2018թ. սեպտեմբերին, USAID-ին NDI-ի և CRRC Armenia-ի հետ համատեղ, «Հեղափոխությունից հետո. ՀՀ քաղաքացիների գերակայություններն ու սպասելիքները նոր կառավարությունից» խորագրով հետազոտություն էր հրապարակել: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրություններն արվել էին ամբողջ հանրապետությունում` 2018թ. օգոստոսի 22-ից 26-ը: Այսինքն` Նիկոլի, այսպես կոչված, «հեղափոխությունից» շուրջ երեք ամիս հետո՝ հասարակության էյֆորիայի գագաթնակետին:
Ըստ այդ հարցման, Հայաստանի քաղաքացիները հույս ունեին, որ նոր կառավարությունը, առավելագույնը հինգ տարվա ընթացքում, կլուծի հետևյալ առաջնային խնդիրները: Անցել է ավելի քան վեց տարի, և ունենք հետևյալ պատկերը:
1. Աշխատանք
Համաձայն ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի պաշտոնական տվյալների, 2024թ. առաջին կիսամյակում գործազրկությունը կազմել է շուրջ 14.7%: Ես չգիտեմ, թե զբաղվածների քանի տոկոսն է իր աշխատանքով կարողանում լուծել նվազագույն սոցիալական կարիքները, այնուամենայնիվ, ՀՀ քաղաքացիների գործազրկության հարցը շուրջ յոթ տարի հետո լուծված չէ: 2017թ. համեմատ գործազրկությունը նվազել է ընդամենը 3,1%-ով:
2. Տնտեսական աճ
Ոչ մի մասնագետ առ այսօր, հրապարակային չի բացատրել, թե եթե չլիներ Սերժ Սարգսյանի` ԵԱՏՄ մտնելու որոշումը և եթե չլիներ ռուս-ուկրաինական հակամարտության արդյունքում Հայաստան ներհոսած զուգահեռ էքսպորտը, ռելոկացիոն բիզնեսներն ու վերարտահանումները, ապա ի՞նչ վիճակ կունենար Հայաստանի տնտեսությունը 44-օրյա աղետալի պատերազմի, Արցախի կորստի և կրկնակ աճած պետական պարտքի պարագայում: 2017թ. ՀՀ տնտեսական աճը կազմել է 7,5% իսկ 2024թ., ըստ կառավարության, տնտեսական աճը կլինի մոտ 6 %: Այսինքն` շուրջ 1,5%-ով պակաս, քան կար Սերժ Սարգսյանի կառավարման վերջին տարում:
3. Օտարերկրյա ներդրումներ, աշխատող գործարանների ավելացում
Ես չգիտեմ, թե քանի աշխատող գործարան է ավելացել կամ ի՞նչ են դրանք արտադրում՝ բացի գործող կառավարիչների խոստացված ու գոյություն չունեցող «Սեպուհ» ավտոմեքենայի գործարանից, Կոտայքի արևային պանելների գործարանից, Արթիկի վերելակների գործարանից, Մերձավանի հայկական հեռուստացույցների և այլ կենցաղային տեխնիկայի գործարանից, Արմավիրի աղբի վերամշակման գործարանից և այլն: Բայց որ օտարերկրյա ներդրումները 2022թ. համեմատ 2023թ. նվազել են շուրջ 30%-ով՝ դա ՀՀ վիճպետկոմիտեի հրապարակած ցուցանիշն է: 2024թ. մասին դեռ տվյալներ չկան:
4. Կոռուպցիայից զերծ երկիր
Սա իշխող ՔՊ-ի և իր ընտրողների «ամենասիրելի» թեման է: Այս գործի մասնագետը չեմ, բայց պետք է արձանագրել, որ կոռուպցիայի դեմ կատաղի պայքարը թևակոխելու է շարունակվող քաղաքական հետապնդումների հերթական փուլը:
5. Կոմունալ վճարների, հարկերի, երթևեկության տուգանքների, սննդի ու վառելիքի գների իջեցում
