Բաքվում Ռուբեն Վարդանյանին ցանկանում են դատապարտել ցմահ բանտարկության. Պաշտպանական թիմ
Ադրբեջանի դատախազները հայ քաղբանտարկյալ, մարդասեր ու բարերար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ շուրջ 45 հնարավոր մեղադրանքների նոր ու հսկայածավալ փաթեթ են առաջադրել, հաղորդել է նրա պաշտպանական թիմը: Այդ մեղադրանքներով Վարդանյանին սպառնում է ցմահ ազատազրկման հեռանկարը։
Ռուբեն Վարդանյանի դեմ ներկայացված նոր մեղադրանքներն առնչվում են Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի 20 տարբեր հոդվածների հատկանիշներին։ Շինծու ապացույցները ներկայացված են 100 հատորով, ընդհանուր ծավալը կազմում է մոտ 25 հազար էջ, ամբողջը՝ ադրբեջաներեն:
Ենթադրյալ «ապացույցներն» ամբողջությամբ թաքցվել են թե Ռուբեն Վարդանյանից, թե հանրությունից՝ այն պատճառաբանությամբ, թե այդ մեղադրանքներն առնչվում են «Ադրբեջանի ազգային անվտանգությանը»: Ռեժիմը, միևնույն ժամանակ, հրաժարվել է Վարդանյանին և նրա փաստաբանին տրամադրել «ապացույցների» պատճենները։ Նրանց թույլատրվում է նյութերին ծանոթանալ առանց պատշաճ թարգմանության, սահմանափակ ժամկետներում, սակայն «ազգային անվտանգության նկատառումներով»՝ նրանք սահմանափակված են որևէ նշում կատարելու հնարավորությունից: Հետևաբար, Վարդանյանն ու նրա փաստաբանը ծայրահեղ կերպով սահմանափակված են իրենց իրավունքներում, որպեսզի դատավարության ժամանակ պատրաստ լինեն պաշտպանության։
«Այս մեղադրանքները Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային իրավական պարտավորությունների կոպտագույն խախտում են,- ասել է Վարդանյան ընտանիքի միջազգային իրավախորհրդատու Ջարեդ Գենսերը։- Մեղադրանքների այդ երկար շարանը՝ ակնհայտ ցինիկ փորձ է Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրելու այն ամենի մեջ, ինչ ադրբեջանական ռեժիմն արել է Լեռնային Ղարաբաղում։ Ավելին, Ադրբեջանի մերժումը՝ հանրային դարձնելու և ծանոթացման ներկայացնելու Վարդանյանի դեմ ուղղված բոլոր մեղադրանքներն ու այսպես կոչված ապացույցները, վերահաստատում է, որ դրանք քաղաքական դրդապատճառներ ունեն: Ռեժիմը նաև գիտակցում է, որ ցանկացած անկախ դիտորդ կնկատի, որ ներկայացված մեղադրանքներում որևէ արժանահավատ ապացույց չկա ու չի սատարի նրանց մերկապարանոց մեղադրանքները: Այս մոտեցումը հստակորեն ծրագրված է, որպեսզի Ալիևը կարողանա արդարացնել գաղտնի դատավարության անցկացումը, որը կլինի ո՛չ անկախ, ո՛չ էլ անաչառ»:
Ռուբեն Վարդանյանի ընտանիքը, զգուշացնելով, որ այս նոր մեղադրանքներն ազդարարում են Ալիևի կողմից ընդդիմադիր ձայները լռեցնելու ակտիվացող արշավի մասին, կոչ է անում Ժողովրդավար աշխարհին՝ ցույց տալ, որ նման աղաղակող խախտումներն այլևս չեն կարող հանդուրժվել, և ապահովել, որ միջազգային կազմակերպություններն ու լրատվամիջոցները ներկա լինեն դատավարությանը։
«Հորս դեմ ներկայացված այս վերջին մեղադրանքներն արդարադատության ծաղր են և COP29-ի ձախողումների համար հատուցում,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:- Ռուբեն Վարդանյանը երեք ամիս եղել է Լեռնային Ղարաբաղի պետնախարար, որտեղ նա փորձում էր սոցիալական կենսական ծրագրերի միջոցով բարելավել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կյանքը: Ցավոք, սրա դիմաց նա կանգնել է ցմահ ազատազրկման սպառնալիքի առջև՝ աշխարհի ամենակոռումպացված ռեժիմներից մեկի կողմից։ Նրա ձերբակալությունը և առաջադրված կեղծ մեղադրանքները ազդանշան են ամբողջ աշխարհի հայերի համար, որ ոչ ոք ապահով չէ: Ավելի քան երկու տարի է, ինչ ընտանիքը չի կարողանում տեսնել նրան։ Մենք մտավախություն ունենք, որ հնարավոր է այլևս չկարողանանք նրան տեսնել, եթե ժողովրդավար աշխարհը միջոցներ չձեռնարկի այս անհեթեթությանը վերջ տալու համար»։
Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, որը պաշտոնավարել է 2022 թ. նոյեմբերից մինչև 2023 թ. փետրվար, միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումով շարունակում է պահվել Բաքվի բանտում: Նրա դատավարությունը, որն արդեն բազմիցս հետաձգվել է, ակնհայտ է, որ հեռու է լինելու միջազգային ստանդարտներին համապատասխանելուց:

Прокуратура Азербайджана предъявила около 45 возможных обвинений армянскому политзаключенному, меценату и благотворителю Рубену Варданяну, сообщила команда защиты Рубена Варданяна, отметив, что Варданяну грозит пожизненное заключение.
Новые обвинения, предъявленные Рубену Варданяну, подпадают под 20 различных статей Уголовного кодекса Азербайджана. Так называемые «доказательства» изложены на азербайджанском языке на 25 000 страниц 100 томов. Все сфабрикованные доказательства были скрыты не только от общественности, но и от самого Варданяна на том основании, что обвинения касаются «национальной безопасности Азербайджана». Режим отказался предоставить обвиняемому и его адвокату даже копии так называемых доказательств — им разрешено было лишь просмотреть материалы без надлежащего перевода и только в ограниченное время. Более того, по всё тем же соображениям «национальной безопасности» в ходе ознакомления было запрещено делать какие-либо записи. Таким образом, Рубен Варданян и его адвокат крайне ограничены в своем праве подготовиться к суду и выстроить защиту.
«Эти обвинения — вопиющее нарушение обязательств Азербайджана в отношении международного права, — заявил адвокат Варданяна Джаред Генсер. — Oтказ Азербайджана обнародовать все обвинения и предоставить нам на рассмотрение все так называемые доказательства против Рубена ещё раз подтверждает политическую мотивированность. Режим осознаёт, что любой независимый наблюдатель придёт к выводу о том, что достоверных доказательств, подкрепляющих обвинения, не существует. Такой подход явно нацелен на то, чтобы Алиев смог оправдать тайный суд трибунала, который не будет ни независимым, ни беспристрастным».
Семья Рубена Варданяна убеждена, что эти новые обвинения свидетельствуют об усилении кампании Ильхама Алиева против инакомыслящих и семья призывает Демократический Мир должен показать, что такие вопиющие нарушения нельзя терпеть, и настоять на судебном процессе, на котором будут присутствовать представители международных организаций и средств массовой информации.
«Новые обвинения против моего отца — это пародия на правосудие.— заявил сын Рубена Варданяна Давид Варданян. — Рубен Варданян был госминистром Нагорного Карабаха три месяца, и всё это время он проводил значимые социальные программы, чтобы улучшить условия жизни своих сограждан. Наградой за это, увы, стала перспектива пожизненного заключения в стране с одним из наиболее коррумпированных режимов на планете. Арест моего отца, как и выдвинутые против него ложные обвинения — это предупреждение армянам всего мира, что никто из нас не в безопасности. Вот уже больше двух лет наша семья не видела отца. Мы боимся, что так и не увидим его снова, если демократический мир не примет меры и не положит конец этому абсурду».