ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Արտակ Զաքարյանն արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարությանը, իբրև «1994 թվականից ի վեր  բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին»։
Փաշինյանի այս պնդմանն ի պատասխան՝ Արտակ Զաքարյանը գրել է․
«Հարգելի Վահան Փափազյան, Ալեքսանդր Արզումանյան, Վարդան Օսկանյան, Էդվարդ Նալբանդյան, Զոհրաբ Մնացականյան, Արա Այվազյան․  փաստորեն դուք, որպես ՀՀ արտգործնախարարներ, երկար տարիներ բանակցել եք, թե ինչպե՞ս Արցախը «վերադարձնեք» Ադրբեջանին և 28 տարի շարունակ (1994թ-ից մինչև 2022թ.), չե՛ք կարողացել լուծել այդ պարզ խնդիրը:

Член исполнительного органа РПА Артак Закарян отреагировал на сегодняшнее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что якобы "с 1994 года переговорный процесс идет о возвращении Нагорного Карабаха Азербайджану".
В ответ на утверждение Пашиняна Артак Закарян написал:
«Уважаемые Ваан Папазян, Александр Арзуманян, Вардан Осканян, Эдвард Налбандян, Зограб Мнацаканян, Ара Айвазян, получается вы, как министры иностранных дел Республики Армения, много лет вели переговоры о том, как «вернуть» Арцах Азербайджану и за 28 лет (с 1994 по 2022 годы) не смогли решить эту простую задачу.