Անցնող տարում Միության անդամ երկրները ԵԱՏՄ տնտեսական հանձնաժողովի հետ համատեղ ակտիվորեն աշխատել են 2023 թվականի վերջին  ԵԱՏՄ-ի Խորհրդի կողմից ընդունված եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների զարգացման համապարփակ ծրագրի իրագործման ուղղությամբ։ Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում, խոսելով եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների և առաջնային ինտեգրացիոն ենթակառուցվածքային նախագծերի մասին, այս մասին ասել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի էներգետիկայի և ենթակառուցվածքի նախարար Արզբեկ Կոժոշևը:
«Միության անդամ երկրների միջև տրանսպորտային կապերը գտնվում են բարձր մակարդակի վրա։ Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ, օրինակ, ԵԱՏՄ-ն ճանապարհների երկարությամբ աշխարհում զբաղեցնում է 4-րդ տեղը, իսկ երկաթուղիների երկարությամբ՝ 3-րդ տեղը։
Եվրասիական տրանսպորտային միջանցքները ելք  ունեն դեպի Բալթիկ և Կարմիր ծովեր, Եվրոպա, Չինաստան, Իրան, Արաբական երկրներ և Հնդկաստան»,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ այս ընթացքում տարվել է մեծ վերլուծական աշխատանք, այդ թվում՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացման վերլուծություն թիրախային զարգացման ցուցանիշների  և եվրասիական տրանսպորտային միջանցքների անձնագրերի նախապատրաստման, միջանցքների վերաբերյալ միանման պահանջների մշակման, ինչպես նաև մասնակի հատվածների զարգացման միջոցառումների սահմանման վերաբերյալ։

В минувшем году страны Союза совместно с ЕЭК активно работали над реализацией комплексного плана развития евразийских транспортных коридоров, принятого Коллегией ЕЭК в конце 2023 года.
Об этом в беседе с корреспондентом Арменпресс в Москве заявил министр по энергетике и инфраструктуре Евразийской экономической комиссии Арзыбек Кожошев, говоря о евразийских транспортных коридорах и первоочередных интеграционных инфраструктурных проектах.
"В ЕАЭС высокие показатели транспортной связуемости между государствами-членами. Например, по протяженности автомобильных дорог ЕАЭС занимает 4 место в мире, по протяженности железных дорог – 3 место в мире.
Евразийские транспортные коридоры имеют выходы к Балтийскому и Чёрному морю, Европе, Китаю, Ирану, Арабским странам и Индии", - сказал министр, отметив за этот период была проведена большая аналитическая работа, в том числе по анализу развития транспортной инфраструктуры, подготовке целевых индикаторов развития и паспортов евразийских транспортных коридоров, разработке единых требований к коридорам, а также определению мероприятий по развитию отдельных участков.