ԱԺ «Պատիվ ունեմ»խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
Նախ, մինչ Սիրիայի որոշ խմբեր, ահաբեկչական կազմակերպություններ, դրանց հետևում կանգնած ուժեր հաղթանակ են տոնում, Իսրայելը Սիրիայի տարածքային ամբողջականության հաշվին ընդլայնում է իր վերահսկողության գոտին:
Մյուս կողմից, ինչպե՞ս ապահովել Սիրիայի տարածքային պաշտպանությունը, երբ նույն Իսրայելը սիրիական բանակի գրեթե ողջ ռազմական ռեսուրսը ոչնչացրեց` նավատորմից մինչև ավիացիա ու ՀՕՊ:
Ինչպես շատ դեպքերում է լինում, Սիրիայում տեղի ունեցավ իշխանափոխություն, սակայն դա շատ հեռու էր զուտ ներքաղաղաքական իրադարձություն լինելուց, դեռ չեմ խոսում այն մասին, որ այս պահին էլ ռեգիոնալ, միջազգային կենտրոնների մի մասը փորձում է ամրապնդել ձեռք բերվածը, իսկ մյուս մասն արդեն պատրաստվում է ռևանշի կամ նվազագույնը՝ իրադրության վերջնական հանգուցալուծմանը խոչընդոտելուն:
Հայաստանում էլ 2018 թվականին իշխանության եկող ուժերն ու դրանց արտաքին հովանավորյալները դաշտ մտան ինքնիշխանության և երկրի տարածքային ամբողջականության պահպանության խրոխտ կարգախոսներով, տեղի ունեցած իշխանափոխությունը հռչակեցին պատմական հաղթանակ, իսկ այդ ամենից 2 տարի անց Հայաստանն ու Արցախը դաժան պատերազմ ստացան, դրան հաջորդող տարիներին ՀՀ ինքնիշխան տարածքի մի կարևոր հատված օկուպացվեց, Արցախն ադրբեջանացվեց, դեռ չեմ խոսում հազարավոր զոհերի, վիրավորների և բռնի տեղահանվածների մասին»:

Депутат НС Тигран Абрамян от фракции "Честь имею" пишет: «Я не уверен, что военно-политическая ситуация в Сирии окончательно разрешилась.
Во-первых, в то время как некоторые сирийские группировки, террористические организации и стоящие за ними силы празднуют победу, Израиль расширяет свою зону контроля в ущерб территориальной целостности Сирии.
С другой стороны, как обеспечить территориальную оборону Сирии, когда тот же Израиль уничтожил почти все военные ресурсы сирийской армии, от ВМФ до авиации и ПВО?
Как это часто бывает, в Сирии произошла смена власти, но это было далеко от чисто внутриполитического события, не говоря уже о том, что в этот момент некоторые региональные и международные центры пытаются укрепить то, что было достигнуто, в то время как другая часть уже готовится к реваншу или, по крайней мере, препятствует окончательному разрешению ситуации.
В Армении в 2018 году пришедшие к власти силы и их внешние ставленники вышли на поле с смелыми лозунгами защиты суверенитета и территориальной целостности страны, объявили смену власти исторической победой, а через 2 года Армения и Арцах получили в жестокую войну. В последующие годы важная часть суверенной территории Ресоублики Армения была оккупирована, Арцах азербайджанизирован, не говоря уже о тысячах жертв, раненых и насильственно перемещенных лицах».