Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը ընդգծում է՝  Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, իբրև «1994 թվականից ի վեր  բանակցային գործընթացը եղել է Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմ վերադարձնելու մասին», իր իսկ մեղքերը քավելու, իր սխալներն արդարացնելու դրսևորում է։
«1992 թվականից ԼՂ բանակցությունների առաջին գծում եմ եղել։ 2008-ին՝ բանակցային գագաթնակետին, ստացել ենք Մադրիդյան սկզբունքների փատաթուղթը, որտեղ, առաջին անգամը լինելով, ամրագրվում էր ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը, և դա հաստատվում էր միջազգային հանրության կողմից՝ 3 համանախագաահող երկրների կողմից, որ ԼՂ ժողովուրդն իրավունք ունի հանրաքվեի միջոցով որոշել իր քաղաքական ճակատագիրը։ Սա իսկապես եղել է մեծ հաջողություն»,- բանակցային գործընթացին անդրադառնալով՝ նշեց Վարդան Օսկանյանը։
Նախկին արտգործնախարարը շեշտեց նաև՝ բանակցային գործընթացի վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի ասածներն իրականության հետ որևէ աղերս չունեն, և ինքը, լինելով բանակցությունների ակունքում կանգնած դիվանագետ, ըստ այդմ՝ քաջատեղյակ լինելով ամբողջ պրոցեսից, թույլ չի տալու, որ Նիկոլ Փաշինյանը խաբի ժողովրդին։
«Թույլ չեմ տալու իրեն դա անել՝ հանուն Եռաբլուրում հանգչող տղաների»,- ասաց Վարդան Օսկանյանն ու Փաշինյանին իր կոչն ուղղեց․
«Ես ինքս եմ ձեռնոց նետում Փաշինյանին և ասում՝ եթե հավատում ես քո ասածին, եթե անկեղծ ես ինքդ քո նկատմամբ, արի՝ հանրային բանավեճ անցկացնենք»։

Бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян подчеркивает, что заявление Никола Пашиняна о том, что "с 1994 года переговорный процесс шел о возвращении Нагорного Карабаха Азербайджану", является проявлением искупления его собственных грехов, оправданием своих ошибок.
«С 1992 года я находился на передовой линии переговоров по Нагорному Карабаху. В 2008 году, в разгар переговоров, мы получили пакет Мадридских принципов, где впервые было подтверждено право народа Нагорного Карабаха на самоопределение, и это было подтверждено международным сообществом, тремя странами-сопредседателями было подтверждено, что народ Нагорного Карабаха имеет право решать свою политическую судьбу посредством референдума. Это был действительно большой успех", - сказал Вардан Осканян, сославшись на переговорный процесс.
Бывший министр иностранных дел также подчеркнул, что то, что сказал Никол Пашинян о переговорном процессе, не имеет ничего общего с реальностью, и он, будучи дипломатом, который находился у истоков переговорного процесса, хорошо осведомленный обо всем процессе, не позволит Николу Пашиняну обманывать народ.
«Я не позволю ему сделать это ради ребят, которые покоятся в Ераблуре», - заявил Вардан Осканян и обратился с призывом к Пашиняну:
«Я сам бросаю вызов Пашиняну и говорю: если ты веришь в то, что говоришь, если ты честен с самим собой, давай проведем публичные дебаты».