2018թ. ապրիլին 2017թ. ապրիլի համեմատ արձանագրվել է սպառողական ապրանքների 2,4% գնաճ: 2019թ. մայիսին, 2018թ. մայիսի համեմատ սպառողական ապրանքների գներն աճել են 2,8%-ով: 2020թ. նոյեմբերին 2019թ. նոյեմբերի համեմատ՝ աճել են 1%-ով: 2021թ. դեկտեմբերին 2020թ. դեկտեմբերի համեմատ սպառողական գներն աճել են 7,7%-ով: 2022թ. հեկտեմբերին 2021թ. հոկտեմբերի նկատմամբ գների աճը կազմել է 9,5%: 2023թ. դեկտեմբերին 2022թ. դեկտեմբերի համեմատ տեղի է ունեցել 0,6% գնանկում: Որոշ իմաստով այս ցուցանիշները կարող են համադրելի չլինել ժամանակագրության առումով, բայց ակնհայտ է, որ 2018թ. համեմատ 2023թ.-ին տեղի է ունեցել սպառողական գների առնվազն 20,5% գնաճ (թանկացումներ): Եթե սրան գումարենք տարբեր ծառայությունների դիմաց վճարների, տարբեր հարկատեսակների և վարչական տուգանքների աճը՝ կարելի է ասել, որ աշխատավարձերի ավելացումները սովորական քաղաքացու համար գրեթե որևէ հարց չեն լուծել՝ եթե ոչ հակառակը:
6. Աշխատավարձերի և կենսաթոշակների բարձրացում
Այս հարցում ևս քաղաքացիների ակնկալիքներն առանձնապես չեն բավարարվել: Յոթ տարվա ընթացքում նվազագույն կենսաթոշակի չափը 31600 դրամի փոխարեն սահմանվել է 36000 դրամ: Իսկ աշխատանքային կենսաթոշակի չափը հաշվարկելու համար հիմնական կենսաթոշակի չափը 21000-ի փոխարեն սահմանվել է 24000 դրամ: Աշխատավարձերի բարձրացում, իհարկե, տեղի ունեցել է, բայց հիմնականում պետական և հանրային ծառայողների համար, այն էլ պագևավճարների կամ հավելավճարների տեսքով:
7. Արցախի հարցի լուծում և խաղաղություն
Այստեղ են ասել՝ խեղճ քաղաքացիներ: Ու՞մ հետ եք կապել հույսներդ և ի՞նչ ստացաք արդյունքում: Զոհեր, ավերածություններ, աշխարհով մեկ խայտառակություն, ծնկաչոք մուրացող «խաղաղություն», ՀՀ-ից օկուպացված ինքնիշխան տարածքներ և ամբողջությամբ կորսված հայրենիքի մի կարևոր կտոր: Այս հարցում պարզվեց, որ մեր քաղաքացիների և իշխանությունը զավթած խմբակի շահերը բոլորովին համահունչ չէին:
8. Ուժեղ բանակ
Ուժեղ բանակ ունենալու քաղաքացիների ցանկությունը «կատարվել է» շուրջ 5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի ընդհանուր արժեքով սպառազինությունը և տեխնիկան Ադրբեջանին թողնելու, կամ դրա որոշ մասը քաոտիկ պատերազմում կորցնելու տեսքով: Ուժեղ բանակ ունենալու փոխարեն մեր «հեղափոխականների» ԶՈՒ-ն կորցրեց իր ամենամարտունակ ստորաբաժանումը՝ Արցախի ՊԲ-ն: Ուժեղ բանակ ունենալու քաղաքացիների ցանկությունն ամենևին մարտական ուղի անցած լավագույն սպայակազմի դեմ քրեական գործեր հարուցելու, նրանց պախարակելու կամ դեմոնիազացնելու մեջ չէր: Այս հարցում ևս ՀՀ քաղաքացիների և իշխանության շահերը համահունչ չէին:
9. Կրթության որակի բարելավում
Կրթության որակի բարելավումն առանձնահատուկ կարևոր խնդիր էր, իսկ հիմա ուղղակի դարձել է ազգային անվտանգության սպառնալիք: Միայն դպրոցի կամ մանկապարտեզի շենքի վերանորոգումը դեռևս չի նշանակում կրթության որակի բարելավում: Անգրագիտությունը կարող է վխտալ նաև շքեղ պալատներում: Իսկ թե երիտասարդության շրջանում ինչ ծավալով են աճել թմրամիջոցներից կամ շահումով խաղերից կախվածությունը՝ դա արդեն առանձին թեմա է:
10. Միգրանտների վերադարձ, հայրենադարձություն
