«Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը կարևոր է նաև Արցախում տեղի ունեցած ողբերգության մասին ավելի բարձր, ավելի հետևողական խոսելու համար»,- «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններ. սպառնալի՞ք, թե՞ հնարավորություն» միջազգային խորհրդաժողովի ժամանակ նշեց Արցախի ԱԳ նախկին նախարար Կարեն Միրզոյանը։
«Ես համոզված եմ, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ Արցախում՝ մեր ժողովրդի մի զանգվածի հայրենազրկումն իր հայրենիքից, որտեղ այդ ժողովուրդն ապրել է հազարամյակներով, նրանց մի մասի ուղղակի ոչնչացում, այնպիսի պայմանների ստեղծում, որոնք արցախահայության գոյությունն իրենց հայրենիքում՝ Արցախում, դարձրին անհնարին, ոչ այլ ինչ է, քան ցեղասպանություն։ Եվ դրա մասին մենք պետք է բարձրաձայնենք, պետք է խոսենք»,- ընդգծեց Կարեն Միրզոյանը։
Նա նշեց նաև՝ Հայաստանի գործող իշխանության վարած քաղաքականությունը դիսոնանսի մեջ է հանրային այս պահանջի հետ, սակայն դա չպետք է մեզ կանգնեցնի։
«Ի վերջո, ցանկացած իշխանություն գալիս և գնում է։ Իշխանությունը, որքան էլ ոգևորված լինի իշխանության ղեկին գտնվելուց, ժամանակավոր երևույթ է, իսկ հավերժական կատեգորիան ազգն է և նրա նպատակներն ու գաղափարները»,- ասաց Արցախի ԱԳ նախկին նախարարը։

«Международное признание Геноцида армян важно также для того, чтобы более громко и последовательно говорить о трагедии, произошедшей в Арцахе»,  - заявил бывший министр иностранных дел Арцаха в ходе международной конференции «Отношения Армения-Турция: угроза или возможность?»
"Я убеждён, что то, что произошло в Арцахе - депатриация массы нашего народа со своей родины, где этот народ проживал тысячи лет, прямое уничтожение его части, создание таких условий, которые сделали невозможным существование арцахских армян на их родине, в Арцахе, это не что иное, как геноцид. И мы должны об этом постоянно говорить", - подчеркнул Карен Мирзоян.
Он также отметил, что политика, проводимая нынешними властями Армении, находится в диссонансе с этим общественным запросом, но это не должно нас останавливать.
«Ведь любая власть приходит и уходит. Власть, как бы она ни радовалась пребыванию у власти, - явление временное, а вечная категория - это нация и ее цели и идеи", - заявил бывший министр иностранных дел Арцаха.