Վերջին շրջանում Փաշինյանի և կնոջ ռեալիթի շոու հիշեցնող ակտիվությունը պետք է դիտարկել Հայաստանի համար նախապատրաստվող նոր զիջումների համատեքստում, այս մասին հայտարարել է ՀՅԴ ԳՄ անդամ, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ շրջանակում պետք է դիտարկել նաև բանավեճի աղմկահարույց առաջարկը։
«Առաջարկից առաջ Նիկոլը լավ գիտեր, որ իր հետ նախկին նախագահները չեն բանավիճելու։ Պարզ պատճառով՝ Արցախի հայկական լինելու հարցում հայկական կողմը նույնիսկ Ալիևի հետ չի բանավիճել։ Ինչպես հայկական կողմը Թուրքիայի հետ չի բանավիճել ցեղասպանության փաստի շուրջ։ Դրանք պատմական փաստեր են, որոնք բանավեճի առարկա են փորձում դարձնել բացառապես մեր թշնամիները։
Ուրեմն խնդիրը ոչ թե բանավեճի առարկան է, այլ հերթական զիջումներից առաջ մեղավորների նշանակումը։
Այսպիսով՝ մեկնարկում է Ալիևի հերթական պահանջները բավարարելու (Մինսկի խմբի լուծարում, սահմանագծման և սահմանազատման անվան տակ նոր տարածքների հանձնում, վերջնական կապիտուլյացիայի ստորագրում, ադրբեջանցիներին՝ Հայաստանում բնակեցում) քարոզարշավը և դրա նախապատրաստական աշխատանքները։
Եվ այս սցենարում ամենասարսափելին հայ ժողովրդին Փաշինյան-Ալիև պայմանավորվածությունների հանցակիցը կամ լուռ վկան դարձնելու միտումն է։
Այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է, որ քաղաքական ուժերը, փորձագիտական դաշտը, հանրային առողջ շերտերը չընկնեն Փաշինյանի կողմից լարած ծուղակը և ակամայից մաս չդառնան նրա կողմից թելադրված կեղծ օրակարգին։
Հետևաբար, մենք պետք է կենտրոնանանք երկու հիմնական անելիքների վրա՝
-բոլոր հնարավոր միջոցներով հանրությանը ներկայացնել իրականությունը և թույլ չտալ կեղծել այն
-համախմբել ուժերը սպասվող սպառնալիքները կանխելու ուղղությամբ։
Հ.Գ. Այս առումով չափազանց գնահատելի են նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի կողմից իրականացվող հանրային իրազեկման աշխատանքները և փաստարկված այլընտրանքային առաջարկների ներկայացումը»,- հավելել է Սաղաթելյանը։

Активность Пашиняна и его супруги в последний период, напоминающая  реалити-шоу, следует рассматривать в контексте новых уступок, которые готовятся для Армении. Об этом написал на своей странице в «Facebook» представитель Верховного органа  АРФ "Дашнакцутюн", депутат фракции «Армения» НС Ишхан Сагателян.
По его словам, предложение о дебатах также следует рассматривать в этих рамках.
«До этого предложения Никол прекрасно знал, что бывшие президенты не будут с ним дискутировать. По одной простой причине – в вопросе того, что Карабах является армянским, армянская сторона не дискутировала даже с Алиевым. Точно так же как армянская сторона не дискуссировала с Турцией вокруг факта Геноцида. Это исторические факты, которые пытаются сделать предметом дискуссий лишь наши враги. Поэтому вопрос не в предмете дискуссии, а в назначении виновных перед очередными уступками.
Итак, начинается агиткампания по удовлетворению требований Алиева (роспуск Минской группы, сдача новых территорий под предлогом демаркации и делимитации, подписание окончательной капитуляции, расселение азербайджанцев в Армении) и ее подготовительные работы.
И самое страшное в данном сценарии – тенденция сделать армянский народ соучастником или молчаливым свидетелем договоренностей Пашинян-Алиев.
Именно поэтому очень важно, чтобы политические силы, экспертное поле и здоровые общественные слои не попались в ловушку, расставленную Пашиняном, и невольно не стали частью диктуемой им ложной повестки.