Եթե մինչև 2019թ. թույլ հույսեր կային, որ հայրենադարձությունը կարող է մոտիվացված լինել և գրավիչ դառնալ մեր շատ հայրենակիցների համար, ապա 2020թ-ից հետո պատկերը, մեղմ ասած, տխուր է: 2021թ. ՀՀ սահմանը հատել և չի վերադարձել 73570 մարդ, 2022թ.-ին՝ 27940 մարդ, 2023թ.-ին՝ 36510 մարդ: Այսինքն՝ երեք տարում Հայաստանից հեռացել են շուրջ 138000 քաղաքացիներ: Եթե համարենք, որ այս մարդիկ այլևս չեն վերադառնալու Հայաստան, կամ առնվազն երկար ժամանակ հետ չեն գալու, ապա, ցավով պետք է արձանագրել, որ Նիկոլի իշխանության երեք տարիներին Հայաստանից ամբողջությամբ հեռացել է, օրինակ՝ Գյումրու չափ մի քաղաք:
Մեկնաբանություններն ավելորդ են: Իշխանությունների ստերն ու կեղծիքը շարունակվում են: Հայաստանը ծայրահեղ լուրջ մարտահրավերների ու սպառնալիքների առջև է կանգնած:

В сентябре 2018 года USAID совместно с NDI и CRRC Армения опубликовало исследование под названием «После революции: приоритеты и ожидания граждан Республики Армения от нового правительства».
Опросы общественного мнения проводились по всей стране с 22 по 26 августа 2018 года. То есть примерно через три месяца после так называемой «революции» Никола, на пике общественной эйфории.
Согласно этому опросу, граждане Армении надеялись, что новое правительство в течение пяти лет решит следующие основные проблемы. Прошло более шести лет, и мы имеем следующую картину:
1. Работа
По официальным данным Статистического комитета Республики Армения, в первом полугодии 2024 года безработица составила около 14,7%. Не знаю, какой процент трудоустроенных способен решить своим трудом минимальные социальные потребности, однако проблема безработицы среди граждан Республики Армения не решена уже около семи лет. По сравнению с 2017 годом уровень безработицы снизился всего на 3,1%.
2. Экономический рост
На сегодняшний день ни один специалист публично не объяснил, что если бы не решение Сержа Саргсяна о вступлении в ЕАЭС и если бы не было параллельного экспорта, релокации бизнеса и реэкспорта, поступающего в Армению в результате российско-украинского конфликта, то каким было бы состояние экономики Армении после катастрофической 44-дневной войны, потери Арцаха и удвоения госдолга. В 2017 году экономический рост Республики Армения составил 7,5%, а в 2024 году, по оценкам правительства, экономический рост составит около 6%. То есть примерно на 1,5% меньше, чем в последний год правления Сержа Саргсяна.
3. Иностранные инвестиции, увеличение действующих заводов
Я не знаю, сколько заводов добавилось и что они производят, кроме обещанного нынешними управленцами несуществующего автозавода "Сепух", завода солнечных панелей "Котайк", завода по производству лифтов "Артик", армянских телевизоров "Мердзаван" и прочих заводов бытовой техники, завода по переработке мусора Армавира и т.д. Но что иностранные инвестиции сократились примерно на 30% по сравнению с 2022 годом, таков показатель, опубликованный Статистическим комитетом Республики Армения. За 2024 год данных пока нет.
