիծ է. այն ուղված է միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցմանը։ Ծրագիրը ռիսկերը կիսելու մասին է. IFC-ն աջակցում է, որ ավելի համարձակ լինենք, ակտիվորեն ու համարձակորեն ֆինանսավորենք միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկություններին: Կարծում եմ, որ մենք շատ արագ կարող ենք տեղաբաշխել այս միջոցները»,- նշել է Ակբա բանկի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հակոբ Անդրեասյանը։
«Ակբա բանկի հետ ռիսկի կիսման այս համագործակցությունը կարևոր է Հայաստանի համար, քանի որ այն աջակցում է երկրի կայուն և ներառական զարգացմանը։ Այս նախագծով մենք նպաստելու ենք Հայաստանում միկրո, փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը, մասնավորապես՝ լուծելով ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման հարցում նրանց առջև ծառացած մարտահրավերները։ Շատ կարևոր է, որ այս համագործակցությունից օգտվեն նաև կանանց պատկանող ձեռնարկությունները, քանի որ ֆինանսավորման արգելքները հատկապես ակնառու են կանանց պատկանող ՓՄՁ հատվածում, գյուղական տարածքներում և ագրոբիզնեսում»,- նշել է IFC-ի՝ Եվրոպայում ֆինանսական հաստատությունների խմբի տարածաշրջանային ավագ մենեջեր Մարսելո Կաստեյանոuը։

As a result  of a new collaboration between Acba bank and the International Finance Corporation (IFC), Acba bank will allocate $50 million to finance and develop micro, small, and medium enterprises (MSMEs) in Armenia.
Through this new partnership, IFC will share the credit return risk for loans provided by Acba bank, covering up to 50% of the $50 million portfolio. This collaboration will allow Acba bank to further expand its financing for MSMEs across Armenia.
"This new partnership with IFC is a significant project aimed at supporting micro, small, and medium enterprises. The program is about  sharing risks—IFC's support allows us to be bolder and more active in financing MSMEs. I believe we can rapidly allocate these funds," said Hakob Andreasyan, CEO of Acba bank.
"This risk-sharing partnership with Acba bank is vital for Armenia as it promotes the sustainable and inclusive development of the country. Through this project, we aim to support MSME financing in Armenia, particularly by addressing challenges they face in attracting financial resources. It is crucial that women-owned enterprises also benefit from this partnership, as financing barriers are especially prominent among women-owned SMEs, rural areas, and agribusinesses," noted Marcelo Castellanos, IFC’s Senior Regional Manager for the Financial Institutions Group in Europe.