ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը դիմել է Նիկոլ Փաշինյանին․
«Ինչի՞ շուրջ բանավիճեմ քեզ հետ, երբ բանավեճի առարկան՝ հազարամյակների հայկական Արցախը, քո արկածախնդրության պատճառով այլևս գոյություն չունի, և քեզ այլ բան չի մնում՝ այս դառն իրողությունից մեր ժողովրդի ուշադրությունը շեղելու հուսահատ ճիգերից բացի։
Աղմկիր՝ որքան ուզում ես, այս իրողությունն արդեն պատմական փաստ է, որն այլևս ջնջել չի լինի։
Իսկ եթե, Նիկոլ, ցանկանում ես, որ հանրությունն իմանա ողջ ճշմարտությունը ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման դիվանագիտական գործընթացի մասին, ապա առաջարկում եմ. քանի որ Արցախի կործանումից հետո այդ գործընթացի խորհրդապահությունը կորցրել է իր իմաստը, հրապարակել Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից պաշտոնապես ներկայացված խաղաղության բոլոր (այդ թվում՝ 2019թ. հունիսի) պլանները և հայկական դիվանագիտության պաշտոնական պատասխանները դրանց։
Այ, դա արդեն կլինի իսկական բանավեճ՝ հիմնված փաստերի վրա։ Իսկ եթե դա չանես, ևս մեկ անգամ կապացուցես, որ փախչում ես ճշմարտությունից և զբաղված ես պատմական պատասխանատվությունից փոքրոգիաբար խուսափելու գործով»։

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян ответил на приглашение премьер-министра Никола Пашиняна принять участие в дебатах:
«О чем мне вести с тобой дебаты, когда предмета дебатов, тысячелетнего армянского Арцаха, из-за твоего авантюризма больше не существует, и тебе не остается ничего иного, кроме отчаянных попыток отвлечения внимания нашего народа от этой горькой реальности?
Шуми, сколько хочешь. Эта реальность — уже исторический факт, которого не сотрешь.
Вот тогда это действительно будут дебаты, основанные на фактах. А если ты этого не сделаешь, то еще раз докажешь, что ты бежишь от истины и малодушно пытаешься избежать исторической ответственности».