4. Свободная от коррупции страна
Это «любимая» тема правящей партии «ГД» и ее избирателей. Я не эксперт в этом вопросе, но следует отметить, что ожесточенная борьба с коррупцией приведет к очередному витку продолжающихся политических преследований.
5. Снижение коммунальных платежей, налогов, штрафов за нарушение правил дорожного движения, цен на продукты питания и топливо
В апреле 2018 года по сравнению с апрелем 2017 года зафиксирована инфляция потребительских товаров на 2,4%. В мае 2019 года цены на потребительские товары выросли на 2,8% по сравнению с маем 2018 года. В ноябре 2020 года по сравнению с ноябрем 2019 года они выросли на 1%. В декабре 2021 года по сравнению с декабрем 2020 года потребительские цены выросли на 7,7%. В октябре 2022 года рост цен составил 9,5% по сравнению с октябрем 2021 года. В декабре 2023 года по сравнению с декабрем 2022 года произошло снижение цен на 0,6%. В каком-то смысле эти показатели могут быть несопоставимы в хронологическом плане, но ясно, что в 2023 году по сравнению с 2018 годом наблюдалась инфляция потребительских цен (рост цен) не менее 20,5%. Если к этому добавить повышение тарифов на различные услуги, различные виды налогов и административные штрафы, то можно сказать, что повышение заработной платы не решило практически ни одного вопроса для рядового гражданина, если не наоборот.
6. Повышение зарплат и пенсий
В этом плане ожидания граждан не особо оправдались. Размер минимальной пенсии был установлен на уровне 36 000 драмов вместо 31 600 драмов. Конечно, повышение зарплат произошло, но в основном у государственных и общественных служащих, в виде премий или надбавок.
7. Решение Арцахского вопроса и мир
В данном случае говорят: «Бедные граждане. На кого вы надеялись и что получили в результате?» Жертвы, разрушения, позор, выпрашивание «мира», օккупированные суверенные территории Армении и важный кусок Родины, который был полностью потерян ․․․ В этом вопросе оказалось, что интересы наших граждан и группировки, захватившей власть, совершенно не совпадали.
8. Сильная армия
Желание граждан иметь сильную армию было «реализовано» в виде оставления Азербайджану вооружения и техники общей стоимостью около 5 миллиардов долларов США или потери их части в хаотичной войне. Вместо сильной армии вооруженные силы наших «революционеров» потеряли самое боеспособное подразделение – Армию обороны Арцаха. Желание граждан иметь сильную армию заключалось вовсе не в возбуждении уголовных дел против лучших офицеров, прошедших боевой путь, осуждении или демонизации их. И в этом вопросе интересы граждан Республики Армения и власти не совпали.
9. Повышение качества образования
Повышение качества образования было особенно важным вопросом, а теперь оно стало прямой угрозой национальной безопасности. Простой ремонт здания школы или детского сада не означает улучшения качества образования. Неграмотность можно встретить и в роскошных дворцах, а степень пристрастия к наркотикам или азартным играм среди молодежи – отдельная тема.
10. Возвращение мигрантов, репатриация
Если до 2019 года были слабые надежды на то, что репатриация может быть мотивированной и привлекательной для многих наших соотечественников, то после 2020 года картина, мягко говоря, печальная. В 2021 году границу Армении пересекли и не вернулись 73 570 человек, в 2022 году - 27 940 человек, в 2023 году - 36 510 человек. То есть за три года Армению покинули около 138 000 граждан. Если будем считать, что эти люди больше не вернутся в Армению или, по крайней мере, не вернутся еще долгое время, то с болью следует отметить, что за три года правления Никола город размером с Гюмри, например, полностью покинул Армению.
Комментарии излишни. Ложь и фальсификации властей продолжаются. Армения сталкивается с чрезвычайно серьезными вызовами и угрозами.